Реально Велика інтрига

Чи можливий імпічмент Дональду Трампу і як ця історія вплине на відносини з Україною?

Спікер Палати представників США Ненсі Пелосі оголосила, що Палата ініціює офіційне розслідування імпічменту президента Трампа, звинувачуючи його у зраді присяги президента США, повідомляє The New York Times.

Розслідування, яке демократи ініціюють через телефонну розмову Трампа з Президентом України Володимиром Зеленським, має встановити, чи є підстави для імпічменту американському президенту. «Дії, які сьогодні чинить президент, серйозно порушили Конституцію», — звинуватила Пелосі Трампа в короткій промові. Вона додала, що Трамп «має бути притягнутий до відповідальності — ніхто не може бути вищим, ніж закон».

Американського президента підозрюють у просуванні власних політичних інтересів під час телефонної розмови з Володимиром Зеленським. ЗМІ стверджують, що Трамп нібито вимагав від українського колеги розпочати кримінальне розслідування проти свого головного конкурента на президентських виборах Джо Байдена чи його сина Хантера. За припущеннями ЗМІ, лідер США також міг шантажувати Зеленського.

У відповідь Трамп назвав ініціативу імпічменту «полюванням на відьом». Він вважає, що за спроби переобиратися на наступний термін вона піде йому лише на користь.

Президент Трамп може стати четвертим президентом в історії США, якому загрожує імпічмент. Президентів Ендрю Джонсона і Білла Клінтона притягували до відповідальності, але згодом їх виправдав Сенат. Президент Річард Ніксон подав у відставку перед наближенням голосування з імпічменту в Палаті представників.

Як аналізують цю ситуацію в мережах.

«ДЛЯ УКРАЇНИ ЦЕ ВІДКРИВАЄ ЯК МОЖЛИВОСТІ ПЕРЕЗАВАНТАЖИТИ СВОЇ ВІДНОСИНИ ЗІ США, ТАК і ВЕЛИЧЕЗНІ РИЗИКИ»

Iлія КУСА, експертка Українського інституту майбутнього:

— Офіційний запуск процедури імпічменту щодо президента США Дональда Трампа — це цікавий крок, що виводить вибори на новий рівень.

Певно, демократи вирішили все ж викласти один зі своїх козирів на стіл і зіграти цю історію медійно по максимуму.

А заразом відбувається і політизація одного з основних елементів системи заборон і противаг.

На мій погляд, жодної відставки в результаті імпічменту не буде. Через те що:

1. Функції офіційного «розслідування» злочинів, які буцімто вчинив Трамп, переходять до Сенату. А він може, приміром, просто проголосувати за згортання справи, і на цьому все скінчиться.

2. Для оголошення імпічменту потрібно 2/3 голоси Сенату, а там більшість — республіканці. Вони навряд чи приймуть таке самовбивче для партії рішення.

3. Злочини, в яких звинувачують президента, не до кінця зрозумілі і позбавлені доказової бази. Причина для імпічменту президентові сама по собі досить розпливчасто виписана в Конституції США. Це дає широке поле для інтерпретацій, а отже, для політичної боротьби.

Проте це важливий процес, суть якого зводиться до того, хто краще скористається із ситуації в медійно-інформаційному плані.

Демократи намагатимуться обвалити й без того підірвані рейтинги Трампа, граючи на меседжах про «Трампа, який зрадив американський народ та його інтереси».

Це буде багато в чому схожим на ті танці, які ми бачили навколо «змови Трампа з Росією» і розслідування Роберта Мюллера.

Республіканці і сам Трамп намагатимуться викрутити ситуацію у напрямі «полювання на відьом», «змови піндосів-лібералів-вашингтонского істеблішменту» і дискредитації самої процедури, маніпулюючи термінами, використовуючи відсутність чітких визначень і термінів на свою користь.

Коротше кажучи, тактика така сама, як із Мюллером — довести все до того, аби потім заявити: «Бачите? Це все був фейк і брехня».

Демократи зберігали карту імпічменту тривалий час. Я гадав, вони нею скористаються наступного року, саме до виборів.


 ФОТО РЕЙТЕР

Але так вийшло, що історія із Зеленським і тиском на Україну видалася їм вигіднішою, чи що. І це відкриває можливості для того ж таки Трампа, який на цьому тлі може навіть підвищити свій рейтинг, позиціонуючи себе борцем із «глибинною державою» у США.

Для нас це відкриває як можливості перезавантаження своїх відносин зі США, так і величезні ризики, оскільки ми перебуваємо в центрі уваги і будь-який крок відтепер інтерпретуватиметься крізь призму боротьби демократів і республіканців.

«НА КОНУ — НЕ ДРУГИЙ ТЕРМІН ТРАМПА. НА КОНУ ЗНОВУ ГЛОБАЛЬНЕ ПРОТИСТОЯННЯ ДЕМОКРАТІВ І РЕСПУБЛІКАНЦІВ»

Iрина СЄРОВА, політична консультантка:

— Багато інсинуацій, маніпуляцій, а подекуди й відвертих нісенітниць можна зараз прочитати про скандал з можливим імпічментом Трампа і наслідками для України.

Спробую викласти простими словами, що відбувається, на мою думку.

1. За всю історію США успішного імпічменту не було жодного разу. Двох президентів визнала винними Палата представників, але потім їх виправдав Сенат, де звинувачення не набрало потрібних 2/3 голосів: Ендрю Джонсона 1868 року (справа про незаконну відставку військового міністра) і Білла Клінтона у 1998—1999 рр. (справа про неправдиві свідчення і перешкоду правосуддю у зв’язку з історією Моніки Левінськи). 1974 року президент Річард Ніксон, також представлений до імпічменту у справі Вотергейту Палатою представників, пішов у відставку, перш ніж питання розглянув Сенат (найімовірніше, вирок був би обвинувальним), що дало змогу його наступникові Форду помилувати Ніксона.

2. Трамп точно, як Ніксон, сам у відставку не піде. Ба більше, прагнутиме скористатися із ситуації. Це зветься «спіном» — зсувом акцентів, перекрученням контексту. І він у цьому майстер.

3. На кону — не другий термін Трампа. На кону — знову глобальне протистояння демократів і республіканців. Нагадаю, під час другого терміну президентства Клінтона сталася з ним Моніка і лжесвідчення під присягою. У самого Клінтона рейтинги тоді не надто просіли, і демократи «розслабилися». Але через рік на виборах 2000 року ця історія стала вирішальною — і демократ Ел Гор програв тоді республіканцеві Джорджеві Бушу-молодшому.

Можна передбачати, що тепер демократии, навчені «кейсом Клінтона», торпедуватимуть республіканця Трампа. Отже, республіканці захищатимуться в Сенаті, який має провести після голосування в Конгресі розслідування і завершити процедуру імпічменту. А там республіканці мають більшість (53 республіканці, 45 демократів, 2 незалежних). Тому має шанс на другий термін Трамп чи ні — реально велика інтрига. Найбільша за останніх 20 років американської історії.

4. Роль українського президента в цьому всьому — поки що на рівні ролі Моніки Левінськи (не в прямому сенсі, звісно). І поки що це загрожує лише заморожуванням відносин з адміністрацією Трампа на рік його президентства, що залишився. І РФ з цього скористається. А що може статися за цей рік — ми розуміємо. Але все залежить від того, що наговорив Зеленський по телефону, в якій тональності і що наобіцяв. Гадаю, скоро про це дізнається увесь світ. Так само важливо, що «ходаки» і специ із налагодження мостів від Зеленського наговорили Джуліані та ін. Під час напівофіційних контактів у США та Україні. Гадаю, під час розслідування щодо імпічменту — це так само стане відомо. І перебіг подій у нас вимальовується досить небезпечний.

Перший варіант. Якимось дивом Трамп виграє 2020 р. Тоді цілковите охолодження до України, і, як наслідок, силоміць нас оперативно заганятимуть в обійми Росії. Трамп украй мстивий і вміє робити роботу над помилками. Другий варіант. Виграє Байден. У цьому разі, дай Боже, щоб нашим молодим обдарованням не забракло розуму і вони не наобіцяли сім мішків Трампові. Якщо не забракло — це шанс на нормалізацію відносин. Якщо забракло — то ситуація розгортатиметься або на усунення від влади Зеленського в Україні, або див. пункт 1.

За будь-яких варіантів все дуже й дуже серйозно. А ми всі у зашморгу. Але затягується він поки що непомітно для багатьох.