МЕНЮ

«Ця ніч запам’ятається надовго»

Олеся ШУТКЕВИЧ, «День», Вінниця
25 червня, 2020 - 19:19
Як жителі прикордонних районів Вінниччини намагаються протистояти високій воді Дністра

Через сильні зливи у Карпатах рівень води у водосховищі Дністровської ГЕС піднявся до критичної позначки. 24 червня ГЕС почала скидати воду, що призвело до того, що Дністер вийшов з берегів, і населені пункти Могилів-Подільського та Ямпільського районів опинилися під загрозою підтоплення. На ранок 25 червня частково залило присадибні ділянки, підвальні приміщення та набережну в Могилеві-Подільському. У трьох селах Ямпільського району і самому Ямполі під водою опинилися городи, вулиці і навіть помешкання. Та все ж, завдяки підготовчим і злагодженим діям, ситуацію вдалося взяти під контроль і запобігти повторенню подій 2008 року.

«Наразі підтопленими у місті залишаються близько двох десятків будинковолодінь, де здебільшого залило присадибні ділянки, будинки поки що не постраждали, але маємо кілька підтоплень у підвальних приміщеннях багатоповерхівок. Також вода вкрила територію дитячого табору «Подільський Артек», туристичну базу і набережну. Зараз на місцях рятувальники відкачують воду. Техніки, технічних можливостей, матеріально-технічних засобів і сил — вистачає, — відзначає міський голова Могилева-Подільського Петро БРОВКО. — Ця ніч запам’ятається надовго, та якщо порівнювати нинішню ситуацію із 2008 роком, то тоді ми мали 10.6 м рівня Дністра і суттєві збитки у будинковолодіннях та житловому фонді міста. Тепер води впало на 40% більше, але наслідки мінімальні. Це говорить про те, що дії були злагодженими і завчасними. Завдяки попередженню керівництва Дністровського водосховища, ми мали три доби на «пломбування» слабких місць і критичних точок. Це дозволило прийняти високу воду у повній, так би мовити, боєготовності».

Критичніша ситуація виникла у Ямпільському районі. Попри те, що рівень води у Дністрі не досяг пікової точки у 6,2 м і упродовж кількох годин залишався на рівні 5,9 м, його висока вода підпирала русла річки Русави в Ямполі та річки Марківка в селі Велика Кісниця. В результаті підтопленими виявилися присадибні ділянки, вулиці і окремі будинки розташовані уздовж Дністра. Допомагають ліквідовувати наслідки стихії прикордонники, військові, рятувальники і громада.

«У селі Велика Кісниця підтопило городи і присадибні ділянки, але вода до помешкань ще не дістала. Та якщо рівень підніметься на 30 см, то вода буде у оселях кісничан, — коментує завідувачка сектору з питань оборонної роботи і цивільного захисту і взаємодії з правоохоронними органами Ямпільської РДА Алла ГУРСЬКА. — У Ямполі в зоні ризику опинилися будинки, які побудовані нижче дамби, на березі річки Русава, води якої підпирає висока вода Дністра. Через це станом на 14.00 25 червня один будинок був підтоплений, три будинку відділені водою від суші, дороги теж почали набиратися води, тому на даний час проводяться роботи з ліквідації: підсипається глина, підкладаються мішки з піском, перекривається рух води, щоб не йшов на житлові будинки. Будинки в основному двоповерхові, техніку і меблі люди попіднімали на другі поверхи. Евакуація мешканців наразі не планується. Чекаємо на рішення Дністровської ГЕС про зниження позначки скидів води, якщо об’єм зменшиться хоча б на 500 м3/с, то нам треба буде протриматися трохи менше доби».

Допомагає запобігти сильному підтопленню південних районів Вінниччині і молдавська сторона. У середу, 24 червня, новопризначений голова Вінницької ОДА Сергій Борзов домовився з керівництвом служби надзвичайних ситуацій Республіки Молдова про збільшення об’єму скиду води Дубосарською ГЕС із 1600 куб. м /сек. до 1800 куб.м /сек., це дозволяє знизити ризики ускладнення ситуації із можливим затопленням у південних районах Вінниччини і спрямувати високу воду в потрібне русло.