МЕНЮ

«Європа завтрашнього дня» і місце в ній України

Микола СІРУК, «День»
2 вересня, 2019 - 17:05
Буде обговорюватись на 29-му Економічному форумі в Криниця-Здруй

3 вересня в польському місті Криниця-Здруй розпочинається триденний 29-й Економічний форум, який цього року відбуватиметься під гаслом «Європа завтрашнього дня. Що означає «сильна»? Організатором Форуму є варшавський Інститут східноєвропейських досліджень у співпраці з малопольським воєводством (регіоном) та містом Криниця-Здруй. Партнерами є численні державні та неурядові установи, престижні вищі навчальні заклади та відомі аналітичні центри з Польщі та багатьох країн, зокрема й з України.

«ЦЬОГО РОКУ ОЧІКУЄТЬСЯ МАЙЖЕ 5000 ГОСТЕЙ З УСЬОГО СВІТУ, ЩО Є НАЙКРАЩОЮ ВІЗИТІВКОЮ ФОРУМУ»

Слід зауважити, що організований понад чверть століття економічний форум у Криниця-Здруй перетворився на найбільш вражаючу зустріч політичних та економічних еліт у Центральній та Східній Європі.

Цьогоріч очікується майже 5000 гостей із усього світу, що є найкращою візитівкою форуму. Водночас у середньому понад 40% учасників приїжджають з-за кордону. Спільна думка полягає в тому, що Форум забезпечує чудову платформу для обміну думками на різні теми: від політики та бізнесу до спорту та культури.

Програма цьогорічного Форуму включає п’ять пленарних засідань, а також понад 200 панельних дискусій, структурованих за кількома тематичними напрямами. Учасники розглядатимуть питання з таких напрямів: бізнес та управління, інвестиції та розвиток, Європа та світ, макроекономіка, нова економіка, держава та реформи, суспільство, а також міжнародна політика, безпека, енергетика та інновації.

Частина Форуму, присвячена міжнародній політиці, відповість на питання, як протистояти новітнім загрозам з боку Російської Федерації, якими можуть бути наслідки Brexit, як зміцнити співпрацю країн ініціативи Тримор’я. Програма Криницької зустрічі побудована таким чином, що її невід’ємною частиною є також інші форуми: Європа Карпат, регіонів, охорони здоров’я, польської діаспори тощо.

«ЛИШЕ ГОВОРЯЧИ СПІЛЬНИМ ГОЛОСОМ, ЄВРОПА МОЖЕ ПРОДЕМОНСТРУВАТИ СВОЮ СИЛУ»

Головну увагу на форумі зосередять на тому, як Старий континент впорається в наступному десятилітті, а також на стратегіях, якими мають керуватись європейські уряди в світовій системі, розповідає засновник форуму та голова його програмної ради Зігмунт Бердиховський. За його словами, Європа тривалий час не змогла розв’язати свої внутрішні проблеми насамперед Brexit. Сполучене Королівство мало було вийти з ЄС 29 березня цього року, але доля переговорів щодо Brexit перебуває в підвішеному стані. «В регіоні Центральної та Східної Європи співробітництво процвітає в межах Вишеградської групи. Так само, ініціатива Тримор’я, на яку похмуро дивляться в Західній Європі, продовжує розвиватися. В світовій політиці ми бачимо розгорнуту торговельну війну США та Китаю та посилення напруженості між США та Іраном. Це випадки, що можуть мати величезний вплив на світову політику та економіку найближчим часом, і їх наслідки можуть тривати роками», — зауважив засновник форуму.  

 «Лише говорячи спільним голосом, продовжив Бердиховський, Європа може продемонструвати свою силу. Розбіжності щодо основоположних питань призводять до фрагментації, і найсильніші гравці врешті просувають свої інтереси. Одним із гарних прикладів, коли європейським лідерам вдалося знайти спільну позицію, стало врегулювання багаторічного конфлікту між урядами в Скоп’є та Афінах щодо назви країни, яка зрештою стала називатися Північна Македонія. Лише єдине, спільне бачення майбутнього, повага до індивідуального історичного досвіду та інтересів, може забезпечити силу та конкурентну перевагу, на яку Європа може розраховувати як супердержава. Егоїзм ні до чого нас, зрештою, не приведе. Хоча економічно сильна Європа швидко старіє й ризикує вийти з гонки».

«УКРАЇНА БУЛА Й ЗАЛИШАЄТЬСЯ ОДНИМ ІЗ НАЙВАЖЛИВІШИХ ПАРТНЕРІВ КРИНИЦЬКОГО ЕКОНОМІЧНОГО ФОРУМУ»

Від самого початку і до сьогодні Україна була й залишається одним із найважливіших партнерів криницького Економічного форуму. Багато разів захід відвідували українські президенти і прем’єр-міністри, які отримали тут нагоду представити своїм західноєвропейським колегам точку зору Києва щодо ключових для України питань. У криницьких дискусіях також регулярно брали участь українські міністри, парламентарі, керівники областей, мери міст, учені та представники ділових кіл.

Останнім часом, після Революції Гідності, на Криницькому форумі виступали прем’єр-міністр України Володимир Гройсман і спікер Верховної Ради Андрій Парубій. Торік головним представником української влади був перший віце-прем’єр-міністр України — Степан Кубів.

Хоча 2019 рік — це рік виборів в Україні та час переформатування влади, тим не менше організатори форуму очікують на приїзд українських урядовців, парламентарів, експертів і представників місцевого самоврядування. В такому «виборчому» контексті можна відверто порозмовляти на тему досягнень та недоліків процесу реформ та можливого впливу результатів виборів на темпи модернізації та розвитку України 2019-го та наступних роках. Звичайно, в Європі розуміють що влада, що хоче проводити зміни, повинна мати міцну підтримку, а вибори в демократичному суспільстві це прояв волевиявлення громадян, їхня оцінка якості політичних програм і політиків.

«ЦЬОГО РОКУ ВІД УКРАЇНИ БУДЕ МАЙЖЕ 250 УЧАСНИКІВ»

Предметом обговорення будуть теми, цікаві для українських учасників та спостерігачів. Під час Економічного форуму в Криниці останнім часом українським питанням присвячувалося щонайменше п’ятнадцять панельних дискусій щороку. Не буде винятком і цьогорічна конференція.

«Цьогоріч від України буде майже 250 учасників, розповів «Дню» Яцек Ключковський, Інститут східноєвропейських досліджень (Варшава), Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Польща в Україні (2005  — 2010) це депутати, бізнесмени, люди з прикордонних областей, представники вишів тощо. Від «старої» влади очікуються екс-міністр закордонних справ Павло Клімкін, екс-начальник генштаба Віктор Муженко, екс-голова комітету ВР у закордонних справа Ганна Гопко, колишні депутати ВР Оксана Юринець, Микола Княжицький та екс-міністр інфраструктури Володимир Омельян. Від «нових» — перший заступник глави Офісу Президента України Сергій Трофімов, радник Президента України, новообраний депутат Верховної Ради Микита Потураєв та народний депутат від «Батьківщини» Іван Крулько, — сказав Ключковський.

«УПЕРШЕ В ІСТОРІЇ КРИНИЦЬКИХ ЗУСТРІЧЕЙ ПРАЦЮВАТИМЕ «УКРАЇНСЬКИЙ ДІМ»

Серед економічних обговорень найбільш цікавими будуть дискусії про те як ефективно керувати збалансованим розвитком регіонів та міст, як заохотити іноземних інвесторів до обговорення міжрегіональної співпраці. Серед політичних та безпекових тем варто звернути увагу на дискусію про загрози для безпеки в регіоні Балтійського та Чорного морів та нове обличчя холодної війни — кіберконфлікт. Безпосередньо стосуватимуться України дискусії про успіхи та поразки Східного партнерства, нові ініціативи в українсько-польських взаєминах, майбутнє децентралізаційної реформи, ситуацію на кордоні між Україною та ЄС, можливості завершення збройного конфлікту на сході України тощо.

За словами Ключковського, під час Криницького Економічного Форуму завжди можна помітити присутність української культури, а цього року вперше в історії криницьких зустрічей працюватиме «Український Дім» з дуже цікавою та різноманітною програмою.

Серед нагород, безумовно, найважливішою є «Людина року». Минулого року її отримав прем’єр-міністр Литви Сауліус Сквернеліс. «Економічний форум Krynica як бренд відомий у всій Європі й не лише. Щороку ми влаштовуємо програму таким чином, щоб її різноманітність давала можливість запросити широке коло гостей. Підготовка до цьогорічного заходу розпочалася дуже рано. Все завдяки амбітним планам та першим спробам підготуватися до форуму в 2020 році, який буде тридцятим за всю історію», — наголошує Кінга Редловська, керівник програми Форуму.