МЕНЮ

Наївність чи усвідомлений крок?

Наталія ПУШКАРУК, «День»
29 січня, 2019 - 11:09
Мінфін США зняв санкції з компаній, пов’язаних із російським олігархом Дерипаскою. Експерт — про причини рішення та загрозу небезпечних тенденцій

Днями міністерство фінансів США оголосило про ухвалене рішення зняти санкції з компаній, які пов’язують з російським олігархом Олегом Дерипаскою. Мова йдеться про три фірми — US Rusal plc («Русал»), En+ Group plc, JSC EuroSibEnergo («ЕвроСибЭнерго»), пов’язані з виробництвом алюмінію та електроенергії.

У повідомленні на сайті відомства пояснюється, що ці компанії «зменшили пряму та непряму участь Олега Дерипаски у володінні акціями» та «перервали його контроль». «Ця дія гарантує, що більшість директорів рад в En+ і Rusal  будуть незалежними директорами», — йдеться в документі. Це забезпечить, що в число директорів входитимуть «представники США та Європи, які не мають ділових, професійних або сімейних відносин з Дерипаскою чи будь-якою іншою особою, яка перебуває у санкційному списку Вашингтона». І насамкінець «всі санкції щодо Дерипаски залишаються в силі». Financial Times повідомляє, що відповідно до угоди про зняття санкцій пряме володіння акціями Дерипаски в «Русалі» та «En+» буде меншим за 50%. Він володітиме також лише 35% акцій, які дають право голосу.

ПЕРЕДІСТОРІЯ ПИТАННЯ

ЗМІ називають Олега Дерипаску людиною, яка входить до найближчого оточення президента РФ Володимира Путіна. Також медіа повідомляли про його зв’язки з президентом США Дональдом Трампом і колишнім політтехнологом Полом Манафортом, розслідування щодо незаконної діяльності якого триває в країні. Крім того, як пише Бі-Бі-Сі, ім’я російського олігарха згадується у зв’язку з розслідуванням щодо ймовірного втручання Росії в американські вибори. Олег Дерипаска та, як наслідок, зазначені три компанії потрапили в американський санкційний список разом з іншими бізнесменами та чиновниками з РФ у квітні минулого року.

Зняти економічні обмеження з фірм американський мінфін вирішив, незважаючи на очевидний спротив представників і Демократичної, і Республіканської партій у Сенаті. Проте голосів противників ініціативи виявилося недостатньо для того, щоб заблокувати її остаточно (її підтримали 57 сенаторів, в той час, як необхідною є підтримка 60).  Лідер демократів у Сенаті Чак Шумер наполягав на необхідності блокувати резолюцію, вважаючи, що «пропозиція мінфіну є хибною та не може достатньою мірою обмежити контроль та вплив Олега Дерипаски на ці компанії». Сенатор-республіканець Марко Рубіо написав у Twitter, що «Дерипаска втратить акції, але не контроль». «Він зберігає 35% акцій з правом голосу», — додав він.

Тим часом посли кількох європейських країн ще до голосування в Сенаті у відкритому листі до Чака Шумера та голови комітету Конгресу США з зовнішньої політики Еліота Енгела навпаки закликали скасувати санкції, повідомляє DW. Підписанти (посли Австрії, Німеччини, Ірландії, Італії, Великої Британії, Франції, Швеції і посол ЄС у США) наголосили, що це забезпечить збереження алюмінієвих комбінатів у ЄС і робочих місць для 75 тис. працівників, додавши, що компанія «Русал» покриває 20% потреб алюмінію в ЄС і 14% — у США.

РЕАКЦІЇ ЗМІ

Як пише The Wall Street Journal, питання зняття санкцій зумовило політичні розбіжності через побоювання щодо того, що адміністрація Трампа послабить тиск на Росію. Але багато колишніх чиновників міністерства фінансів та інших експертів з санкцій сказали, що крок був зроблений зважаючи на давню політику, згідно з якою офіс здійснює свою роботу, і крок має на меті заспокоїти ринок, йдеться у статті.

«Русал» — найбільша у світі алюмінієва компанія поза межами Китаю, і коли санкції були вперше введені минулого року і алюміній, і глинозем — матеріали, що використовуються при виробництві металу — підскочили в ціні. Компанії-виробники алюмінію в Ірландії, Шотландії та інших європейських країнах також швидко потрапили під загрозу, до того як міністерство фінансів США погодилося заморозити деякі з заходів», — пояснюється в статті Financial Times.

Bloomberg пише, що зняття санкцій з «Русал» «вилучить з ринку джерело невизначеності». «Алюміній зріс у ціні в квітні, коли міністерство фінансів оголосило про фінансові обмеження, але подешевшав в останні місяці з огляду на припущення про зняття санкцій. У понеділок ціна впала, втративши 1,4% на Лондонській біржі металів», — йдеться в матеріалі.

«Хоча міністерство фінансів США наполягає, що три фірми погодилися на нові жорсткі вимоги щодо звітності і що російський олігарх, який перебуває в центрі диспуту — Олег Дерипаска — значно зменшив свою частку власності, зняття санкцій менше, ніж за рік, після того, як вони були введені, точно ще раз підніме питання про прагнення адміністрації Трампа покарати Росію за втручання у вибори 2016 року», — написав у коментарі для Бі-Бі-Сі  бізнес-репортер Кім Гіттлсон.

КОМЕНТАРІ

Нещодавно в інтерв’ю російський інтернет-газеті ZNAK російський політолог Лілія Шевцова зазначила, що санкції США проти компаній «Русал», «ЕвроСибЭнерго» и «En+» «вдарили не тільки по кишені самого Дерипаски». «Вони дестабілізували світовий ринок алюмінію, викликавши підвищення його ціни на 25%. Жертвами також виявилися західні споживачі, в тому числі споживачі в Америці, — сказала вона. «Умови зняття найжорстокіші. Дерипаска був змушений прийняти ультиматум. Звичайно, після консультації з Кремлем. Він не тільки знизив свою частку володіння цими компаніями, а й позбувся можливості ними управляти і отримувати дивіденди. Склад ради директорів En + і «Русала» повинен бути узгоджений з Мінфіном США. Шість членів ради повинні бути громадянами США або Великобританії. Рада директорів повинна узгоджувати свої рішення з Мінфіном США. Словом, угода катастрофічна для Дерипаски. І принизлива для Росії», — підкреслила Лілія Шевцова. Політолог назвала дії Вашингтона «Дерипаска-тестом», який буде в подальшому використовуватися щодо інших «сировинних олігархів». «Причому «Дерипаска тест» говорить про те, що Вашингтон намагається знайти такий «зашморг» на російських олігархів, близьких до Кремля, який би не обмежував американські інтереси», — пояснила вона.

«ПРЕЦЕДЕНТ СТВОРЕНО...»

Пітер ЗАЛМАЄВ, директор «Євразійської демократичної ініціативи»:

— Перш за все варто зазначити, що спрацював пресинг європейських компаній на адміністрацію Дональда Трампа. «Русал» та інші компанії, які останнім часом контролював Олег Дерипаска (і насправді продовжує), контролюють неабияку частку всього світового ринку алюмінію. Тому продовження перебування їх під санкціями дуже серйозно загрожувало цьому ринку. Білий дім подає це як суто економічне рішення, виправдовуючи, що особисто Дерипаска залишається під санкціями, тоді як його виведено з організацій, у нього фактично забрали контроль тощо. Але знаючи, як робляться справи в Росії, мені особисто важко в це повірити.

Американський президент демонструє принциповість щодо безумної середньовічної стіни з Мексикою, заради якої Америка підійшла мало не до краю колапсу в результаті 35-денного «шатдауна». Я хотів би побачити подібну його принциповість щодо великого олігархічного російського бізнесу. Особливо зараз, коли повним ходом триває розслідування Мюллера, і, судячи з усього, не збирається закінчуватися. Одним із головних його фігурантів є Пол Манафорт, який пов’язаний з Олегом Дерипаскою. Символізм цього дуже яскравий.

В Америці нині справді парадоксальні часи, коли жорстка позиція щодо зовнішньополітичних питань, політика жорсткої руки з авторитарними лідерами на кшталт Володимира Путіна і його придворними олігархами нині характерна демократам, а не республіканцям, тоді як п’ять років тому все було навпаки. Наш вашингтонський будинок перевернувся догори дригом. І ситуація з «Русалом» і Дерипаскою — чергове тому підтвердження.

— Чи варто побоюватися того, що це перетвориться на тенденцію і санкції можуть бути зняті надалі з Дерипаски або інших росіян?

— Що стосується Дерипаски, не думаю. Але прецедент, звичайно, вже створено. Нічого не заважає добре проплаченим кремлівським лобістам продовжити подібні ж дії щодо інших, як вони стверджують, системотворчих підприємств. Для мене особисто сумно все це спостерігати. Вважаю, що адміністрація Дональда Трампа або ж злочинно наївна щодо того, як робиться бізнес у Росії, коли стверджує, що Дерипаска не має жодного стосунку, або ж вони йшли на це абсолютно усвідомлено, що знову-таки викликає підозри про те, що у росіян є якийсь компромат на американського президента. Тому що по-іншому пояснити його дії щодо Путіна важко.

Трамп стверджує, що при його адміністрації, за ці два роки, вживалися ще більш жорсткі заходи щодо Росії, ніж за його попередника Обами. Якоюсь мірою так. Але тут потрібно розділяти. Санкції ініціюються і приймаються Конгресом, і вони нехотя вже підписуються президентом, у даному випадку Трампом. Тому на його місці я не ставив би як заслугу жорсткі дії, тому що вони абсолютно очевидно відбуваються поза його волею. А от коли йшлося про зняття санкцій щодо підприємств Дерипаски, цей захід проштовхувала адміністрація Білого дому.