МЕНЮ

«Нові можливості та старі загрози»

Микола СІРУК, «День»
3 лютого, 2020 - 19:35
На Форумі в Жешуві обговорюватимуть зміни у відносинах між Європою та Україною за останній рік

4 лютого в Жешуві відкривається дводенний тринадцятий Форум Європа — Україна, який триватиме під гаслом «Європа і Україна в 2020 році — нові можливості, старі загрози». Таке гасло є невипадковим, адже і в Україні, і в ЄС відбулося минулого року перезавантаження влади.

Наприкінці квітня в нашій країні було обрано Президента Володимира Зеленського, а в серпні — новий склад Верховної Ради, в якій абсолютну більшість отримала пропрезидентська партія «Слуга народу».

Тим часом у Європейському Союзі після травневих виборів до Європарламенту сформовано нову Європейську комісію, яка розпочала свою роботу в листопаді.

Тому виникає питання: як ці зміни можуть вплинути на темпи зближення України до ЄС в 2020 та наступних роках?

Один з ключових організаторів Форуму Європа — Україна, експосол Республіки Польща в Україні (2005 — 2010), Інститут східноєвропейських досліджень (Варшава), Яцек КЛЮЧКОВСЬКИЙ вважає це — темою для  серйозної розмови.

«Щоб відповісти на це питання, — сказав він у коментарі «Дню», — спершу потрібно проаналізувати ефективність вжитих заходів для зміцнення позицій України на європейському континенті та реформування її економіки».

На його думку насамперед слід подумати та відверто поговорити на тему досягнень та недоліків як з європейського, так і з українського боку в різних сферах, що мають стосунок до зміцнення відносин та зв’язків.

Пан Ключковський зазначив, що судячи з перших дій нової влади в Києві за останні місяці, не підтвердилися побоювання, що відбудеться відхід від реформ і курсу на Захід. Навпаки, наголосив він, відбулося значне прискорення роботи над законами, які чекали на ухвалення роками. Зокрема, це стосується економічних норм.

За його словами, спостерігачі з західної частини Європи помічають явні ознаки відновлення української економіки та зміцнення економічної та політичної співпраці з західними країнами, але водночас вони також розуміють, що для успіху потрібен стратегічний план та системність дій.

Пан Ключковський також зазначив, що в багатьох залишились сумніви щодо того, чи нова влада має таку далекосяжну стратегію та системний підхід у своїй політиці.

На його думку, чимало експертів і політиків вважають, що підтримка України країнами Заходу є недостатньою, що має стати темою для дискусій та роздумів на форуму. До речі, цьому питанню буде присвячена панель під назвою «Не лише Вільнюс 2020. Чи можуть західні країни ефективно підтримувати реформи в Україні».

Іншою не менш важливою темою на Форумі Європа — Україна, за словами польського дипломата, стане обговорення питання — чи зробили все можливе Європейський Союз та Сполучені Штати заради досягнення миру на сході України? І тут, наголосив він, можна буде обговорити питання ефективності санкційної політики країн Заходу щодо російського агресора.

Форум Європа — Україна має свою багаторічну традицію. Його організатором є варшавський Інститут східноєвропейських досліджень, засновник Економічного форуму в Криниці, відомого як «Центральноєвропейський Давос». Співорганізатором Форуму є правління Підкарпатського воєводства.

Серед партнерів заходу — Польсько-українська господарська палата, яку очолюють колишні міністри економіки обох країн. Інші партнери — це державні та неурядові установи, престижні вищі навчальні заклади та відомі аналітичні центри.

Протягом останніх років на Форумі Європа — Україна виступили багато відомих особистостей, зокрема й міністри, парламентарі, представники українських та європейських регіонів, органів місцевого самоврядування, неурядових організацій та установ ЄС, науковці та бізнесмени. Учасники форуму представляють різні країни.

За словами пана Ключковського, очікується щонайменше 800 учасників з держав Центральної та Східної Європи. Зокрема, продовжив він, великі сподівання цьогоріч покладаються на приїзд групи українських урядовців, парламентарів і представників місцевого самоврядування з областей, найбільш зацікавлених у польсько-українській співпраці та європейській інтеграції.

Важливо буде почути думки представників нової української провладної команди щодо перспектив успіху їхнього політичного курсу, зазначив польський дипломат.

За його словами, заплановано проведення двох пленарних сесій. Перша з них буде присвячена місцю країн Східної та Центральної Європи на політичній та економічній мапі континенту. Друга сесія має відповісти на питання про баланс змін за 30 років від падіння комуністичної системи.

Крім того, організатори планують провести більше ніж 40 панельних дискусій, які будуть розділені на тематичні блоки: бізнес, інвестиції та економіка, європейська інтеграція та реформи, міжнародна та безпекова політика, а також суспільство, освіта та «молодіжна» політика та співпраця.

У економічному блоці конференції найцікавіші дискусії стосуватимуться результатів договору про асоціацію та вільну торгівлю поміж Україною та ЄС, енергетичної безпеки, перспектив подальшого зменшення бар’єрів та обмежень у економічній співпраці. Обов’язково будуть дискусії про розбудову інфраструктури для транспорту, перспективи змін в українському сільському господарстві, побудову інноваційної економіки, перспективи збільшення іноземних інвестицій в Україну тощо. Важливою, особливо для поляків, буде дискусійна панель про українську трудову міграцію, наголосив пан Ключковський.

За його словами, частина Форуму, яка присвячена міжнародній політиці, повинна дати відповідь, зокрема, на питання, чи може бути можливим і коли подальше розширення Європейського Союзу, як відновити в світі повагу до міжнародного права, як протистояти загрозам з боку Російської Федерації та протидіяти російській пропаганді, як зміцнити співпрацю країн ініціативи Тримор’я з Україною тощо. Будуть також проведені дискусії про майбутнє українських Донбасу та Криму.

У низці безпекових дискусій обговорюватимуться питання регіональної військової співпраці НАТО на східному фланзі, безпека в чорноморському басейні. Ключовим є відповідь на питання, як міжнародна спільнота може допомогти Україні припинити конфлікт із Москвою, вважає польський дипломат.

За його словами, зважаючи на розвиток суспільства та його участь у міжнародній співпраці, організатори пропонують провести дискусії про місце національних меншин та діаспор у цьому процесі, можливості розвитку туризму, програми співпраці молоді, зміцнення позиції жінок у суспільному та політичному житті, спільних проєктів у медіапросторі та культурі. Буде також час, відзначив він, щоби порушити тему регіональної співпраці, зокрема в Карпатському макрорегіоні та в межах тристоронньої програми співпраці Польща — Україна — Білорусь.

Слід зауважити, що традиційно під час Форуму відбуватиметься міжнародна виставка «Східний ярмарок», у якій візьмуть участь компанії, які планують встановити або розширити ділову співпрацю в регіоні Центральної та Східної Європи. Минулого року учасниками ярмарку були понад 130 компаній із Польщі, України, Молдови, Румунії та Угорщини. Сподіваємося, що цей захід не лише надасть можливість представити пропозиції фірм, а й стане шансом на поглиблення співпраці між ними, наголосив пан Ключковський.