МЕНЮ

Візит без виступу

Підготував Іван КАПСАМУН, «День»
23 січня, 2020 - 19:35
Володимир Зеленський таки поїхав на Всесвітній форум пам’яті жертв Голокосту, проте поступився місцями української делегації тим, хто пережив цю трагедію

23 січня в єрусалимському меморіальному комплексі «Яд-Вашем» відбулися пам’ятні заходи у межах Світового форуму пам’яті жертв Голокосту, присвяченого 75-й річниці звільнення нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау, що існував із кінця травня 1940 до січня 1945 року біля міста Освенцим (Польща). На форум прибули щонайменше 47 світових лідерів чи високопоставлених дипломатів, серед яких 26 президентів, чотири королі та чотири прем’єр-міністри.

Як ми писали напередодні («День», №11 за 22 січня 2020 р.), українського президента також запросили на заходи, однак на відміну від лідерів Німеччини, Росії... ізраїльська сторона відмовила Володимиру Зеленському у можливості виступити перед гостями. Аналогічна ситуація склалася і у польського президента Анджея Дуди, який через це навіть відмовився їхати в Ізраїль. На відміну від свого польського колеги Зеленський таки поїхав в Єрусалим, проте прибувши до ізраїльської столиці написав у Facebook, що передав місця української делегації тим, «хто пережив цю страшну трагедію».

«Преса повідомляє, що так само вчинили деякі міністри ізраїльського уряду. Вважаю, що це правильно. До того ж це жодним чином не скасовує вшанування пам’яті жертв однієї з найстрашніших трагедій ХХ століття делегацією України. Братимемо участь у всіх передбачених заходах і проведемо заплановані зустрічі з Президентом, Прем’єр-міністром та Спікером Кнесету Держави Ізраїль», — йдеться в пості.

Пізніше з’явилася реакція центру «Яд Вашем», в якій йдеться що вони спантеличені заявою українського президента. «Президент України оголосив про своє відкликання, заявивши, що передає участь жертвам Голокосту. Президенту пояснили, що ми дали згоду на присутність тих, хто вижив, хто звернувся до нас в останні дні. Тому його рішення спантеличує, і прикро, що він робить такий крок щодо заходу за назвою: «Пам’ятай про Голокост для боротьби з антисемітизмом».

Тим часом, на сайті глави української держави повідомляється, що Зеленський відвідав Стіну плачу в Єрусалимі, де долучився до молитви за мир в Україні. Молитву прочитали головний рабин Києва і України Всеукраїнського конгресу іудейських релігійних громад Моше Реувен Асман, рав Шалом Аруш і головний рабин Стіни плачу Шмуель Рабинович. «Мир — це головне, що потрібно Україні. Важливо, щоб молитва за мир звучала в таких святих місцях», — зазначив Володимир Зеленський.

Під час підготовки номера новин про те, чи відбулися якісь інші зустрічі українського президента в рамках візиту до Ізраїлю, не було. Хоча напередодні активно обговорювалася можливість зустрічі Зеленського з президентом Росії Володимиром Путіним. В цьому контексті глава української держави заявив в Єрусалимі: «Два треки, два списки. Список ми погодили у Мінську, будемо доповнювати перелік встановлених осіб. Готуватимемо цей трек — обмін з тимчасово окупованими територіями. І окремий трек — ми вже розпочали розмову з Російською Федерацією щодо обміну українців — всіх, включно з кримськими татарами, іншими українцями, які перебувають на території Росії».