МЕНЮ

Прага: сага про отруйників триває

Борис СОКОЛОВ, професор, Москва
12 травня, 2020 - 19:08
Чехія вимагає від Росії припинити порушувати справи проти чеських політиків

Чеська преса начебто розкрила чергового кремлівського отруйника. Людиною, яка привезла рицин до Праги, призначений для невгодних Москві чеських політиків, виявився виконувач обов’язків голови представництва Росспівпраці в Чехії Андрій Вікторович Кончаков, який має дипломатичний паспорт. Журналісти з програми «168 годин» чеського телеканалу CT1 з посиланням на свої джерела повідомили ім’я цього прицівника російських спецслужб, підозрюваного в перевезенні рицину для замаху на очільника адміністрації Праги-6 Ондржея Коларжа і мера Праги Зденека Гржиба. За даними джерел телеканалу в правоохоронних органах Чехії, дружні спецслужби попередили чеських колег про те, що Кончаков має прилетіти до Праги 14 березня і в дипломатичному багажі привезе отруту рицин. Кончаков справді прибув до Праги 14 березня, проте його не затримували і навіть не перевіряли його багаж, побоюючись, що отримана інформація може бути частиною дезінформаційної кампанії з метою підірвати довіру до спецслужб. За даними джерел, Кончакова в аеропорту зустрів перший секретар посольства Олександр Антонов, разом вони вирушили прямо до посольства (що само по собі незвично, тим паче, що 14 березня цього року припадає на неробочий день — суботу). Офіційних обвинувачень Кончакову не висунуто, він досі обіймає свою посаду у Празі, хоча від коментарів щодо рицину, цілком природно, відмовляється.

У відповідь керівник Росспівпраці в Москві Елеонора Митрофанова вибухнула гнівною відповіддю: «Ця історія триває давно. Це, звісно, чистісінька провокація, реакція на ситуацію зі знесенням пам’ятника, на додачу. Є сили, які хочуть посилити цю негативну реакцію, але в Чехії далеко не всі такі. Наш представник у Чехії — молода людина, з чеською мовою, який добре ставиться до цієї країни і любить її». Відчувається, що любов до Чехії в Андрія Вікторовича досить своєрідна, а виправдання головою Росспівпраці свого підлеглого сприймається за відомим принципом: ніколи не було, і ось знову.

Що ж відомо про нового російського героя невидимого фронту? Згідно з офіційними даними, народився Андрій Вікторович 1986 року в Москві, отже, зараз йому не більш як 34 роки. Він закінчив Національний дослідницький ядерний університет МІФІ за спеціальністю «міжнародні відносини», після цього стажувався в уряді Москви. Зауважу, що МІФІ здавна служив кузнею кадрів для радянських і російських спецслужб, постачаючи насамперед фахівців з науково-технічного шпигунства. Після стажування Кончаков вступив до Міжнародного центру високих технологій EADS-МНДИПУ. МНДИПУ — це Міжнародний науково-дослідний інститут проблем управління, а EADS — це European Aeronautic Defence and Space Company, що займається, зокрема, й військовими розробками. Там Андрій Вікторович не затримався і незабаром перейшов звідти до Федерального агентства у справах Співдружності Незалежних Держав, співвітчизників, які мешкають за кордоном, і з міжнародної гуманітарної співпраці. Тут стали в пригоді гарні знання чеської мови. Федеральне агентство направило Кончакова до Праги, і за кілька років, з грудня 2017 року, він став виконувачем обов’язків керівника представництва Росспівпраці в Чехії, а зразом в. о. директора Російського центру науки і культури в Празі. Нагадаю, що таку саму посаду обіймав сам Володимир Путін під час свого перебування резидентом КДБ у східнонімецькому Дрездені.

Те, що молодий чоловік у 31 рік обійняв досить високу посаду з дуже непоганою платнею і в не найгіршій європейській столиці, свідчить про те, що він мав неабиякі зв’язки. Так само можна не мати сумнівів, що до відрядження до Праги Кончаков ніколи не був у ролі кілера. Та й цього разу він не мав наміру навчатися цієї високооплачуваної, але ризикованої професії, представники якої не люблять бути на видноті. Навпаки, у Празі Кондаков активно спілкувався з російськими емігрантами і журналістами, які мешкають у Чехії. За своїм бекграундом Андрій Вікторович — явно птах більш високого польоту. Він міг стати перевізником отрути лише за умов жорсткого цейтноту. Часу бракувало, адже треба було встигнути до 9 травня (за умов пандемії смерть від рицину легко скидалася б на смерть від коронавирусу через схожість симптомів, та й Путіну треба було піднести дарунок до свята). У ролі кілера мала, найімовірніше, бути взагалі не особа з російським дипломатичним паспортом, а хтось із місцевої російської агентури.

Як встановив The Insider, Кондаков прибув до Праги саме 14 березня, того ж таки дня, коли мав прибути перевізник рицину і ще до скасування авіасполучення з Москвою через епідемію коронавирусу. Сам Кончаков у розмові з кореспондентом чеського порталу Seznamzpravy заявив: «Певно, це помилка, я віз у валізі дезінфекційний засіб і цукерки». Але при цьому обмовився, що офіційну заяву може зробити, лише узгодивши її з Москвою. Звісно, теоретично дипломатом могли скористатися і «в темну», передавши рицин під виглядом дезінфекційного засобу. Але, найімовірніше, Андрій Вікторович знав, що саме він везе. Але, звісно, він не міг зізнатися в цьому журналістам, заявивши на своє виправдання, що й  рицину  було лише трошки — навіть одну людину умертвити не вистачить. Російське ж посольство в Празі відреагувало цілком передбачувано: «У зв’язку антиросійською інформаційною кампанією, що триває у Чехії, заявляємо, що помилкові й бездоказові обвинувачення (з посиланням на місцеві спецслужби) на адресу працівника Посольства Росії в підготовці замаху на празьких муніципальних політиків російська сторона неодноразово і однозначно спростувала як у Москві, так і в Празі.

Відповідно до статті 29 Віденської конвенції про дипломатичні відносини 1961 р. посольство звернулося до МЗС Чехії з проханням вжити всіх належних заходів щодо запобігання будь-яким посяганням на особу, свободуй гідність свого працівника.

Через розгорнуте чеськими ЗМІ персональне цькування російського дипломата на його адресу почали надходити погрози.

Посольство у зв’язку з цим також змушене звернутися до чеської сторони по надання працівникові дипмісії поліцейської охорони».

Строго кажучи, Кондаков працює не в посольстві, а в представництві Росспівпраці і в Російському культурному центрі, хоча, цілком можливо, заразом обіймає посаду радника з культури в російському посольстві. Що ж до погроз російським дипломатам. Це, найімовірніше, вигадка, хоча ставлення до російських дипломатів у Чехії зараз — не найкраще. Чехія ж вимагає від Росії припинити порушувати справи проти чеських політиків. Зараз важко сказати, чим скінчиться скандал. Формальних підстав для вислання Кондакова з Праги наразі немає, оскільки його не спіймали на місці злочину, але й залишатися в Празі йому складно, оскільки проти нього налаштована чеська громадськість. Цілком імовірно, що Москва і Прага все ж домовляться про добровільне відкликання (без оголошення персоною нон грата) Кондакова в обмін на добровільне відкликання дипломата, який посідає аналогічну посаду дипломата з посольства Чехії в Москві. Інакше скандал розвиватиметься і може мати більш руйнівні наслідки для російсько-чеських відносин.