МЕНЮ

Небезпечні поступки Європи

Наталія ПУШКАРУК, «День»
4 червня, 2019 - 17:50
Як українська делегація готується дати відсіч російському лобі в ПАРЄ 24 червня

Днями Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ), фактично, зробила ще один крок, що наблизив повернення Росії до цієї організації без виконання нею своїх міжнародних зобов’язань. Сталося це «завдяки» тому, що 3 червня члени регламентного комітету ПАРЄ під час засідання в Парижі схвалили проект доповіді та резолюції «Удосконалення процесу ухвалення рішень Парламентської асамблеї щодо повноважень і голосування». Насправді, цей документ змінює правила ПАРЄ і може ускладнити накладання санкцій на Росію. Автором резолюції є депутат від Бельгії Петра Де Суттер, яка входить до групи соціалістів, демократів і зелених. Голосування щодо документа відбудеться 24 червня під час літньої сесії ПАРЄ в Страсбурзі.

Нагадаємо, що в 2014 році Росію було позбавлено права голосу через анексію Криму. У 2016 році делегація РФ вирішила не брати участі в засіданнях органу. Крім того, країна припинила сплачувати внески в бюджет Асамблеї в 2017 році.

У повідомленні щодо рішення Комітету на сайті Асамблеї зазначається: «Беручи до уваги рішення Комітету міністрів, прийняте в Гельсінкі 17 травня, та винятковий контекст, який призвів до цього, Комітет пропонує відступ від Правил процедури ПАРЄ, щоб мати можливість запросити парламенти держав-членів, що не представлені делегаціями в Асамблеї — Боснії та Герцеговини і РФ — для представлення своїх повноважень під час сесії в червні 2019 року». Йдеться про заяву Комітету міністрів Ради Європи, поширену після засідання 17 травня, в якій наголошується, що «всі країни-члени повинні мати право брати участь на рівноправних умовах у Комітеті міністрів і Парламентській асамблеї, двох статутних органах РЄ», а також зазначається, що міністри вітатимуть участь усіх країн-членів у червневій сесії ПАРЄ, під час якої відбудуться вибори генсека та суддів Європейського суду з прав людини, передає DW.

Голова української делегації в ПАРЄ Володимир Ар’єв, коментуючи останнє рішення регламентного комітету, написав на Facebook: «Це поганий варіант, який ускладнює санкційну процедуру, але повністю її не ліквідує, як того вимагали росіяни. Навіть якщо резолюцію проголосують, то можливість запровадити санкції в урізаному варіанті залишиться». «Ми були проти, але багато з тих, хто голосували за резолюцію, казали, що, може, росіяни приймуть запропонований компроміс, бо «треба їх нарешті почати критикувати в обличчя, адже вони не змінюються». Наївна позиція, м’яко кажучи. Відверто проросійські аргументували необхідністю «зберегти доступ 140 мільйонів росіян до Європейського суду з прав людини». Мене цей аргумент обурив, бо за цей доступ українці платять і свободою, і життям, — зазначив він і додав: — Будемо працювати на те, щоб переконати Асамблею не стріляти собі в ногу. Переконувати тими силами, які є: парламентарі, дипломати, ГО, журналісти. Приєднуйтесь теж. У нас три тижні».

«У ТАКИЙ СПОСІБ КРАЇНИ ЗАХІДНОЇ ЄВРОПИ, ФАКТИЧНО, САМІ УМИРОТВОРЮЮТЬ АГРЕСОРА»

Ганна ГОПКО, народний депутат України, голова комітету Верховної Ради України в закордонних справах:

— Українська делегація буде докладати всіляких зусиль для того, щоб повернення Росії в ПАРЄ не відбулося. Учора (3 червня. — Ред.) в Берліні, коли я зустрічалася з головою комітету в закордонних справах Норбертом Рюттгеном, представниками соціал-демократів, дуже чітко наголошувалося, що будівництво «Північного потоку-2», як і повернення Росії в ПАРЄ без жодного виконання своїх зобов’язань — це повна дискредитація інституцій, базованих на цінностях, повазі до прав людини, верховенстві права. У такий спосіб країни Західної Європи, фактично, самі умиротворюють агресора.

Але я знаю, що наша делегація готується, зокрема, голова делегації постійно бере участь у нарадах з МЗС. Є декілька варіантів, як діяти на випадок позитивного рішення: від дуже жорсткого — фактичного демаршу — до того, щоб разом з нашими перевіреними друзями, які не піддаються на ці провокації, не дозволити це зробити.

Відбувається постійна комунікація з різними делегаціями, особливо тими, які лобіюють це питання. Ми знаходимо аргументи на переконання, що таким кроком вони стимулюють взагалі розвал цієї інституції, що така ситуація не сприяє подальшому запобіганню різних нових втручань з боку Росії, гібридних атак і підривної діяльності, яку вона здійснює в демократіях світу. І взагалі — це поганий сигнал на майбутнє, тому що є конкретні вимоги, резолюції, в яких чітко було зазначено, що Росія — держава-агресор, було чітке наполягання на звільненні українських громадян, незалежно від того, чи в них статус військовополонених, чи політичних в’язнів, чи заручників.

Ми написали вже десятки листів, де просимо наших союзників, які виступають проти такого рішення і розуміють загрози та наслідки, також переконувати — не голосувати. Сподіваємося, що ця тема буде підніматися під час візиту Президента в Брюссель. Учора в Берліні в нас були десятки зустрічей, аналітичний круглий стіл щодо «Північного потоку-2», де зокрема й це питання постійно порушувалося.

«МИ ХОЧЕМО ЗАЛИШИТИ ПОВНИЙ ПРИНЦИП ПОКАРАННЯ КРАЇНИ-АГРЕСОРА»

Сергій СОБОЛЄВ, народний депутат, заступник голови Постійної делегації України в ПАРЄ:

— ПАРЄ не виганяла Росію, рішення Асамблеї було ввести санкції, однією з найсерйозніших з них було позбавлення права голосу в зв’язку з агресією РФ проти суверенної держави України, анексією Криму, захопленням частини території Донбасу. Далі це вже було рішення РФ не сплачувати Парламентській асамблеї внески та припинити участь в одному з її органів. В усіх інших — вони беруть участь, зокрема в Комітеті міністрів, Європейському суді з прав людини. Вони не відкликали своїх працівників, які є громадянами РФ, з відповідних структурних підрозділів, у тому числі ПАРЄ, працюють в апаратах комітетів на відповідальних посадах. Вони лише прийняли рішення не платити внесок і піти з Парламентської асамблеї, тобто відкликати парламентську делегацію.

Далі історія мала продовження: в червні у РФ збігає термін, коли вони були зобов’язані або заплатити борги за два роки, або підпасти під санкцію виключення з Ради Європи (РЄ), оскільки не сплачували внески, як це роблять усі інші 47 держав РЄ. Після цього у них знайшлися «адвокати», хоч як це дивно, вони є учасниками нормандського формату, перш за все це — ФРН (причому це позиція не однієї партії в якійсь політичній групі, а всіх партій Німеччини), і пізніше до цього процесу активно долучилася Франція, які почали наполягати на тому, що РФ повинна отримати право повернутися в ПАРЄ без повного виконання вимог, що поставила ПАРЄ до РФ, які стосуються звільнення окупованих територій, анексованого Криму, прав людини тощо. Ясно, що всіх здивувала позиція Німеччини, де і представники правлячої коаліції (що складається з представників ХДС/ХСС і Соціал-демократів), і представники опозиції в один голос почали ратувати за повернення Росії в ПАРЄ без виконання вимог резолюцій.

На цьому все не завершилося: протягом останнього року в них було кілька спроб повернути РФ. Ключові спроби — це зробити так, щоб змінити регламент (ключовий документ роботи ПАРЄ), де взагалі виключити будь-які можливості введення санкцій щодо країн, які порушують ключові принципи РЄ, в тому числі щодо Росії, під яку це й робилося. Коли ця спроба провалилася, вони знайшли іншу формулу — коли санкції вводяться не самою ПАРЄ, а за погодженням з Комітетом міністрів Ради Європи — це другий орган, у який входять міністри закордонних справ. Власне, ця спроба проходить етап за етапом. Тобто санкції будуть, але, по-перше, їх треба погоджувати з Комітетом міністрів. А по-друге, перелік цих санкцій дуже звужений. Наприклад, таку санкцію, яка була дійсно дієвою — позбавлення права голосу — вони пробують виключити з переліку, залишивши більш м’які санкції, такі як участь у комітетах, підготовка доповідей, виступи на сесії ПАРЄ від комітетів та ін. Це все в стадії, коли відповідний законопроект пройшов регламентний комітет і на сесії ПАРЄ 24-28 червня в Страсбурзі вони спробують це протягнути, як внесення змін і доповнень у регламент ПАРЄ. Якщо це пройде, це означає, що санкції значно звузяться, хоча їх не скасують повністю. Це нібито дасть можливість ПАРЄ отримати борги, які, до речі, не є такими вже визначальними — це приблизно 70 млн євро. Якби це було розкидано на ключові держави, це була би мізерна сума для кожної з них. Але, на жаль, тут «главные радетели» демократії в Європі пішли на те, щоб почати торгувати принципами, я буду називати речі своїми іменами. І в такий спосіб такі принципи, як непорушність кордонів, права людини, фактично, продати за внесок РФ.

По-перше, наша делегація активно працює вже не перший рік щодо введення санкцій. РЄ — одна з небагатьох міжнародних організацій, яка пішла на безпрецедентні санкції проти країни-агресора, РФ, що призвело до їх виходу зі складу Парламентської асамблеї. По-друге, ми продовжуємо максимальні зусилля, щоб навіть у такому урізаному вигляді ці санкції не були обмежені, ми хочемо залишити повний принцип покарання країни-агресора, як це передбачено діючим статутом РЄ.