МЕНЮ

До 145-річчя майстра

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів
17 березня, 2017 - 11:54
У Львові представили твори Олекси Новаківського на релігійну тематику

Експозиція, яку розгорнули у залах Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької, складена з робіт, що зберігаються у фондах львівського Національного музею ім. Андрея Шептицького, та з приватних колекцій. Виставку «Олекса Новаківський. Сакральне мистецтво. Живопис, графіка» її організатори присвятили 145-й річниці від дня народження відомого художника і педагога.

Нагадаємо, Олекса Новаківський (14 березня 1872 — 29 серпня 1935) народився у Вінницькій області (тепер — село Ободівка). Початкову художню науку засвоював в Одесі. Згодом закінчив Краківську академію мистецтв. Живописну манеру сформував на творчому засвоєнні принципів імпресіонізму. Від 1913 року жив у Львові, де, активно вдаючись до малярської роботи, розпочав викладацьку працю — заснував Художню школу, студентами якої стали знакові в подальшому особистості. Варто додати, що Школа Новаківського, створена 1921року, згодом набула статусу мистецького факультету при Львівському політехнічному інституті і, за підтримки мецената Митрополита Андрея Шептицького, функціонувала до 1935 року.

Митець лишив по собі великий творчий доробок. 1972 року у Львові відкрили Художньо-меморіальний музей ім. Олекси Новаківського.

На виставці до 145-річчя Новаківського публіці демонструють понад три десятки робіт на релігійну тематику, які Майстер створював упродовж усього життя, але найбільше розвинув під час зрілої, символіко-експресивної, фази творчості. «Цим творам притаманне загострене суб’єктивне світобачення, виражене через гіпертрофоване авторське «Я», а їхні ідеї висловлено за допомогою синтезу кольорів і ліній», — говорять організатори виставки.

Оглянути сакральні живопис і графіку Олекси Новаківського можна до 7 травня.