МЕНЮ

Куди зникла шпага?

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
13 червня, 2019 - 19:38
Вінницькі дослідники розпочинають пошуки артефакту видатного хірурга Миколи Пирогова

Ідея грандіозного проєкту належить письменнику і тележурналісту Андрію ОРЛЕНКУ. Він разом з однодумцями та активістами «Подільської Агенції регіонального розвитку» вирішив відшукати відомості про легендарний артефакт в українських і закордонних архівах. У разі, якщо сам факт існування реліквії не підтвердиться, до склепу покладуть копію іншої шпаги, яка була подарована Пирогову на двадцятиріччя. Крім цього, за результатами роботи Андрій планує відзняти документальний кінофільм «Таємниця шпаги Пирогова» й викласти його у відкритий доступ.

«Постать Миколи Пирогова — це такий собі міфотворчий фактор для Вінниччини, оскільки життєпис відомого хірурга містять у собі чимало спірних моментів і таємниць, — інтригує Андрій Орленко. — Це стосується і викрадення з усипальниці його шпаги — подарунка австрійського імператора Франца Йосифа, яка за переказами була «багато оздоблена коштовним камінням» та є абсолютно необхідним атрибутом мундира, в якому похований таємний радник Микола Пирогов».

Після смерті лікаря 1881 року зброю поклали поруч із забальзамованим тілом. У буремні роки революції та українських визвольних змагань розташований у Вінниці склеп Пирогова було пограбовано, крадії забрали шпагу і натільний хрест медика, а з його мундира зрізали золоті ґудзики. Відтоді жодних слідів шпаги ніде не знаходили, якщо взагалі шукали.

«Головна тема нашого дослідження стосуватиметься історії дарування та викрадення шпаги, пошуку архівних документів з її описом, виготовлення на базі цих документів репліки артефакту і передача його до Національного музею-садиби Пирогова. Адже історію великих людей потрібно шанувати», — резюмує Орленко.

Проєкт «Шпага Пирогова» — це лише частина ґрунтовного дослідження, що дасть можливість сприяти краєзнавчій роботі у Вінницькій області, зокрема щодо збору та опрацювання маловідомих фактів про життя й діяльність Миколи Пирогова та його перебування на Вінниччині. Проєкт фінансується із обласного бюджету. Його вартість — 38 тисяч гривень. Партнерами ініціативи виступили Державний архів у Вінницькій області, Центр історії Вінниці і Національний музей-садиба Пирогова.