МЕНЮ

Вирок російському спортові

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
10 грудня, 2019 - 17:33
Виконком Всесвітнього антидопінгового агентства усунув спортсменів РФ від участі в Олімпійських іграх і всіх великих міжнародних змагань строком на чотири роки

На Олімпіадах, Паралімпійських іграх і чемпіонатах світу з різних видів спорту тепер зможуть виступати лише «чисті» від допінгу атлети з Росії, які змагатимуться в нейтральному статусі — без прапора та гімну країни. Росія також не матиме можливості приймати у себе чемпіонати світу та подавати заявки на проведення інших великих міжнародних турнірів. Після виявлених маніпуляцій із базою даних РУСАДА з метою приховання допінгових порушень, що здійснювалися до того ж з санкції високопоставлених російських офіційних осіб, інший результат був просто неможливий. Характерно, що рішення Виконкому ВАДА щодо Росії було ухвалене одноголосно. Ніхто не утримався і не проголосував проти.

Прем’єр-міністр Дмитро Медведєв уже заявив про необхідність оскаржити це рішення в Спортивному арбітражі в Женеві. Ще він казав, удаючись до звичної риторики, про продовження антиросійської істерії, яка нібито набула хронічної форми. Але шансів на успіх у майбутньої російської апеляції практично немає. Про це заявила заступник директора РУСАДА Маргарита Пахноцька: «Не знаю сьогодні жодної людини в Росії, яка була б упевнена в слушності нашої позиції настільки, аби з чистою совістю апелювати щодо рішення ВАДА». Такої ж думки й очільник РУСАДА Юрій Ганус, який усе ще сподівається на Володимира Путіна якостанню надію російського спорту.

Але, схоже, і Путін уже нічого не зможе змінити. Навіть якщо уявити собі фантастичне припущення про те, що Володимир Володимирович, повернувшись з нормандського саміту в Парижі та наступивши на горло власній пісні, звільнить Мутко, Колобкова та ще зо два десятка спортивних чиновників і голів федерацій, відповідальних за допінг (які за його ж президентським розпорядженням і діяли, аби за будь-яку ціну забезпечити перемогу на Олімпіаді в Сочі), а також накаже негайно передати в розпорядження ВАДА базу даних Московської антидопінгової лабораторії в невинно чистому вигляді, без жодних ознак пізніших маніпуляцій і змін, буде вже надто пізно.

До Росії, до її керівництва та спортивних чиновників у міжнародного спортивного співтовариства жодної довіри не залишилося. А тепер, за новими правилами, рішення Виконкому ВАДА є обов’язковими для МОК і міжнародних федерацій. Як зауважує американське агентство Bloomberg, коментуючи рішення Виконкому ВАДА, «покарання є принизливим для Путіна, який особисто контролював витрачання десятків мільярдів доларів на проведення зимових Олімпійських ігор 2014 року в Сочі та чемпіонату світу з футболу 2018 року. Його зусилля були спрямовані на те, аби відновити імідж Росії як спортивної наддержави, втрачений після розпаду СРСР. Після того, як Росія посіла перше місце в Сочі, в найдорожчій в історії зимовій Олімпіаді вартістю не менше 50 млрд доларів, вона була позбавлена 13 зі своїх 33 медалей через допінговий скандал».

Про це повідомляє і The Washington Post: «Покарання суворе, але відповідає зухвалості злочину: Росію знову спіймали на маніпулюванні даними, поливанням брудом тих, хто її викриває, та введенні в оману решти світу. Виконавчий комітет повинен покарати Росію, але захистити окремих спортсменів, які чисті, дозволивши їм змагатися без прапора та гімну. Світ не повинен карати російських спортсменів, що наполегливо тренуються, які чисті та не є частиною порушення, створеного їхнім урядом. Але чотирирічне відсторонення Росії — не дуже суворе покарання в тих обставинах, що склалися. Як заявили в МОК, російські маніпуляції з пробами «підточують довіру до спорту та принижують спортивний рух у всьому світі».

Також і німецька Zweites Deutsches Fernsehen визнає: «Маніпуляції з пробами дуже зухвалі, щоб діяти м’яко». А The Wall Street Journal зауважує: «Для Росії спортивна велич — потужний інструмент для посилення патріотизму з часів холодної війни». Через те Путін так боїться визнати очевидні факти. Якщо народ раптом повірить, що всі російські перемоги — результат безсумнівного шахрайства, буде вибитий стержень патріотизму.

Уже лунають бадьорі заяви російських спортивних функціонерів про те, що рішення Виконкому нібито буде корисним для російського спорту, який тепер, змушений варитися у власному соку, надзвичайно зміцнішає і розквітне, як і російська економіка під дією західних санкцій. Але поки в Росії лунають погрози позбавити державного фінансування тих російських спортсменів, які погодяться їхати на Олімпіади та чемпіонати світу під нейтральним прапором. А для спортсменів-патріотів пропонують влаштувати якусь свою Олімпіаду, на кшталт Ігор доброї волі радянського часу, на які приїдуть лише «правильні хлопчики» із Білорусі, Таджикистану та Венесуели. Очікуваною реакцією на подібні заходи буде перехід найбільш сильних і перспективних російських спортсменів під прапори інших держав, оскільки чотирирічна перерва участі в змаганнях світового рівня загрожує їм втратою кваліфікації та достроковим завершенням кар’єри.

І лише небагато російських спортсменів цілком підтримали рішення Виконкому ВАДА. Серед них — чотирикратний олімпійський чемпіон з біатлону, колишній голова Спілки біатлоністів Росії Олександр Тихонов, який заявив: «У нас до хрена спортсменов, которые сидят в Госдуме, двадцать с лишним олимпийских чемпионов! Могли они поменять закон о допинге? Они же приняли, вот и все! То, что мы заслужили, то и получили. Суровость закона говорит о его законолюбии. Я сказал сразу, что я на стороне ВАДА».Але російські можновладці, схоже, до його закликів не прислухаються. До кінця триматимуться«отрицаловки», подаватимуть безнадійні апеляції, а потім почнуть шантажувати МОК, що не пустять російських спортсменів під нейтральним прапором на Олімпіади: або повноцінна участь під російським прапором і з гімном, або нічого! А над російським спортом тим часом згущуватиметься морок.