МЕНЮ

Лондон і Брюссель «оформили розлучення»

Наталія ПУШКАРУК, «День»
26 листопада, 2018 - 18:49
Чи підтримає угоду про Брекзіт британський парламент, — експерт «Дня»

Минулими вихідними відбулася досить довгоочікувана та значуща подія в межах Брекзіту: на позачерговому саміті в Брюсселі 27 глав держав та урядів країн — членів ЄС суголосно затвердили проект угоди про умови виходу Великобританії з організації. Обговорення документа тривало менше години, в той час як на перемовини між Лондоном і Брюсселем щодо цього питання знадобилися півтора роки, повідомляє Бі-Бі-Сі. Крім угоди, що прописана на 585 сторінках, було також затверджено політичну декларацію обсягом 26 сторінок, у якій визначено основи, на яких базуватимуться майбутні відносини між ЄС та Сполученим Королівством.

Тепер долю угоди про Брекзіт має вирішити парламент Великобританії. Очікується, що голосування з цього питання має відбутися вже на початку грудня. Після цього документ ще має схвалити Європарламент.

Втім, протягом минулого тижня не було остаточно відомо, чи відбудеться саміт у Брюсселі взагалі. Прем’єр-міністр Іспанії Педро Санчес заявив, що його країна голосуватиме проти угоди, якщо в положення щодо статусу Гібралтару не внесуть зміни, і погрожував бойкотувати зустріч, передає DW. Варто зазначити, що Гібралтар було приєднано до Англії за Утрехтським мирним договором 1713 року, проте Іспанія постійно відстоює свої права на цю територію.

ЗМІСТ УГОДИ

Як пише The Guardian, угода визначає три ключові теми: права громадян, кордон між Північною Ірландією та Ірландією, та суму, яку Лондон має заплатити Брюсселю. Зокрема, документ гарантує права на проживання та здійснення своєї професійної діяльності понад 3 млн громадян ЄС у Сполученому Королівстві та понад мільйону британців у ЄС. Крім того, Лондон має заплатити Брюсселю 39 млрд фунтів стерлінгів, які покриють внески в бюджет ЄС до 2020 року та інші фінансові зобов’язання. Видання зазначає, що на випадок, якщо майбутні торговельні переговори щодо уникнення «жорсткого кордону» між Ірландією та Північною Ірландією проваляться, в угоді прописаний «запасний план», згідно з яким уся Великобританія залишиться в Митному союзі ЄС, і Північна Ірландія буде дотримувати правил єдиного ринку.

РЕАКЦІЇ

Прем’єр-міністр Великобританії Тереза Мей після засідання в Брюсселі закликала членів британського парламенту підтримати документ. На її думку, якщо його буде відхилено, це призведе до «розподілу та невизначеності», цитує її Бі-Бі-Сі. А перед засіданням Мей написала листа до нації, в якому наголосила, що ця угода «працює для всієї країни і для всього народу, незалежно від того, проголосували ви «залишитися» чи «вийти».

Лідер опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін підтвердив, що члени його політсили в парламенті голосуватимуть проти угоди. «Це погана угода для нашої країни. Це результат жалюгідного провалу переговорів, який залишає нас із найгіршими з усіх результатами», — заявив Корбін і додав, що домовленість ставить під загрозу робочі місця та життєві стандарти. 

«Попереду — тяжкий процес ратифікації, а також подальших переговорів. Але незалежно від того, як усе закінчиться, одна річ є певною: ми залишимося друзями до кінця днів, і на один день довше», — написав у Twitter президент Європейської Ради Дональд Туск.

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер назвав Брекзіт «трагедією», але водночас наголосив, що «це найкраща можлива угода для Британії і для Європи», передає AFP.

Канцлер Німеччини Ангела Меркель назвала документ «частиною дипломатичного мистецтва». «Це історичний саміт та історичний день, який викликає подвійні відчуття. Це трагічно, що Великобританія залишає ЄС через 45 років», — сказала глава німецького уряду.

«Сполучене Королівство обійматиме своє місце, сьогодні та завтра, з тією роллю, яку буде готове взяти на себе та з якою може розвиватися в європейській сім’ї націй», — написав президент Франції Еммануель Макрон.

Президент Литви також у соцмережі зазначила, що хоча угоду затверджено, процес виходу з Союзу ще далекий від завершення й попереду ще багато переговорів.

«ДОЛЯ БРЕКЗІТУ ВИРІШУВАТИМЕТЬСЯ ВНУТРІШНІМ СТАНОМ СПРАВ У ТАБОРІ КОНСЕРВАТОРІВ»

Сергій КОМIСАРЕНКО, перший посол України у Великобританії:

— Мені здається, що від самого початку голосування за Брекзіт відбулося досить емоційно. І певною мірою, це стало реакцією британців, які давно мешкають у Сполученому Королівстві, на потужну еміграцію з країн, насамперед Східної Європи, їхнє незадоволення «поведінкою» цих людей. І вони, певною мірою, вважають, що така суттєва еміграція з країн ЄС, в першу чергу Східної Європи, може вплинути на британські традиції. Але якби референдум відбувався зараз, я впевнений, що більшість британців проголосували б проти нього.

Наслідки Брекзіту загалом досить складно передбачити. Для багатьох британців перебування в Євросоюзі стає досить проблематичним. Тобто вони були членами ЄС, а тепер такими не є. Це створює для них низку незручностей. Це також створює незручності для тих людей із країн ЄС, які давно мешкають у Британії, походять, наприклад, із Німеччини, Франції, інших країн, але настільки пристосувалися до життя в цій країні, що вважають її своєю другою вітчизною, в якій їм дуже комфортно. Тепер вони відчуватимуть себе чужими, а можливо, й зайвими в Британії.

Щодо економічних наслідків, думаю, що наразі ніхто в світі не може їх передбачити.

— Майже два тижні тому член Консервативної партії Джейкоб Ріс-Могг ініціював збір голосів, необхідних для початку процедури висловлення недовіри Терезі Мей. Якими можуть бути наслідки відставки чинного прем’єра?

— Загроза відставки прем’єра Терези Мей справді ще не минула. Якщо Консервативна партія внутрішнім голосуванням проголосує за відставку прем’єр-міністра, як це було, наприклад, із Маргарет Тетчер, то уряд Консерваторів залишиться при владі, маючи більшість у парламенті, але Мей повинна буде піти з посади керівника партії та буде обрано нового лідера. В мене склалося враження, що атмосфера створена так, що Мей мала б сама піти, як це, наприклад, зробив Девід Камерон. Але вона тримається за свою посаду і вважає, що виграє цю боротьбу та працює на благо Британії, хоча мені здається, що вона помиляється.

Щодо наслідків. Якщо керівником стане людина, яка проти Брекзіту (а зрештою, саме це може призвести до відставки Мей), то, напевно, Брекзіт буде скасовано. Думаю, що ЄС певною мірою очікував на такі наслідки і може ще й досі очікує.

На вашу думку, чи підтримає британський парламент угоду щодо Брекзіту?

— Консервативна партія, яку очолює Мей, має хоч і не абсолютну, але більшість у парламенті. І якщо Мей залишиться при владі та буде підтримана своєю партією на цій посаді, парламент, звичайно, проголосує «за». Певною мірою це ще пов’язано з тим, що на даному етапі проглядається слабкість головної опозиційної партії Лейбористів. Коли лідером Консерваторів був Джон Мейджор, а лідером Лейбористів — Тоні Блер, який очолив партію після смерті Джона Сміта, 1997 року перемога Лейбористів була вкрай переконливою. Зараз їхня перемога практично неможлива в зв’язку зі слабкістю партії. Тому доля Брекзіту вирішуватиметься внутрішнім станом справ у таборі Консерваторів, де Мей сьогодні не має великої переваги.