МЕНЮ

Операція «спадкоємець»

Микола СІРУК, «День»
20 березня, 2016 - 14:54
Назарбаєв готується передати владу дочці

Схоже, що 75-річний президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, який править країною з 1989 року, всерйоз задумався про передачу влади. Причому в якості спадкоємця, як виявляється, він бачить свою дочку Даригу Назарбаєву, яка зараз обіймає посаду заступника прем’єра.

Підтвердженням такого кроку казахського президента, по-перше, є проведення за його ініціативи позачергових парламентських виборів, а по-друге, його заява про перерозподіл повноважень на користь парламенту, у якому дочці Назарбаєва відводиться роль спікера.

І як раз саме сьогодні в Казахстані проходять загальні позачергові вибори депутатів Мажилісу (нижньої палати) парламенту і масліхатів (місцевих представницьких органів влади) усіх рівнів. Об'єднання місцевих виборів з парламентськими і проведення дострокового голосування влада Казахстану пояснила економією. За останніми даними, явка виборців на виборах вже перевищила 60 відсотків.

Вибори 98 зі 107 депутатів Мажилісу відбуваються на пропорційній основі. 9,8 млн. виборців Казахстану обирають з представників шести допущених до виборів партій: «Нур Отан» («Світло Вітчизни», партія, очолювана президентом країни Нурсултаном Назарбаєвим. – Авт.), Комуністична народна партія Казахстану (КНПК), «Ак жол» («Світлий шлях») , «Бірлік» («Єдність»), Загальнонаціональна соціал-демократична партія (ЗСДП) і партія «Ауил» («Село»). Мінімальний поріг явки виборців, необхідний для визнання виборів такими, що відбулися, в Казахстані відсутній. 

Попередні вибори в казахстанський парламент пройшли в 2012 році. Тоді партія Назарбаєва отримала в нижній палаті 83 місця з 98. Правляча партія Казахстану майже напевно зберегти контроль над нижньою палатою парламенту в позачергових виборах у неділю, але голосування все ще може грати роль у визначенні того, хто буде наступником президента Нурсултана Назарбаєва.

Партія «Нур Отан» Назарбаєва не стикалась з реальною конкуренцією і має отримати вигоду від зростання цін на нафту – з $30 до $40 і підвищення курсу місцевої валюти, тенге, яка за останні півроку втратила половину вартості, на 10% . Важче передбачити, яким буде склад фракції «Нур Отан», оскільки 127 кандидатів борються за місця в 107-місцевому Мажилісі, нижній палаті.

Уся увага зараз зосереджена на дочці президента Даригі Назарбаєвій, яка в якості заступника прем'єр-міністра балотується в депутати. Аналітики вважають, що вона, покинувши уряд, може стати спікером нижньої палати, що зміцнить її позиції в якості потенційного наступника свого 75-річного батька.

Сама Дарига Назарбаєва після голосування на виборчій дільниці в Астані не розмовляла з журналістами. Тим часом її батько розповів ЗМІ, що його уряд розглядає можливість надання парламенту більше повноважень у конституційній реформі.

«Йтиметься про перерозподіл влади між президентом, парламентом і урядом. Що стосується того, коли це станеться, ми будемо дивитися на ситуацію в економіці, у всьому світі і всередині країни. Якщо буде така воля народу, що треба буде переходити на іншу систему управління, ми дуже серйозно будемо про це думати», — заявив президент після голосування на виборчій дільниці у Палаці школярів в Астані.

Він нагадав, що система влади визначена конституцією і для її зміни потрібна зміна основного закону. У той же час президент наголосив, що Казахстан — молода держава і не треба її підганяти на шляху демократії. «Підганяти нас не треба, тому що ми інші. В Азії інші відносини, сімейні відносини, інша релігія, інші можливості, тому всім державам треба навчитися поважати традиції, історію і культуру один одного», — пояснив він.

Назарбаєв навів приклад США. «Американській історії вже 250 років і досі розвиваються. Ми пам'ятаємо часи, коли жінки не могли голосувати, фермери, була расова дискримінація. Ці реформи ви проводили через 150 років своєї державності, а нам всього 25 років», — резюмував президент.

Нагадаємо, що у квітні минулого року в Казахстані пройшли позачергові президентські вибори. Явка склала 95%. За Назарбаєва, згідно з офіційними даними, проголосували понад 97% виборців.

У січні цього року Нурсултан Назарбаєв оголосив про проведення позачергових виборів до Мажилісу через блокування запропонованих ним реформ. Хоча це виглядає зовсім дивно, зважаючи на те, що абсолютну більшість у парламенті обіймає його партія. І це виглядає більше на підтвердження тези про реалізацію президентом операції «спадкоємець». 

Як очікується, Центральна виборча комісія Казахстану може оприлюднити попередні підсумки виборів до Мажилісу вже в понеділок, 21 березня. Міжнародні спостерігачі раніше ще ніколи не визнавали вибори в Казахстані вільними та справедливими, повідомляє інформагенція dpa.