МЕНЮ

Умовний карантин

Микола СІРУК, «День»
5 травня, 2020 - 19:02
Олена ПОЛУНІНА: Швеція зробила ставку на свідомість своїх громадян, які мають дотримуватись рекомендації влади

Нещодавно чиновник Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) доктор Майк Райан похвалив Швецію як «модель» для решти світу в боротьбі з новим коронавірусом. «Якщо ми хочемо досягти нової норми, я думаю, що Швеція багато в чому представляє майбутню модель — якщо ми хочемо повернутися до суспільства, в якому ми не маємо локдаунів», — сказав він у розмові з журналістами з Женеви.

«День» звернувся до Тимчасового Повіреного в справах України в Швеції, радника Олени ПОЛУНІНОЇ з проханням розповісти про шведську модель боротьби з епідемією коронавірусу, яку ще називають ліберальною.

«ОСОБЛИВИЙ ПІДХІД ДО БОРОТЬБИ З ПАНДЕМІЄЮ ЗДЕБІЛЬШОГО ПОЛЯГАЄ В ТОМУ, ЩОБ ВІДМОВИТИСЬ ВІД ВВЕДЕННЯ СУВОРОГО КАРАНТИНУ»

— Станом на 4 травня в Швеції лабораторно підтверджено 22 317 випадків інфікування коронавірусною інфекцією, летальних випадків із них — 2679, одужали 1005 осіб. Наразі ще не відомо, чи пройдено пік поширення вірусу в країні чи ні.

Насправді в Швеції особливий підхід до подолання коронавірусу: життя триває, люди комунікують, відвідують громадські заклади харчування, громадський транспорт функціонує за графіком. Іншими словами, такий особливий підхід до боротьби з пандемією здебільшого полягає в тому, щоб відмовитись від суворих заходів ізоляції і введення суворого карантину. Маски тут носять виключно в тих випадках, якщо людина є хворою або має певні симптоми: кашель, високу температуру. В такому разі вона має бути відповідальною перед іншими, вдягаючи маску.

Якщо людина з’являється в супермаркеті в масці, то, звісно, всі інші будуть тримати дистанцію щодо неї. Бо це означає, що ця людина хвора. В супермаркетах є позначки дистанцій через метр, які означають, що не можна наближатися одне до одного. Поліція в аеропорту контролює, щоб скупчення людей не було, і також їх розштовхує на метр дистанції між кожним громадянином.

Ми також мали досвід у останній евакуації українських громадян. Нам потрібно було зробити оголошення і я зібрала всіх докупи, а нам зробили зауваження, що не можна цього робити і сказали тримати дистанцію. Тобто в Швеції такий умовний карантин: він і є, а насправді його немає.

«ШВЕДИ ВПЕВНЕНІ В ТОМУ, ЩО МУСИТЬ ФОРМУВАТИСЬ КОЛЕКТИВНИЙ ЗАГАЛЬНОНАЦІОНАЛЬНИЙ ІМУНІТЕТ»

— А які заходи вживає влада в боротьбі з пандемією? 

— Насамперед Швеція зробила ставку на свідомість своїх громадян, які мають дотримуватись рекомендації влади. В Швеції дуже висока довіра громадян до того, що робить влада. Тому шведи впевнені в тому, що мусить формуватись колективний загальнонаціональний імунітет.

Переважна частина закладів громадського харчування відчинена, вищі навчальні заклади та середня школа перейшли на онлайн-освіту. При тому що початкова школа працює абсолютно в звичному режимі. І моя дитина відвідує школу і сьогодні (інтерв’ю записувалося 4 травня. — Авт.) була в школі.

Така модель боротьби з вірусом пояснюється особливостями шведського законодавства, за яким рішення шведського уряду мають прийматись з урахуванням виключно рекомендацій державного управління охорони здоров’я. І керівництво цієї інституції все на постійній основі комунікує з журналістами, доводить на онлайн-платформах, Facebook різну інформацію і відповідає та пояснює ухвалювані рішення. В них надзвичайно висока довіра до рішень влади.

Нещодавні опитування свідчать про те, що переважна частина шведів вважає запроваджені заходи добре збалансованими. Але є й такі, які критикують владу. Обмежусь прикладом початкової школи, яку відвідує моя дитина, де всі батьки хотіли подати петицію з проханням забезпечити дистанційну освіту, її було відхилено.

Ось такий надзвичайно особливий підхід у Швеції щодо коронавірусної пандемії. Наскільки він виправданий, покаже час і дослідження.

Навіть, якщо в людини є ознаки коронавірусної інфекції: кашель, температура, йому чи їй — захворілій людині — не одразу буде надана допомога в плані тесту. Їй не зроблять тест, навіть якщо вона дуже цього вимагатиме.

Тести в них у обмеженій кількості, проводяться виключно однією лабораторією і для людей, які потрапляють у критичну категорію — люди похилого віку.

Держава контролює людей, яким за 70 років. Їм надаються послуги безоплатної доставки харчових продуктів, фармацевтичних товарів додому. Таку категорію людей у групі ризику в Швеції контролюють дуже суворо.

Пересічні шведи на вулиці намагаються не панікувати, проводять багато часу на свіжому повітрі.

Інспекційні органи зробили деякі перевірки щодо дотримання кафе чи ресторанами рекомендацій національної агенції здоров’я, і якщо ті не перейшли до зменшення кількості відвідувачів, то їх було закрито.

До 19 травня діє обмеження на в’їзд до Швеції іноземцям, крім громадян ЄС та Великої Британії.

«У ШВЕДІВ ВИСОКИЙ РЕЙТИНГ СИМПАТІЙ ДОВІРИ ДО СВОГО ГЛАВИ ДЕРЖАВИ. ПРО КОРОЛЯ НЕ МОЖНА ГОВОРИТИ КРИТИЧНО»

— А яку роль відіграє в цій ситуації король, який є главою держави?

— Королівська родина суворо дотримується заходів карантинного режиму. На день народження короля члени родини з різних куточків країни, зі своїх домівок, але по Skype привітали свого тата. Навіть на свій Великдень члени королівської родини вітали короля (свого батька) і кронпринцесу дистанційно. Діти їхні, принцеси і наслідники, не ходять до школи, бо їхні школи зачинені.

У шведів високий рейтинг симпатій довіри до свого глави держави. Про короля не можна говорити критично. Це загальноприйнята норма, яку усвідомлюють усі.

«ШВЕДИ, НАГОЛОШУЮ, ДУЖЕ СИЛЬНО ДОВІРЯЮТЬ СВОЇЙ ВЛАДІ, І ВОНИ ВЗАГАЛІ НЕ ПАНІКУЮТЬ»

— Не виникає серед шведів, зокрема політиків та експертів стурбованості, що в сусідніх скандинавських країнах порівняно зі Швецією менше випадків смертності від коронавірусу, в Норвегії — в три рази, в Данії — в два рази, а в Фінляндії в чотири рази?

— Ні, такої стурбованості щодо цього не виникає. Шведи, наголошую, дуже сильно довіряють своїй владі, і вони взагалі не панікують. І якщо влада говорить, що можна працювати, водити дітей до школи і не потрібно робити тести, отже, так воно є, і так воно буде.

У своєму першому зверненні до громадян у ефірі прем’єрміністр закликав бути толерантними одне до одного, з розумінням ставитись до цієї ситуації, мінімізувати контакти, оскільки може виникнути така ситуація, за якої доведеться попрощатись зі своїми рідними, близькими і коханими.

А чи передбачались штрафні санкції за порушення такого умовного карантину?

— Так. 18 березня парламент Швеції скоротив кількість присутніх у палаті з 349 депутатів до 55. Це рішення було узгоджено всіма політичними партіями. Збройні сили Швеції в кінці січня — на початку лютого почали проводити також лабораторні тести і необхідні тренінги персоналу з метою дослідження і виявлення коронавірусу в університетській лікарні міста Упсала.

Що стосується штрафних санкцій. Такими передбачено до шести місяців позбавлення волі або штраф у разі скупчення людей понад 50 осіб. Навіть у церквах не можуть збиратися понад 50 осіб.

Крім того, є санкції до закладів громадського харчування, якщо не скорочена кількість відвідувачів.

Станом на сьогодні в ресторані чи в піцерії можна побачити місця, позначені хрестиками, куди не можна сідати. Тобто в них уже чітко розрахована кількість місць, відстань між якими має дорівнювати одному метру. І лише в цьому випадку ці заклади мають приймати відвідувачів.

У зв’язку з закриттям кордонів уряд Швеції прийняв рішення не евакуйовувати шведських громадян, які опинились за межами країни.

На думку керівництва держави, наразі безпечніше залишатися в місцях перебування, аніж переміщатися. Менше з тим у розділі МЗС Швеції є рекомендація для шведських громадян утриматись від потреби на подорожі до 15 червня.

Міжнародний виставковий центр Стокгольм Мессе буде переобладнано на шпиталь для заражених коронавірусною інфекцією, а льодова арена переобладнана в морг на час пандемії. Найбільший перевізник SAS зупинив кількість рейсів і відправив у відпустки 90% працівників.

Які заходи фінансового характеру вживає уряд, для підтримки бізнесу і населення, частина якого опинилася без роботи через пандемію?

—  Уряд Швеції на постійній основі аналізує ситуацію, здійснює оцінку впливу епідемії на різні сфери, щоб визначити різні заходи підтримки.

До бюджету було внесено низку поправок, якою передбачається реалізація заходів з підтримки економічної ситуації майже на суму 303 млрд доларів США. В квітні і травні уряд здійснює виплату лікарняних у повному обсязі, покриває основну частку витрат за тимчасове звільнення через коронавірусну епідемію, а також виплачує дотації компаніям на виплату половину заробітної плати за умови, що  працівник отримує 90% попередньої оплати, а працює 40% робочого дня.

Компаніям також надано право відстрочити на найближчі 12 місяців виплати соціальних зборів та окремих податків. Нацбанк Швеції надає через банк кредитування шведським підприємствам.

«ШВЕЦІЯ ПРОДОВЖУЄ ПІДТРИМУВАТИ УКРАЇНУ В ПОЛІТИЧНОМУ ПЛАНІ І НАДАЄ ФІНАНСОВУ ДОПОМОГУ»

— Як епідемія коронавірусу вплинула на двосторонні відносини?

— Це справді вплинуло на роботу посольства, і ми працюємо в дистанційному режимі, дотримуємось також і рекомендацій нашого МЗС. Ми намагаємось максимальною мірою бути гнучкими, адаптуватись навіть технологічно. 

Незважаючи на карантинний період, нам вдалося організувати чотири спецрейси зі Стокгольма до Києва авіакомпанією SkyUp, які забезпечили повернення 685 громадян до України.

На рівні політичної підтримки ця ситуація жодним чином не позначилась на двосторонніх відносинах. Швеція продовжує підтримувати Україну в політичному плані і надає фінансову допомогу. Зокрема Швеція зробила внесок на суму 10 млн євро до Глобального плану ООН з гуманітарного реагування для боротьби з коронавірусною інфекцією. В межах цього фонду передбачалось надання допомоги Україні. Крім того, уряд Швеції прийняв рішення внести 600 млн шведських крон (майже 4,5 млн доларів) у фонд надзвичайних ситуацій ВООЗ.

Нагадаю, що Швеція стала співавтором резолюції ООН з протидії коронавірусній інфекції і блокувала тим самим російський проєкт, який пропонував скасувати санкції проти РФ.

Політика Швеції щодо санкцій дуже жорстка і принципова. Санкції щодо РФ повинні дотримуватись, допоки будуть існувати причини їх уведення.

Які уроки, на вашу думку, варто винести Україні з шведського досвіду боротьби з епідемією коронавірусу?

— Напевне, один-єдиний урок, який би я запропонувала, — не треба панікувати, але берегтися. Не такий страшний вовк, яким його малюють.

ПРО «ШВЕДСЬКИЙ СОЦІАЛІЗМ» І ЗВ’ЯЗОК МІЖ ПРАВОВОЮ КУЛЬТУРОЮ ТА ДОВІРОЮ ДО ВЛАДИ

— Що ви можете сказати про модель шведського соціалізму, яку часто пропагують у світі, чи може Україна в себе її запровадити?

— Для цього нам треба досягти рівня правової культури Швеції, поважати закони, правила і цінувати реально такий рівень довіри до влади. Така довіра будується не за один рік. І вона закладається цеглинкою за цеглинкою, щоб сягнути такого феноменального загальнонаціонального рівня. Прем’єр сказав дивитися на рекомендації державного управління охорони здоров’я. І всі на ці рекомендації  посилаються.

Щодо соціалізму. Тут, дійсно, для шведських громадян безоплатна освіта, медичне обслуговування. Громадський транспорт функціонує прекрасно, дуже чистий, все за графіком і є безоплатним для певних категорій громадян: для діток до десяти років, для літніх людей віком понад 65 років. Заробітна плата дає можливість середньостатистичному шведу утримувати свою родину, сплачувати всі рахунки комунальні.

Ця модель соціалізму діє.