МЕНЮ

Життя після референдуму

Аліса ПОЛІЩУК
10 вересня, 2019 - 17:27
Що британці думають про Брекзіт?

Події виходу Великої Британії з Євросоюзу розвиваються дуже стрімко. Нещодавно парламент країни заблокував рішення прем’єр-міністра Бориса Джонсона про вихід із ЄС без угоди. Водночас, за інформацією Reuters, Європейський Союз не даватиме Великій Британії додаткового часу після 31 жовтня на переговори про Брекзіт. Про це заявив міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ЛеДріан. «Ми не збираємося робити це кожні три місяці», повідомив він.

Поки політики та дипломати намагаються порозумітися, вирішуючи долю країни, ми запитали думку звичайних громадян Сполученого Королівства, представників середнього класу, які голосували на референдумі «Про вихід Великої Британії з ЄС». Адже, як не крути, нелегке для країни рішення було прийнято саме ними. За офіційними даними явка під час голосування була 72%. Більшість, а саме 51,9%, або 17,4 мільйона виборців проголосували за вихід із Євросоюзу, 48,1%, або 16,1 мільйона — за подальше перебування в складі ЄС.

Якими мотивами керувалися сторони, що спонукало підтримати той чи той бік, та яким вони бачать своє майбутнє — британці про життя після референдуму.

«УСЕ, ЩО ВЖЕ МОЖНА БУЛО СКАЗАТИ — БУЛО СКАЗАНО МІЛЬЙОН РАЗІВ, ЗНАЧИТЬ, НАСТАВ ЧАС ДІЯТИ!»

Філіп ХIЛЛ, адвокат, підтримав Брекзіт:

— Брекзіт — повністю є ініціативою британських громадян, ми хотіли вийти з Євросоюзу і проголосували за це відповідним чином. Британський парламент ставить себе в незручне становище, блокуючи бажання людей. Уже понад три роки минуло з моменту, коли ми проголосували, але завдяки діям Терези Мей та її колег, процес виходу було затягнуто. Тепер у мене є сумніви щодо можливості виходу взагалі, адже відтягуючи термін виходу парламент робить усе можливе, щоб його й не сталося.

Те, що розрив голосів доволі, на мою думку не становить проблеми, це як футбол: команда виграла з рахунком 1:0, перегравати немає сенсу.

Звісно, ніхто не може передбачити, що станеться завтра або за тиждень, однак я голосував за вихід, бо це допоможе нашій країні бути сильнішою. Найважливіше — те, що Євросоюз нарешті перестане нас контролювати, адже ми бачимо, що його складна структура з багатьма призначеними комісіями просто не дасть змогу Британії висловлювати свою думку щодо ініціатив, які її непокоять та змінювати перебіг подій.

Існує думка, що люди голосували за вихід, але лише з угодою, але ми так чи інакше вже зробили свій вибір. Те, що багато хто не розуміє — ми ніколи не зможемо мати кращого договору з ЄС, вони ніколи не задовольнять нас тією мірою, як ми цього потребуємо. Тому позиція Джонсона є для мене досить чіткою та зрозумілою. Все, що вже можна було сказати — було сказано мільйон разів, значить, настав час діяти!

ФОТО РЕЙТЕР

«ЛЮДИ НЕ РОЗУМІЛИ НЕБЕЗПЕКИ РІШЕННЯ, КЛЮЧОВИМ АРГУМЕНТОМ «ЗА ВИХІД» БУЛО ЗМЕНШЕННЯ ПРИТОКУ ІММІГРАНТІВ»

Мартін ЕРВIН, пенсіонер, проголосував проти виходу з ЄС:

— Це ненормально, уряд не може просто відірвати нас від Європейського Союзу, роблячи вигляд, що все під контролем. Люди не розуміли небезпеки цього рішення під час голосування, адже головним аргументом «За вихід» для них було зменшення притоку іммігрантів до країни. Мало людей розуміють, що міграційний процес дуже потрібний нам для розвитку економіки, адже існує безліч професій, які уникають британці, але залюбки виконуються мігрантами.

На мою думку, минула влада дозволила проведення референдуму лише тому, що була впевнена: більшість населення буде проти. Дане рішення певним чином було спровоковане й поведінкою США, адже, від торгових угод із Британією після Брекзіту виграють найбільше саме вони. Мене турбує те, що вихід спровокує посилення того, що ми ввічливо називаємо «проблемою» між Ірландією та Північною Ірландією. Адже створення кордону між цими територіями поверне нас назад на 400 років історії.

«ТІ, ХТО ГОВОРЯТЬ ПРО КРИЗУ БРИТАНІЇ ПІСЛЯ ВИХОДУ, ДУЖЕ ПОМИЛЯЮТЬСЯ»

Ендрю ВIЛСОН, пенсіонер, підтримав Брекзіт:

— Я відчував, що Брекзіт має відбутися, і цей процес триває. Понад 17 мільйонів людей на відкритих демократичних виборах проголосували «за вихід», і їх було більшість. Не робити так, як вирішило населення — неконституційно та суперечить демократичним стандартам цієї країни. Люди голосували не за нову угоду, а за вихід. Чому я повністю підтримую дане рішення? Коли ми багато років тому проголосували за вступ до ЄС, йшлося про індустріальний економічний рівень. Сьогодні Євросоюз поступово перетворюється на досить тоталітарну систему, контрольовану Німеччиною, частиною якої, особисто я, не бажаю бути. Я не хочу, щоб вони контролювали закони та політичні рішення моєї країни.

Ми більше потрібні Європі, ніж вона нам, ось що я думаю. Саме тому я повністю підтримую бажання Бориса Джонсона вийти до 31 жовтня з договором чи без. На мою думку, саме той факт, що Тереза Мей особисто не бажала виходу Британії з Євросоюзу, і спричинив багато сьогоднішніх проблем.

Ті, хто говорять про кризу Британії після виходу, дуже помиляються. Як на мене, це спроектований страх. Я пам’ятаю цю країну до вступу в ЄС, ми були на висоті, і після виходу зможемо досягти не менш успішного рівня. Головна проблема в тому, що за існування в Євросоюзі політики в цій країні перестали самостійно приймати рішення. Коли директиви з Брюсселю перестануть поступати їм доведеться керуватися власним розумом, щоб залишитися при владі.

«Я ПІДТРИМУЮ ІДЕЮ ПЕРЕПРОВЕДЕННЯ РЕФЕРЕНДУМУ»

Дженіфер РIВЗ, голова відділу та співробітник у справах жінок округу Фавершамта Мейдстоун ІIст Лейбористської партії, голосувала проти виходу з ЄС:

— Я була шокована результатами цього референдуму. На мою думку, його взагалі не слід було проводити, адже багато людей не сприйняли серйозно його нагальність. Це було певною мірою протестне голосування, яке може обернутися катастрофою. Всі претензії прихильників Брекзіту можна було б вирішити шляхом реформ, переговорів із Євросоюзом. Бо ти не можеш приймати рішення, перебуваючи поза органом, який це робить!

Вихід із Євросоюзу без угоди є жахливим рішенням, яке може призвести до серйозної економічної кризи в середині країни, нестачі продуктів харчування, проблем із медициною. Це не демократія, а безглуздя!

Ситуація з Шотландією та Північною Ірландією також не є заспокійливою. Шотландія доволі чітко дала зрозуміти, що за умов Брекзіту, вони спробують провести ще один референдум про вихід із Британії. І ми не маємо права зупиняти їх у цьому рішенні. В Північній Ірландії мене дуже непокоїть хвиля тероризму та сепаратизму, яка знову може піднятися за неправильних дій уряду.

Особисто я підтримую ідею перепроведення референдуму, хтось скаже, що це не достатньо демократично, однак ми обираємо парламент кожні кілька років, і наша думка змінюється, тут відбувається те саме. Як на мене, головною проблемою є те, що попервах Брекзіт сприйняли як жарт, як фарс. Усі, крім очільників руху з ЄС, несерйозно поставилися до цього рішення, це й стало нашою помилкою.

«УСІ ЦІ РОЗМОВИ ПРО ВИХІД БЕЗ УГОДИ — БЛЕФ ТА ГРА В ПОКЕР ВСЕСВІТНЬОГО МАСШТАБУ»

Ліам ТОМПСОН, художник, голосував проти виходу з ЄС:

— Я не міг повірити, в результати голосування, коли дізнався їх. Сучасний світ занадто економічно глобалізований для прийняття подібних рішень. Якщо ви подивитесь на те, які саме частини суспільства проголосували «за» — побачите цікаву картину: території з найменшою економічною підтримкою, люди похилого віку та ті, хто не мають вищої освіти, так не можна сказати про всіх, але про більшість.

Проблема в тім, що наша влада дуже розділена і не працює на загальне благо, а «рахунок» за проведення Брекзіту вже становить понад 3 мільярди. Варто пам’ятати, що Бориса Джонсона вибрали члени Консервативної партії, а не люди. Це та причина, з якої він так суворо дотримується своєї позиції про вихід — не втратити підтримку. Хоча, на мою думку, всі ці розмови про вихід без угоди — блеф та гра в покер всесвітнього масштабу, яка мало що має за собою. Їх впевненості вистачить лише на 24 години після Брекзіту, і я не впевнений, що вони в змозі витримати паніку та кризу, які стануться потім. Європа сильніша разом, а ми сильніші в Європі, ось що я думаю.

«ОДНАК СЬОГОДНІ ВАРТО ПРИПИНЯТИ СУПЕРЕЧКИ ТА ВИРІШУВАТИ, ЯК КЕРУВАТИ КРАЇНОЮ»

Брайан ВОКЕР, банкір, не визначився остаточно, але голосував проти виходу з ЄС:

— Обидві сторони мають свої переконливі аргументи, однак сьогодні варто припиняти суперечки та вирішувати, як керувати країною в тій ситуації, що склалася. Ми розуміємо, що розмови Джонсона про вихід без угоди є стратегією для спонукання переговорів із Євросоюзом, однак вірогідність, що ми вийдемо 31 жовтня дуже велика, і це не краща позиція, тому нам слід вибудувати стратегію поведінки. ЄС втомився відкладати вихід Британії кожні три місяці, тому варто почати працювати над чітким планом.

Хвилює те, що за результатами голосування ми маємо половину на половину, особливо, це може спровокувати референдум виходу Шотландії та схожі потяги Північної Ірландії для відокремлення. Я знаю багато людей, які змирилися з думкою про Брекзіт, але хочуть більш чіткого розуміння того, яким чином рухатиметься наша країна далі.