МЕНЮ

«Сильний меседж солідарності з Україною»

Микола СІРУК, «День», Брюссель
4 грудня, 2018 - 17:48
Чи вплине на Росію чергова заява НАТО про підтримку нашої країни і заклик забезпечити безперешкодний доступ українських кораблів в Азовське море

НАТО повністю підтримує територіальну цілісність і суверенітет України та Грузії, і продовжує надавати їм політичну і практичну підтримку. Заявив 4-ого грудня генсек Альянсу Єнс Столтенберг, відкриваючи дводенну міністерська зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, яка розпочалась після обіду із засідання Північноатлантичної ради з участю глав зовнішньополітичних відомств України та Грузії.

За його словами, Альянс визнає атлантичні прагнення України та Грузії, що закріплено в декларації саміту. «НАТО підтверджує солідарність з Україною і не визнає і ніколи не визнає анексії Криму і ми закликаємо Росію забезпечити свободу мореплавства і негайно звільнити затримані українські кораблі та моряків», - наголосив Столтенберг.   

І після цього вступного слова, упродовж півтори години учасники обговорювали, як реагувати на невиправдане застосування Росією сили проти українських кораблів, що мали право заходити у Азовське море відповідно до угоди від 2003 року, яка не денонсована.

На даний момент невідомо про результати обговорення. Тож не зрозуміло, як НАТО збирається втілити в життя заклик до Росії звільнити українські кораблі і моряків, і забезпечити свободу морського пересування в Азовському морі, зокрема твердження генсека Альянсу Єнса Столтенберга на прес-конференції 3-ого грудня, що «українські кораблі військові та цивільні мають право безперешкодно заходити в Керченську протоку і Азовське море».

Зараз у НАТО головним чином лише пояснюють свої дії після інциденту в Азовському морі і те, яку підтримку надає Організація північноатлантичного договору Україні. Зокрема офіційний представник НАТО розповів журналістам на брифінгу, що Альянс відреагував на ескалацію Росії в Азовському морі відповідальним чином, роблячи ставку на стримування і змістовний діалог з Росіє, зберігаючи комунікації відкритими з метою уникнення якогось прорахунку і це буде продовжуватись допоки Росія не змінить поведінки щодо України. За його словами, ще одним елементом стримування НАТО стало збільшення військово-морської присутності в Чорному морі з 80 днів до 120. Про це вкотре заявив на прес-конференції по завершенні засідання Північноатлантичної ради  генсек НАТО. 

 Співрозмовник підкреслив, що НАТО цінує особливе партнерство з Україною та засуджує анексію Криму Росією. Немає виправдання застосування російською береговою охороною в Азовському морі і відповідно після цього інциденту НАТО зробило відповідну заяву 26 листопада і закликало Росію деескалувати ситуацію і звільнити українські кораблі та моряків.

Водночас додав офіційний представник,  НАТО збільшує підтримку України в рамках Всеохоплюючого пакету допомоги ухваленого на саміті НАТО у Варшаві, зокрема акцент робиться на збільшенні військово-морських спроможностей, посиленні кібербезпеки, щоб Україна могла себе захистити.

Зокрема, йдеться про розвиток військово-морської академії в Одесі, тренуваннях українських ВМС, а також участь українських спостерігачів у навчаннях НАТО з метою поліпшення оперативної сумісності та спроможностей ВМСУ діяти в подібних обставинах, пояснив представник НАТО.

Цікаво, що шеф української дипломатії Павло Клімкін, прибувши на міністерську зустріч, написав досить дивний твіт: «Приїхали до штаб-квартири НАТО. Почали з протокольного: поцікавились, якого розміру мають бути прапори країн-членів, які встановлюють перед штаб-квартирою? Думаємо про майбутнє».

А вже спільну фотографію з Столтенбергом Клімкін підписав наступним чином: «Зустріч з Генсеком #НАТО

@jensstoltenberg як класний тізер для подальшої дискусії з союзниками за годину. Багато тем та ідей!».

Пізніше увечері журналістам на запланованій прес-конференції з очільником МЗС буде цікаво почути, з якими ідеями приїхав український міністр на цю зустріч, бо теми у принципі вже всім відомі, їх напередодні озвучив очільник НАТО. Загалом, яким є бачення офіційного Києва щодо звільнення захоплених кораблів та моряків і загалом повернення незаконно анексованого  Криму до складу України.  Бо в офіційному повідомленні прес-служби МЗС йдеться наступне: «Під час засідання Північноатлантичної ради Клімкін поінформує учасників про ситуацію із захопленням Росією українських військових катерів та їхніх екіпажів і обговорить питання посилення співробітництва з Альянсом у контексті протидії агресії з боку РФ».

І на цьому тлі досить дивним виглядає твіт нашого міністра: «Приїхали до штаб-квартири НАТО. Почали з протокольного: поцікавились, якого розміру мають бути прапори країн-членів, які встановлюють перед штаб-квартирою? Думаємо про майбутнє».

І цікавим є те, що генсек НАТО на прес-конференції зовсім не згадав про якісь нові ініціативи із звільнення захоплених кораблів і полонених моряків, а також забезпечення вільного доступу український кораблів в Азовське море.

Столтенберг повторив, що НАТО виступає за територіальну цілісність та суверенітет України та Грузії, які порушила Росія і яка з незаконною анексією Криму та незаконного будівництва Керченськогго моста намагається поширити свій вплив.

Підсумовуючи генсек наголосив, що ця зустріч міністрів закордонних справ країн-членів НАТО та партнерів Альянсу України та Грузії – сильним меседжем. «Союзники дали меседж, що вони продовжать підтримувати Україну та Грузію і збільшуватимуть підтримку обох країн», підкреслив Столтенберг.