МЕНЮ

«Ми забезпечимо стримування Росії…»

Ольга ХАРЧЕНКО, «День», Київ – Брюссель
11 лютого, 2020 - 15:15
У Брюсселі триває саміт міністрів оборони країн-членів НАТО, зокрема передбачена зустріч з міністром оборони України

Цього вівторка, 11  лютого, у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі, напередодні зустрічі міністрів оборони країн-членів НАТО відбулася пресконференція генерального секретаря Єнса Столтенберга.

АКЦЕНТИ ЗУСТРІЧІ

«Протягом наступних двох днів міністри оборони НАТО зустрінуться для вирішення ключових питань для нашого Альянсу, - зазначив генсек у своєму вступному слові. - У тому числі, що ще може зробити НАТО для розбудови безпеки та стабільності на Близькому Сході, нашої підтримки в Афганістані та щодо виклику російських ракетних систем». Щодо ситуації на Близькому Сході та в Північній Африці Єнс Столтенберг наголосив, що «глобальна коаліція, НАТО та наші партнери досягли значного прогресу в боротьбі з ІДІЛ. Мільйони людей були звільнені від гніту. І ІДІЛ уже не контролює жодну територію. Але ми можемо зробити більше. Міністри обговорять майбутнє нашої місії в Іраку». Ідеться про навчання та консультації для збройних сил Іраку, щоб унеможливити повернення ІДІЛ. Генсек наголосив, що НАТО повністю поважає суверенітет та територіальну цілісність Іраку, відтак тісно консультується з іракським урядом, обговорюючи майбутні дії.

«Союзники також обговорять, як НАТО може ще тісніше координувати свою діяльність з Глобальною коаліцією. І розгляне, що ще може зробити НАТО в ширшому регіоні для побудови довгострокової стабільності та безпеки. Навчання місцевих сил - один з найкращих інструментів боротьби з тероризмом», - переконаний Єнс Столтенберг.

«У четвер ми розглянемо відповідь НАТО на виклик нових ракетних систем Росії, - продовжив генсек. - Розробка та розміщення ракети SSC-8 призвели до припинення дії Договору РСМД минулого року. Союзники по НАТО об'єдналися через порушення Росією Договору. Тому що договір, якого дотримується лише одна сторона, не може захистити нас. Ми домовились про збалансований і скоординований пакет оборонних заходів. Тож ми обговоримо нашу відповідь на весь спектр російських ракетних систем».

Єнс Столтенберг також зауважив, що місія НАТО в Афганістані має значення. «Ми повністю підтримуємо зусилля, очолювані США, щодо припинення конфлікту та досягнення мирного вирішення, - сказав генсек. - Таліби повинні розуміти, що не можуть перемогти на полі бою. Вони повинні взяти на себе зобов'язання зменшити насильство і показати, що вони справді віддані мирному майбутньому для Афганістану».

«Ми також матимемо широку дискусію щодо співпраці НАТО/ЄС з нашими партнерами – Фінляндією та Швецією», - анонсував очільник НАТО.

УКРАЇНСЬКЕ ПИТАННЯ

Єнс Столтенберг повідомив, що міністри оборони зустрінуться зі своїм українським колегою, щоб обговорити реформи в країні та підтримку НАТО.

Інтерес до української ситуації виявили зокрема не лише представники українських медіа. Відповідаючи на запитання кореспондента «Дойче Велле» щодо запиту української сторони на приєднання до Програми розширених можливостей НАТО і того, коли може бути ухвалено таке рішення, Єнс Столтенберг поінформував: «У нас запланована зустріч з українським міністром оборони, ми обговорюватимемо важливість продовження процесу реформ в галузі оборони та висловимо нашу велику політичну і практичну підтримку і, звичайно, підтримку щодо всіх зусиль у знайденні мирного вирішення конфлікту (російсько-українського – авт.). Ми вітаємо той прогрес, який бачимо у спрямуванні щодо пошуку мирного вирішення питання. Північноатлантична рада восени минулого року відвідала Україну, зокрема Військово-морську академію в Одесі, де відбуваються курси підвищення кваліфікації за участі тренерів НАТО для зміцнення можливостей модернізації. Це приклад того, як ми допомагаємо Україні в осучасненні і війська, і оборонних інституцій».

Кореспондентка українського телеканалу «Україна» поцікавилася, яке «домашнє завдання» і в коротко-, і у довготерміновій перспективі має виконати наша країна для набуття членства в НАТО. Відповідь генерального секретаря не містила несподіванки. «Основне спрямування України – це те, що вона заявила сама, а саме проведення реформ. Спрямованих на модернізацію, удосконалення, на те, що відповідати стандартам НАТО. Це добре для України, ви змінюєте свій оборонний потенціал, розвиваєте інститути оборони і безпеки, і ми вам надаємо підтримку: створюємо цільові фонди, надаємо інструкторів... Так що ми з вами співпрацюємо, щоб ви могли відповідати стандартам НАТО і зміцнювати інститути безпеки й оборони. Це наша спрямованість. Такими своїми діями ви наближаєтеся до членства в НАТО. Я зустрічався з президентом Зеленським і ми мали гарний діалог про важливість проведення реформ і того, щоб члени НАТО продовжували надавати підтримку Україні».

Також цього дня відбулася і пресконференція Кей Бейлі Хатчісон, постійної представниці США при НАТО, де її так само запитали про перспективи України в приєднанні до Програми розширених можливостей НАТО. «США підтримує це, зокрема і як член НАТО, відтак ми очікуємо втілення реформ – цивільного контролю над армією, боротьби з корупцією тощо», - сказала пані Хатчінсон. Вона зауважила, що це діє і залежить від ефективності консолідації демократичного процесу і подолання корупції в Україні. «Ми бачимо зусилля президента Зеленського в цьому напрямку», - зазначила постійна представниця США при НАТО.

ПРОТИДІЯ РОСІЙСЬКОМУ НАРОЩУВАННЮ ОЗБРОЄНЬ

Щодо протидії нарощуванню ракетної потужності Росії, зокрема розробки гіперзвукового ракетного комплексу «Авангард», Єнс Столтенберг зазначив: «Така зброя в Росії частково розроблена і частково продовжує розроблятися, з-поміж них і «Авангард», - це частина більш широкої лінії поведінки, яку ми спостерігаємо в Росії вже протягом останніх кількох років. Збільшуються інвестиції в сучасний військовий потенціал – і звичайний, і ядерний, з’являються сучасні ракетні комплекси. І НАТО почало реагувати на це, тому що ми збільшили готовність наших сил. Уперше за всю нашу історію ми розташували наші підрозділи на східному фланзі альянсу, ми збільшили нашу присутність у повітряному просторі, на землі і на морі. Зміцнюються наші наземні можливості, зокрема ППО і ПРО. Це частина того, що ми аналізуємо в плані реагування, також ми розглядаємо і звичайний наш потенціал, і навчання». «А також питання контролю над озброєнням, тому що ми певні: найкраща відповідь – це ефективність контролю над озброєнням, щоб переконатися, що ми можемо уникнути нової великої гонитви озброєнь, яка дорого коштує і небезпечна, - говорить генсек. - У НАТО триває процес адаптації і ми будемо продовжувати розглядати наші можливості ППО, навчань та інвестицій у сучасний потенціал. Хочу наголосили: ми не хочемо дзеркально повторювати дії Росії, ми не маємо наміру розташувати ракети наземного базування в Європі, але ми маємо зробити все, щоб забезпечити ефективне оборонне стримування без ДРСМД за наявності російських ракет».

Постійна представниця США при НАТО Кей Бейлі Хатчісон «щодо Росії і ракет, які вона, очевидно, випробовує», зазначила таке: «США вийшли з договору РСМД, і ми почали створювати систему оборони проти таких ракет. Ми в процесі того, щоб змогти забезпечити оборону проти тих ракет, у нас такий потенціал буде найближчим часом. Такі випробування тривають. У нас буде захист від усього – сюди входять усі види озброєнь. Ми забезпечимо стримування Росії і всіх інших країн, які зазіхатимуть на суверенність США».

У наступні дні очікується обговорення міністрами країн-членів НАТО питань ядерного стримування, російсько-українських відносин та інших важливих тем, щодо яких «День» інформуватиме своїх читачів.

«День» дякує за сприяння у висвітленні події Центру інформації та документації НАТО в Україні.