МЕНЮ

«Манафорт впливає на оцінку Трампом ситуації в Україні»

Микола СІРУК, «День»
25 травня, 2016 - 19:36
Експерти — про призначення колишнього американського політтехнолога Януковича главою виборчого штабу нью-йоркського мільярдера

Нещодавно головою виборчого штабу і головним стратегом передвиборної кампанії нью-йоркського мільярдера Дональда Трампа став 67-річний лобіст і республіканський політтехнолог Пол Манафорт. Його прізвище у перекладі з італійської мови означає «сильна рука». У світі цей політтехнолог відомий тим, що він консультував таких одіозних на Заході персонажів, як український прем’єр-міністр Віктор Янукович, філіппінський диктатор Фердінанд Маркос або багамський прем’єр-міністр Лінден Піндлінг, якого звинувачували у зв’язках з наркобаронами.

Однак, як відзначають американські ЗМІ, Трамп найняв Манафорта через те, що той був активним учасником американських виборчих кампаній останніх чотирьох десятиліть і консультував різних кандидатів — від Джона Маккейна і Боба Доула до обох президентів Бушів.

У пана Манафорта, якого в 90-х колеги прозвали «Граф» (від графа Монте-Крісто), є квартира в трампівському хмарочосі Trump Tower. Відтак, вони роками зустрічалися з його господарем у ліфті і у фойє, але наприкінці березня Манафорт почав називати свого домовласника «босом».

Пол Манафорт відомий своїм умінням триматися в тіні, але, як відзначала та ж New York Times, його почерк скоро можна було упізнати в грамотно організованих виборчих заходах пана Януковича, в його промовах і в тому, як той подавав себе зовнішньому світу.

Багато хто вважав місію пана Манафорта щодо поліпшення образу Януковича безнадійною. «Консультувати Януковича — це як фарбувати губи свині», — зауважив в інтерв’ю англійській The Guardian колишній співробітник держдепартаменту Девід Кремер, який відав при Буші-молодшому російськими та українськими справами.

Але Манафорт дав своєму клієнтові ряд слушних порад, в тому числі виступати не лише російською, а й українською, а також не просторікувати, а висловлюватися компактно.

Зараз американський політтехнолог не приймає докорів з приводу своєї колишньої роботи на Януковича і неодноразово заявляв в інтерв’ю, що допомагав зробити Україну європейською країною. «Я тут не лише заради виборів, — сказав він New York Times 2007 року. — Я намагаюся зіграти конструктивну роль у створенні демократії».

«ВІН  НЕ ЄДИНИЙ ПРОПОНУВАВ СВОЇ ПОСЛУГИ АВТОРИТАРНИМ ЛІДЕРАМ»

Джон ГЕРБСТ, голова Євразійського центру Діну Патричі в Американській Раді, Вашингтон, екс-посол США в Україні:

— Манафорт є талановитим політтехнологом, який може значно додати компетентності команді Трампа. Щоправда, треба зазначити, що він уже був на шляху до перемоги до того, як Манафорта назвали радником Трампа. Однак цілком вірогідно, що політтехнолог може допомогти кандидатові-мільярдеру.

Більшість американців не знає про те, що Манафорт допомагав багатьом диктаторам бути обраним, а лише експерти. Дехто критикує Манафорта за це, але також правдою є те, що він  не єдиний високопоставлений американський політолог, який пропонував свої послуги авторитарним лідерам у всьому світі.

«ТРАМП СТАВ КРАЩЕ ПОВОДИТИСЬ НА ЛЮДЯХ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, професор, Дипломатична академія МЗС України, Київ:

— Треба звернути увагу на те, що кращому іміджу для Трампа сприяє  не тільки змістовна частина його виступів, а й протокол поведінки. У нього є досвід тримати обличчя, реагувати на жарти, але він ніколи не вітався з публікою відкритим жестом руки. Здавалося, це дрібниця, але... Після підключення Манафорта у радники його стали краще сприймати, і він став краще поводитись на людях.  І це, безумовно, вплив технологій, які запропонував Манафорт. 

І завдяки тому, що Манафорт знайомий з деякими лідерами, у тому числі України, то він додає свої коментарі до ситуації в країні. Зокрема, появу різниці у підходах Трампа до оцінки ситуації в Україні якраз пов’язують з тим, що йому дають свої рекомендації люди, які були у нашій країні. Трамп, дійсно, став обережніше ставитись до своїх оцінок щодо конфлікту в Україні і свого ставлення до Росії та її лідера. І сам факт появи багатьох експертів міжнародників у команді Трампа свідчить про те, що з ним почали працювати в рамках консервативного крила партії.