МЕНЮ

Без амбіцій

Анна АКЕРМАНН, керівниця кліматичного відділу ГО «Екодія»
7 грудня, 2018 - 13:54
Україна отримала найнижчу оцінку в рейтингу скорочення викидів парникових газів

Цього року Міжнародний аналітичний центр Climate Action Tracker вніс Україну до списку країн, чиї внески для досягнення цілей Паризької Угоди є критично недостатніми. Аналітики вказують, що зараз Національно-визначений внесок країни передбачає значний ріст викидів парникових газів, порівнюючи з поточним рівнем. Водночас викиди повинні зменшуватися для попередження кліматичної катастрофи та обмеження потепління на рівні 1,5-2˚С. У цьому рейтингу Україна отримує найнижчу оцінку вже вдруге.

«Нова Стратегія низьковуглецевого розвитку дозволяє Україні перевиконати свій нинішній внесок до Паризької Угоди, який оцінюється як «критично недостатній». Україна відноситься до групи країн, чиї кліматичні цілі є настільки слабкими, що вони не потребують практично жодних зусиль для їх досягнення», - йдеться в twitter-повідомленні Climate Action Tracker, опублікованому 5 грудня.

У 2015 році Україна затвердила Національно-визначений внесок (НВВ) на виконання зобов’язань по Паризькій угоді. Цей документ передбачає «скорочення» викидів СО2 до 60% від рівня 1990 року. Але фактичний рівень викидів України у 2015 році вже був на рівні 32% від 1990 року. Тобто ціль України не лише не відповідає Паризькій кліматичній угоді, але й передбачає зростання викидів парникових газів майже вдвічі замість зменшення викидів.

Настільки низька амбітність кліматичних цілей України говорить про те, що ми продовжуємо робити ставку на застарілі брудні технології. Сильна кліматична політика при цьому сприймається як тягар, хоча насправді це - унікальна можливість для зростання та розвитку. Україна може здійснити перехід на чисті джерела енергії і стати кліматичним лідером, якщо вчасно поставить перед собою відповідну мету і заявить про неї на міжнародному рівні.

Цього року уряд України також затвердив Стратегію низьковуглецевого розвитку України до 2050 року. Документ передбачає збереження значних викидів парникових газів до середини століття та не передбачає їх зниження від сьогоднішнього рівня. Таке довгострокове бачення для країни не відповідає цілям Паризької угоди, адже для утримання потепління на рівні до 1,5-2˚С викиди парникових газів країни мають рішуче скорочувати викиди.

Візуалізація викидів парникових газів та кліматичних цілей України. Фіолетовим позначено діапазон викидів згідно із затвердженою Стратегією низьковуглецевого розвитку. Зеленим - діапазони викидів, що узгоджуються з цілями Паризької угоди. Білий квадрат - ціль на 2030 рік відповідно до поточного національно-визначеного внеску. Джерело: Climate Action Tracker