МЕНЮ

Слова яких потребував світ...

Аліса ПОЛІЩУК, «День»
6 квітня, 2020 - 19:38
Про які тенденції пише світ, охоплений коронавірусом?

Пандемія, хоч і є спільним явищем для людства, проте змушує населення країн на період карантину трохи переорієнтуватися на власні потреби. Морально підтримуючи сусідів, намагаємося забезпечити себе всім необхідним. Тому не дивно, що зараз, ми з острахом гортаємо новинні стрічки про кількість хворих в Україні та нові обмеження від Кабміну. Однак коронавірус стане для людства важливим об’єднуючим досвідом, тож варто звертати увагу на ті тенденції, явища та проблеми, що поступово з’являються на Заході та рухаються в наш бік, замислюватися та шукати власні рецепти.

Які напрями сьогодні найбільше висвітлюють західні ЗМІ, про що турбуються в Європі та Америці — в нашому матеріалі.

«КРАЩІ ДНІ ПОВЕРНУТЬСЯ» — КОРОЛЕВА ЄЛИЗАВЕТА

Королева виступила зі спеціальним зверненням до Сполученого Королівства і Співдружності в зв’язку з глобальною пандемією коронавірусу. Раніше вона зверталася до громадян у такому форматі лише на Різдво, під час першої війни в Перській Затоці 1991 року, перед похороном принцеси Діани 1997-го та після смерті своєї матері в 2002-му.

У своєму зверненні, яке транслювалося по телебаченню, радіо та в соціальних мережах, вона подякувала всім, хто перебуває на фронті медичної допомоги:

«Я впевнена, що нація приєднається до мене і переконає вас у тому, що те, що ви робите, цінується і кожну годину вашої напруженої роботи наближає нас до повернення до більш нормальних часів», — сказала вона.

Вона додала, що для деяких це також стало часом роздумів.

«Попри те що іноді самоізоляція може бути важким завданням, багато людей усіх віросповідань, і жодної з них, виявляють, що ця ситуація дає можливість загальмуватися, зробити павзу і подумати, в молитві або медитації».

Королева сказала, що люди будуть з гордістю оглядатися назад, і наше покоління сприйматиметься як сильне.

«Кращі дні повернуться... Ми знову будемо з нашими друзями, ми знову будемо з нашими сім’ями. Ми знову зустрінемося», — додала вона. Послання Королеви було знято одним оператором у захисному спорядженні, а весь інший технічний персонал перебував у іншій кімнаті, повідомляє британська служба Бі-Бі-Сі.

Водночас прем’єрміністра Великої Британії, Бориса Джонсона, госпіталізували з коронавірусом. Тож на думку видання The Guardian, ситуація виглядає інакше: Давнінг-стріт недооцінив ризики і занадто повільно перейшов до режиму масового тестування вірусу Covid-19, видання зі сумнівами ставиться до заяв Метта Хенкока, міністра охорони здоров’я, який каже, що дефіцит медичних ресурсів буде заповнений. На їхню думку, обіцянки легко даються, але досвід має підказувати громадянам скептично ставитися до того, чи будуть вони виконані.

КОРОНАВІРУС ПЕРЕМОЖЕ ТРАМПА І... ОБ’ЄДНАЄ ДЕМОКРАТІВ?

Тим часом коронавірусна криза фактично призупинила процес праймеріз, але не знизила передвиборчої напруженості, принаймні поки праймеріз у Вісконсині триватимуть, як планувалося, пишуть The New-York Times.

Попри те що США одна з країн-лідерів за кількістю інфікованих, а передвиборчий проце призупинено, вся Америка досі стежить як за боротьбою в лавах демократів, так і за протистоянням із Дональдом Трампом. Джозеф Р.Байден нещодавно сказав, що він обговорював процес вибору кандидата у віцепрезиденти зі своїм головним суперником, сенатором Берні Сандерсом, незважаючи на те що обидва кандидати продовжують боротьбу. Це було останньою ознакою того, що пан Байден сподівається довести гонку до якнайшвидшого завершення, одночасно намагаючись включити в неї ліберального суперника, якого досі підтримує велика «ліва» частина партії. Байден зберігає значну перевагу над Сандерсом, але коронавірус завжди може внести свої корективи.

Як повідомляють американські експерти, сам Сандерс може відмовитися на користь Байдена, адже в умовах коронавірусу його електорат буде готовим підтримати будь-якого кандидата від демократів з метою протистояти Трампу.

За останніми соціологічними опитуваннями в США, проведеним NBC News / Wall Street Journal, колишній віцепрезидент Джо Байден переміг би президента Дональда Трампа з 52% до 43%, якби загальноамериканські вибори провели днями. Це свідчить про те, що американці не впевнені в якості антикризової політики президента під час пандемії.

Трамп — перший чинний президент, який відстає на цьому етапі циклу загальних виборів (тобто в кінці березня в рік виборів) з часів Гаррі Трумена в 1948 році, пишуть експерти CNN.

Оскільки Трамп і його лідерство проходять перевірку, він звертається до держави та приватного сектору. Кандидат на посаді Байдена виграв би народне голосування приблизно в двох третинах випадків, якби історичні тенденції збереглися, повідомляє ЗМІ.

АВТОРИТАРИЗМ У ЦЕНТРІ ЄВРОПИ

Поки в Штатах триває демократичний процес виборів, авторитарні тенденції посилюються в Європі, Віктор Орбан використовує пандемію, щоб захопити більше влади. Це може назавжди змінити обличчя ЄС, вважають колумністи західних видань.

Закриття національних кордонів під час пандемії, можливо, є раціональною відповіддю на вимоги для охорони здоров’я, але більш довгострокові політичні наслідки цих кроків стають усе більш тривожними, коли ми дивимося на порядок, у якому європейські уряди почали відновлювати кордони.

Італія прийняла рішення про закриття 10 березня, коли число підтверджених випадків захворювання вже перевищило 10 000. Протягом наступних п’яти днів Словаччина, Чехія, Польща та Угорщина одна за одною закрили свої кордони, хоча на той час ні в одній з них число підтверджених випадків коронавірусу не сягало ста.

Як перший імпульс можна зрозуміти припинення дії Шенгенської зони без кордонів після багатьох років вільного пересування. Лідери, природно, хотіли діяти швидко, щоб уникнути драматичного сценарію з Італією на своїй території. Однак слід мати на увазі, що рішення про обмеження вільного пересування людей приймалися політиками, а не лікарями. Закриття кордонів у Центральній і Східній Європі має політичне значення, яке виходить за межи простих санітарних вимог. Політика за часів чуми — це все ще політика, повторюють занепокоєні аналітики та експерти.

«Парламент Угорщини, який має дві третини голосів на користь прем’єрміністра Віктора Орбана, в понеділок, 30 березня, прийняв законопроєкт, який подовжує його і без того сильні повноваження. Він дає парламентський дозвіл на продовження надзвичайного стану, оголошеного урядом 11 березня в світлі пандемії коронавірусу. Як наслідок, деякі заборони і противаги, які залишилися в Угорщині, припинять своє існування, а уряд діятиме на підставі декрету, практично не маючи жодного правового контролю. Не будуть проводитися вибори і мітинги. Угорщина стала навчальним посібником про те, як можна зловживати коронавірусом з авторитарною метою.

У тексті законопроєкту немає пункту про закінчення, тому надзвичайний стан діятиме стільки, скільки захоче уряд. Тепер уряд також хоче ефективно взяти на себе управління місцевими муніципалітетами шляхом контролю за рішеннями безпосередньо обраних лідерів», — повідомляє угорський автор The Guardian. На його думку, міжнародне співтовариство має придивитися до цієї ситуації та зрозуміти, як попередити її в своїх країнах, адже під час пандемії авторитарні настрої в суспільстві та запит на сильну руку лише зростатимуть.

ЧОМУ ШВЕЦІЯ НЕ ЗАКРИТА?

На відміну від більшості країн світу, які вводять серйозні заходи, зокрема тієї самої Центральної Європи, Швеція не має блокуючого підходу коронавірусу. З 24 березня в кафе і ресторанах людей уже не можна обслуговувати за стійкою, як зазвичай — обслуговування здійснюється безпосередньо за столом, а столики розділені на деяку відстань. Гірськолижні курорти залишаються відкритими, але канатні дороги закриті. Ці заходи можуть здатися незначними, порівняно з іншими країнами.

На подив європейських сусідів, які вже кілька тижнів паралізовані, Швеція працює «нормально», попри оголошені урядом в останні дні додаткові заходи. Навіть Нідерланди, населення яких теж не перебуває під замком, взяли більш жорсткі заходи, включно з закриттям шкіл і ресторанів і заборону на проведення зборів.

У Швеції школи, починаючи з дитячого садка і закінчуючи початковим і навіть першим етапом середньої освіти, залишаються відкритими, в той час як середні школи і університети почали закриватися. Громадянам у віці 70 років і старше рекомендується залишатися вдома, але всі інші можуть виходити, за умови, що вони уникають непотрібних поїздок (зокрема під час великодніх канікул).

Радіостанції транслюють попереджувальні повідомлення, що треба часто мити руки і не торкатися до обличчя. Дехто стверджує, що уряд вирішив спонукати населення до вироблення колективного  імунітету, подібно стратегіям, раніше прийнятим Великою Британією та Нідерландами (які згодом відмовилися від такого плану).

В інтерв’ю національному ЗМІ Svenska Dagbladet, шведський епідеміолог Андреас Тегнелл виключив можливість ухвалення державою цієї стратегії: за його словами, уряд замість цього шукає способи максимально стримати криву, щоб обмежити число одночасно зареєстрованих випадків захворювання і тим самим зберегти здатність системи охорони здоров’я реагувати на кризу в галузі охорони здоров’я. Також однією з переваг Швеції перед обличчям пандемії є низька щільність населення, що може допомогти обмежити поширення вірусу. Маючи 25 осіб на квадратний кілометр у порівнянні з 120 у Франції або 206 в Італії, Швеція є однією з країн з найнижчою щільністю населення в Європі. Однак шведська політика критикується політиками та називається «руською рулеткою», бо незрозуміло, чи буде їхня боротьба ефективнішою, адже вони поки протиставили себе світу.