Святий Миколай і геополітика

Як українська ікона вплинула на балканську політику

«Найгучніший дипломатичний скандал на Балканах», «ганьба та сором» для «всього сербського народу», для «всієї Боснії і Герцеговини» — як тільки не називали журналісти та політики історію навколо подарунку, який представник сербів в Президії Боснії і Герцеговини і діючий голова цієї інституції Мілорад Додік презентував 14 грудня міністру закордонних справ Росії Сергію Лаврову. В якості презенту, як відомо, очільник Президії БіГ обрав старовинний образ Святого Миколая в позолоченому окладі. Ця подія не мала стали ані скандальною, ані навіть помітною — всі знають по традиційний фокус сербсько-російських відносин на православ’ї. Тому подібний подарунок виглядав би цілком доречним, як би не подробиці того, що саме отримав російський міністр від лідера боснійських сербів. З повідомлень та фоторепортажів ЗМІ, з заяв самого Додіка стало відомо, що йдеться про ікону віком 300 років, яка була «знайдена в Луганську» і на який є печатка з написом: «У.Р.С.Р. Нар. Ком. Освіти Укрнауки Одеська Краєва комісія охорони пам’яток матеріяльної культури».

В регіоні, який сам не так давно пережив війну, такі деталі не могли залишитися непоміченими. Балканські медіа та політики — не тільки боснійські, але і опозиційні сербські, відразу задали питання — чи не йдеться про твір релігійного мистецтва, вкрадений з непідконтрольної території України?

Питання залишилося без відповіді.

Посольство України в Боснії і Герцеговині практично негайно відправило офіційну ноту до Міністерства закордонних справ БіГ. У документі було зазначено, що «ненадання публічного негайного й однозначного спростування керівництвом Боснії і Герцеговини інформації про подарунок, володіння або передачу будь-яким способом культурних, історичних або релігійних цінностей, що походять з території України, що тимчасово перебуває під окупацією Російської Федерації, будуть означати підтримку вищим керівництвом Боснії і Герцеговини агресивної політики і військових дій Російської Федерації проти України, які вже призвели до загибелі багатьох тисяч громадян України».

МЗС БіГ передало українську ноту до Прокуратури Боснії і Герцеговини, яка відразу завела справу й почала перевірку походження ікони.

Між тим голова Президії БіГ та його офіс зберігали мовчання. А невдовзі стало відомо, що Додік захворів потратив до лікарні із коронавірусною пневмонією.

Тим часом в МЗС Російської Федерації офіційно заявили, що повернуть ікону, подаровану Мілорадом Додіком Сергію Лаврову, до Боснії і Герцеговини, для «уточнення її історії за лінією Інтерполу». Подарунок дійсно передали Посольству БіГ у Москві, після чого посол Боснії і Герцеговини в РФ Желько Самарджія особисто 25 грудня привіз образ Святого Миколая в Сараєво. Офіс Додіка оголосив, що ікона зберігається в сейфі.

Посольство України у Боснії і Герцеговині знов вимушено було зреагувати на розвиток подій. Наші дипломати заявили, що наполягають на невідкладному наданні інформації офіційним Сараєво, яким чином потрапила на територію Боснії і Герцеговини українська ікона, яка була даром для глави російського міністра закордонних справ.

Як зазначається в коментарі Посольства, «під час зустрічей у МЗС БіГ (включно з останньою — 24.12.2020) боснійсько-герцеговинська сторона не надала відповіді на це питання». «Відсутність відповіді або зволікання з нею дають підстави вважати незаконним переміщення ікони на територію Боснії і Герцеговини», — наголошують українські дипломати. «Це питання є принциповим, а відповідь на нього має бути швидкою й однозначною. Не медійною, а офіційною. Утім, перший крок зроблено — ікону повернуто до Сараєво (ця інформація офіційно не підтверджена), залишилося зробити остаточний — повернути її Україні», — підкреслено в коментарі Посольства.

Оточення Додіка на цьому тлі заявило, що йдеться не про якусь «державну спадщину», а про малоцінний твір, який останні час перебував в приватній власності. Радован Ковачевич, радник голови Президії БіГ, в телеінтерв’ю заявив: «Ікона була у приватній власності родини з Баня-Луки, яка володіла нею більше 15 років. Вони хотіли, щоб цю ікону подарували Лаврову». «Звичайно, ікона має сентиментальну цінність і цінність, виходячи з того, що це православна ікона, яку освятили, але вона не має значної матеріальної цінності», — зазначив Ковачевич. За його словами, йдеться про 150-200 євро, не більше.

Але виправдання команди Додіка не викликало довіру і не знизило градус скандалу.

В ці ж дні Драган Савич, колишній очільник Асоціації ветеранів Армії Республіки Сербської, розповів депутату від опозиційної Сербської демократичної партії у парламенті Республіки Сербської (це сербська частина БіГ) Небойше Вукановичу сенсаційні подробиці про походження ікони. Політик опублікував розмову з Савичем в своєму блозі.

З’ясувалосья, що ікона, яку голова Президії Боснії і Герцеговини подарував міністру закордонних справ Росії, таки походить з українського Донбасу, а в БіГ вона потрапила через Росію та Сербію. За словами Савича, 29 травня 2018 року в Баня-Луці ікону Додіку, який тоді був президентом Республіки Сербської, подарував Душко Вукотич, нинішній голова Асоціації ветеранів Армії Республіки Сербської.

«Вукотич привіз ікону з Донбасу через Росію та Белград», — сказав Савич, додавши, що він не знає, чи були у Вукотича будь-які супровідні папери для цього, як це зазвичай буває за таких обставин.

Згідно із оприлюдненою інформацією, Душко Вукотич поїхав на Донбас у 2018 році в якості голови Асоціації ветеранів Армії Республіки Сербської для участі у засіданні об’єднання «Спадкоємці Перемоги». (Ця організація заслуговує окремої розповіді, але наразі лише зазначимо, що діяльність цієї структури в ОРДЛО є підкреслено антиукраїнською). Під час поїздки до Луганська два з половиною роки тому очільник ветеранської організації боснійських сербів і отримав від представників місцевої «влади» таку тепер відому ікону. Потім — через Росію і Сербію — Вукотич привіз образ Святого Миколая до БіГ і віддав його Додіку.

«Яка сімейна ікона, це все брехня і шахрайство», — сказав Савич, коментуючи розповідь Радована Ковачевича про те, що ікона останні 15 років належала родині з Баня-Луки.

Сам Душко Вукотич, голови Асоціації ветеранів Армії Республіки Сербської, ні підтвердив, ні спростував звинувачення на свою адресу, заявивши лише, що нехай розслідування веде Інтерпол. «Я не маю наміру захищатись і тим самим годувати різних божевільних! Всім відомо, що Інтерпол працює над цією справою. Це найбільша у світі безпекова агенція! Нехай люди роблять свою роботу! Я завжди доступний їм, а також усім агенціям держави, де багато хто з нас живе серед безумців, що прагнуть уваги медіа!», — сказав Вукотич журналістам.

Між тим сербська опозиція в БіГ все гучніше вимагає відставки Мілорада Додіка з посади представника сербів в Президії країни. «Подайте у відставку, зробить моральний вчинок, через справу, якою ви принизили наш народ та Республіку Сербську!», — заявив, звертаючись до Додіка, Драган Джоканович, президент Демократичної партії федералистів. Подібні заяви роблять і інші політики, що знаходяться в опозиції до нинішнього лідера боснійських сербів.

За прогнозами місцевих експертів, як би далі не розгорталися події, Мілорад Додік вже суттєво зменшив свій авторитет та вплив на сербську політику — не тільки в Боснії і Герцеговини, але і в усьому регіоні. Якщо врахувати, що саме нинішній голова Президії БіГ є найпалкішим симпатиком Путіна і єдиним високопосадовцем регіону, що постійно визнає (хоча і на словах) Крим російським, ці зміни можуть означати корекцію офіційного політичного курсу сербської влади в БіГ в бік більш обережної співпраці з Москвою. Після цього можна було б прогнозувати зменшення російського го впливу в регіоні, але, скоріше за все, Росія тепер просто буде шукати нового регіонального «фаворита». Поверненням ікони Додіку Лавров ясно дав зрозуміти — з «друзів Кремля» лідера боснійських сербів викреслено. Але навряд чи це означає, що через недолугість одного політика, який наробив дурниць виключно через бажання сподобатися російським друзям, Москва відвернеться від Балкан і Боснії зокрема.