МЕНЮ

«Ми спостерігаємо за вами»

Марія ЧАДЮК, «День»
25 вересня, 2019 - 10:21
Виступ Грети Тунберг на саміті ООН з питань клімату здійняв бурю серед громадськості

«Мій меседж у тому, що ми спостерігаємо за вами», — такими словами розпочала свій виступ 16-річна шведська кліматична активістка Грета Тунберг на саміті ООН з питань клімату. У своїй промові дівчина зазначила, що її дитинство вкрадене «порожніми словами»: «Цілі екосистеми руйнуються. Ми стоїмо на порозі масового зникнення. А ви лише здатні говорити про гроші та казки про «вічне економічне зростання», — сказала вона, викликавши оплески аудиторії. Навівши дані щодо стану клімату, Грета Тунберг прямо заявила: «Ці цифри занадто неприємні, а ви досі недостатньо дорослі, щоб називати речі своїми іменами».

Промова викликала значний резонанс, спричинивши різні відгуки: від критики й скепсису до захвату. Зокрема, прихильники першого погляду гіперболізують емоційність дівчини, вважаючи виступ «істерикою», натомість прихильники другого — називають її «надією майбутнього». Існує й третій варіант — ігнорування проблеми. Як, наприклад, коментар президента США Дональда Трампа: «Вона виглядає як дуже щаслива молода дівчина, яка сподівається на світле і прекрасне майбутнє. Так приємно бачити».

Здається, що правда лежить десь посередині. Емоційність дівчини зрозуміла, бо дані екологів, наприклад, що за останніх 40—50 років зникло 60% видів — вражаючі. Водночас зрозуміло, що дівчина впевнено оперує фактами, тож, можливо, радилася з екологами, але не це не означає, що її використовують для якихось махінацій. У кожному разі точно відомо одне: тема довкілля уже не обмежується лише сферою науковців.