МЕНЮ

«Україна має велике значення для нашої політики безпеки»

Емілія НАЗАРЕНКО, Берн, Швейцарія, спеціально для «Дня»
20 липня, 2020 - 19:50
Президент Швейцарської Конфедерації вперше відвідує нашу країну з державним візитом

21 липня відбудеться перший в історії державний візит президента Швейцарії до України. Президент Швейцарської Конфедерації Симонетта Соммаруга відвідає Київ і Донбас. Це перший державний візит голови Конфедерації в країну, незалежність якої була визнана Швейцарією в грудні 1991 року. 2014 року швейцарський президент Дід’є Буркхальтер приїздив до України, але як тодішній голова ОБСЄ, тому приїзд пані Соммаруги є першим офіційним візитом президента Швейцарії до України, а також першим виїздом президента за кордон, відколи почалася епідемія COVID-19 у Європі.

Незважаючи на те, що деякі великі авіакомпанії частково відновили авіаперевезення, в багатьох європейських країнах ще діють обмеження на в’їзд і виїзд. Пані президент у супроводі своїх найближчих співробітників вилетить до Києва на літаку Федеральної ради Pilatus PC-24. На жаль, урядова делегація Швейцарії буде невелика. Спочатку, візит до Києва планувався на кінець березня, але з відомих причин, він був відкладений. А сьогодні багато представників ділових кіл змушені анулювати свою участь через складнощі з авіаперельотами. 

Офіційне комюніке Федерального департаменту з питань довкілля, транспорту, енергетики та зв’язку DETEC (Federal Department of the Environment, Transport, Energy and Communications), який очолює чинний президент Швейцарії, повідомляє наступне: «Україна має велике значення для нашої політики безпеки та миру, володіє значним економічним потенціалом. Президент Конфедерації зустрінеться 21 липня 2020 року в Києві з президентом України Володимиром Зеленським у межах державного візиту. Вони обговорять питання двосторонньої співпраці та міжнародну ситуацію». Після обміну думками  президенти виступлять на пресконференції. Цього ж дня пані Соммаруга зустрінеться з представниками ділових і наукових кіл України. Наступного дня заплановані зустрічі з українськими міністрами та представниками громадянського суспільства країни для обговорення сфер діяльності, в яких можлива інтенсифікація взаємної співпраці. 

У четвер, 23 липня, президент Швейцарії відбуде на схід країни, Донбас, де вона зустрінеться з місцевою владою й експертами в галузі гуманітарної допомоги та політики розвитку. Плануються також відвідини водоочисних споруд компанії «Вода Донбасу», яка з 2015 року отримує з Швейцарії в межах гуманітарної допомоги коагулянти та флокулянти для очищення питної води.

В урядовому комюніке також наголошується, що «пошук мирного вирішення конфлікту на сході України є пріоритетом у мирній політиці Швейцарії. Наша країна є п’ятим за обсягом донором гуманітарної допомоги Україні і спільно з Організацією з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) допомагає у процесі мирного врегулювання конфліктних ситуацій». Із 2000 року через Бюро з розвитку і співпраці (SDC — Swiss Agency for Development and Cooperation) та Державний секретаріат з економічних питань (SECO — State Secretariat for Economic Affairs) Швейцарія бере участь у всіляких проектах і програмах в Україні, надаючи  фінансову та кадрову підтримку. 2015-2018 рр. на це Конфедерація виділила 100 млн швейцарських франків. Ще  1997 року Швейцарія й Україна підписали двосторонню угоду про технічну співпрацю, в межах якої у Києві було відкрито швейцарське Бюро з питань співпраці для координації програм допомоги в Україні. Швейцарія входить у десяток основних іноземних інвесторів в Україні. Розвитку економічних відносин з Україною багато в чому сприяла Угода про вільну торгівлю, укладена з ЄАВТ (Європейська асоціація вільної торгівлі), яка діє з червня 2012 року. За даними 2018 року, обсяг торгівлі між двома країнами оцінювався в 556 млн франків.

У березні цього року SECO опублікував Програму співпраці з Україною на 2020-2023 роки, в якій визначено 4 головні напрями, куди Швейцарія скерує свою допомогу: 1) мир, захист і демократичні інститути; 2) міста стійкого розвитку; 3) малі та середні підприємства і конкурентоспроможність; 4) охорона здоров’я. Усі напрями тісно пов’язані з гуманітарною ситуацією на сході країни, і відповідно, вся діяльність у межах Програми 2020-2023 поширюватиметься також і на східні області. Бюджет на чотири майбутні роки складає 108 млн швейцарських франків. На реалізацію програм цього року Швейцарія виділяє Україні 27 млн франків.