Умови для «нормандської зустрічі»

«Ми маємо говорити про можливості проведення місцевих виборів на Донбасі після того, як там не буде жодних військових незаконних формувань», — Володимир ЗЕЛЕНСЬКИЙ

Делегації України та Чехії в межах зустрічі на найвищому рівні в Києві домовилися про розширення двостороннього військово-технічного співробітництва. «Ми також домовилися розширити двостороннє військово-технічне співробітництво, зокрема започаткували виробничу кооперацію в окремих високотехнологічних сферах. Дякую уряду Чехії, який за зняття всіх бар’єрів у торгівлі з Україною військово-промисловою продукцією», — заявив Президент України Володимир Зеленський під час спільного брифінгу з прем’єр-міністром Чехії Андреєм Бабішем у Києві у вівторок (interfax.kiev.ua).

«Я приїхав з однозначним повідомленням, що ми підтримуємо Україну та її народ і не сприймаємо та засуджуємо російську агресію на сході України, а також незаконну анексію Криму. Звісно, ми підтримуємо територіальну цілісність і суверенітет України в міжнародно визнаних кордонах. Цей приїзд і наша зустріч уже говорять про те, що ми виходимо на новий рівень взаємовідносин між нашими країнами»,              — сказав Бабіш.

Зеленський і Бабіш також обговорили ситуацію на Донбасі й підготовку до саміту «нормандського формату» (Україна, Німеччина, Франція та РФ). «Я розповів пану прем’єр-міністру про наші зусилля для припинення війни на Донбасі, повернення всіх українських територій і підготовку до нормандської зустрічі, яка, сподіваюся, відбудеться протягом найближчих тижнів», — заявив Зеленський під час спільної прес-конференції.

«Щодня ми можемо говорити про припинення війни на Донбасі, повернення наших територій. Але ми не можемо просто про це говорити — треба домовлятися про повернення наших територій. Я говорю про спочатку зрозумілі якісь терміни», — сказав Зеленський. Також він зазначив, що «хоче говорити про повернення, деокупацію Донбасу з якимись більш-менш чіткими термінами».

«Є серйозні питання, пов’язані з безпекою, гуманітарні питання. Є питання, пов’язані з місцевими виборами. Тобто ми маємо говорити про можливості проведення місцевих виборів після того, як там не буде жодних військових незаконних формувань. Розпочати цю розмову ми повинні», — сказав Президент України.

«Якщо ми говоримо про звільнення наших хлопців або про обмін полоненими, тобто таке словосполучення «обмін всіх на всіх», і для нас усіх, для мене особисто, для суспільства також має бути більше конкретики», — сказав Зеленський. Він наголосив, що «хоче повернути всіх наших людей додому». «Я теж хочу говорити коли. Якщо всіх, то коли? Для мене відповідь на запитання «коли?» — це конкретні терміни і «найближчим часом»», — зазначив Президент України.

Тим часом, прес-секретар президента РФ Дмитро Пєсков заявив, що за підсумками саміту «нормандської четвірки» може бути погоджено документ, але наразі незрозуміло, матиме він характер зобов’язальний чи декларативний: «Можна очікувати, що узгоджуватиметься певний текст. Що це буде за документ і чи буде він підписним, наразі говорити передчасно, щодо цього якихось спільних рішень із цього приводу немає».