МЕНЮ

«Не вільні, не чесні, не демократичні»

Наталія ПУШКАРУК, «День»
25 лютого, 2019 - 18:32
На виборах у Молдові ніхто не набрав більшості. Президент пророкує перевибори, а опозиція обіцяє протести

Минулими вихідними в Молдові відбулися парламентські вибори, в результаті яких жодній партії не вдалося здобути більшості. Після підрахунку 97% голосів стало відомо, що Партія соціалістів Молдови набрала найбільшу кількість голосів — 31,5%. Це політсила, яку в 2011—2016 роках очолював нинішній президент країни Ігор Додон, і яка відома проросійською спрямованістю.

На другому місці — блок ACUM, за якого віддали голоси 25,9% виборців. Як пише Бі-Бі-Сі, ACUM знаходиться в опозиції до соціалістів і демократів. Напередодні виборів очільники блоку — Адріан Нестасе і Майя Санду — звинуватили владу в спробі отруїти їх ртуттю.

На третьому місці — урядова Демократична партія з 24,1% підтримки, повідомляє AP. На чолі цієї політсили, що досі контролювала уряд і парламент, стоїть бізнесмен, найбагатша людина Молдови Володимир Плахотнюк, якому закидають контроль над усіма органами влади та більшістю молдовських ЗМІ.

ФОТО REUTERS

Також шестивідсотковий бар’єр вдалося подолати партії «Шор», яку підтримали 8,48% виборців. Її головою є бізнесмен Ілан Шор, якого в липні 2017 року суд першої інстанції засудив до семи з половиною років ув’язнення у зв’язку з розслідуванням виведення мільярда доларів з молдавських банків у офшори, передає DW. Також ЗМІ пише, що ця партія складає конкуренцію соціалістам, об’єднуючи навколо себе проросійськи налаштований електорат і реалізуючи соціальні проекти для незаможних верств населення.

Визначально також те, що в результаті цих виборів вперше за останні 20 років до парламенту не потрапила Комуністична партія.

Проте завдяки тому, що голосування 24 лютого вперше відбулося за змішаною системою (згідно з якою зі 101 місця в парламенті 50 — обираються за партійними списками, а 51 — в індивідуальному змаганні кандидатів в одномандатних округах), справжній розклад сил у парламенті виглядатиме дещо інакше. Як свідчать попередні загальні результати, демократи на чолі з Плахотнюком отримають у законодавчому органі найбільше місць — 34—35, соціалісти — 30—31, представники блоку ACUM — 25, а партії «Шор», що вперше увійшла до парламенту, — 7—8 місць, зазначає «Радіо Свобода». Явка виборців склала 49,22%.

Ще до проведення виборів глава держави Ігор Додон заявив: у разі, якщо жодна з партій не отримає більшості, високою є вірогідність проведення дострокових парламентських виборів у наступні кілька місяців. Поясненням цьому є очікувані труднощі при формуванні коаліції, адже про готовність до переговорів з іншими партіями щодо формування парламентської більшості заявила тільки Демократична партія, а про готовність вступити в коаліцію — тільки партія «Шор». Тим часом соціалісти та блок ACUM категорично не сприймають створення коаліції між собою чи з демократами, пише Інтерфакс. На формування коаліції політсили мають 45 днів.

Після закриття виборчих ділянок лідер ACUM Майя Санду, яка на минулих президентських виборах програла Додону, зазначила, що ці вибори не були «ні вільними, ні чесними, ні демократичними». «Це були найменш демократичні вибори в історії Молдови», — констатувала вона. Як повідомляє ресурс Noi.md, вона також оголосила про проведення протестів найближчими днями.

Депутат і голова Комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна ГОПКО, яка брала участь у спостережній місії на молдовських виборах учора під час погоджувальної ради зазначила, що бажає переможцям парламентських перегонів сформувати проєвропейську коаліцію, «оскільки Україна, маючи понад тисячу кілометрів спільного кордону з Молдовою, зацікавлена розвивати це партнерство». «Нагадаю, минулого року ми створили міжпарламентську асамблею Україна — Грузія — Молдова, і разом маємо вимагати від Брюсселя чіткої європейської перспективи членства. Також у нас є спільні енергетичні проекти, як приєднання до континентальної Європи, енергосистем і відходу від російського впливу», — сказала вона.

«День» звернувся до молдовського експерта з проханням прокоментувати результати парламентських виборів та оцінити можливості формування коаліції:

«ПЛАХОТНЮК СПРОБУЄ СФОРМУВАТИ ПІДКОНТРОЛЬНУ ЛИШЕ ЙОМУ БІЛЬШІСТЬ»

Оазу НАНТОЙ, політолог:

— Ми до виборів говорили, що Молдова є захопленою державою, що вибори в принципі не можуть вважатися справедливими і вільними. І ось в умовах відсутності демократії й умов для вільних і справедливих виборів опозиція в особі блоку ACUM вирвала 27 мандатів. Усе інше — це «мафіозні розбори».

Що стосується російського впливу на вибори, той факт, що з лівого берега Дністра організовано привезли 38 тис. осіб, свідчить про те, що Москва далеко не все контролює. Лівий берег реально контролюється «Шерифом», а не Москвою в деяких аспектах. Вплив Росії зводився до візитів Додона до Москви і самозамилування на екрані телевізора поруч із Путіним. Питання фінансування Партії соціалістів залишається відкритим у ситуації, коли виборча компанія — це найбрудніший і непрозорий аспект. Але говорити про те, що Москва значно вплинула, не доводиться.

Щодо перспектив створення коаліції, то, виходячи з наших традицій, Плахотнюк, швидше за все, продовжить політику шантажу і підкупу тих, хто пройшов у парламент для того, щоб сформувати підконтрольну лише йому більшість. Ця людина не схильна до того, щоб торгуватись і домовлятися.

 — Чого чекати Україні, чи зміниться позиція Кишинева щодо агресії Росії й анексії Криму?

— Перш за все, Україна сама повинна задатися питанням, чому впродовж стількох років після російської агресії в Криму досі за спиною України є анклав Придністров’я з російськими військами. І треба задатися питанням, яку роль відіграє корупція в Україні в консервації цієї ситуації. А те, що Ігор Додон поводиться, як агент впливу Росії, — це банально. Після його обрання ви не бачили його в Києві, як і в Бухаресті. Тому Україна повинна зайнятися своєю корупцією і своїми виборами, а Молдова з її риторикою не цікава нікому.