Кремлівський туман

У Німеччині, та й на Заході загалом, вже ніхто не має сумніву, що до отруєння російського опозиціонера причетна Москва

Ситуація з Олексієм Навальним створює дедалі більше проблем для Кремля. Перспектива заморожування реалізації проєкту «Північний потік-2» через замах на життя лідера російської опозиції стає дедалі реальнішою. І в Кремлі, схоже, вже розпочалися вагання, чи варто дотримуватися колишньої офіційної версії, що жодного отруєння не було, а Навальний впав у кому то чи через діабет, якого в нього немає (до того ж ця версія має дві взаємовиключні підверсії, що їх озвучили омські лікарі: у політика відбулося або різке падіння, або різке підвищення рівня цукру в крові), чи то через дієти, чи то через надмірне вживання алкоголю, який Олексій Анатолійович під час останньої поїздки до Сибіру, як надійно свідчать дані зовнішнього спостереження ФСБ , взагалі не вживав. Ця версія не тільки не викликає жодної довіри за межами Росії, а й всередині країни, в міру оприлюднення нових фактів у Німеччині, дедалі менше людей, навіть зомбованих пропагандою, вважають її переконливою.

Тому прокремлівські сайти і блогери на повну силу почали експлуатувати іншу версію, згідно з якою отруєння Навального все ж мало місце, але влаштували його не російські спецслужби, а люди з оточення опозиційного лідера. Кремлівські пропагандисти всіляко просувають на роль головної отруйниці Марію Пєвчих, нову пані Тофану, одну із соратниць Навального і автора сценаріїв його останніх сибірських розслідувань, яка супроводжувала його під час сибірської поїздки, що так трагічно завершилася. За певними відомостями, вона співпрацює з Фондом боротьби з корупцією з 2011 року і нині очолює відділ розслідувань фонду. Поширюються чутки, що Пєвчих нібито таємно залишила Росію одразу після отруєння в Томську і навіть зробила це за допомогою представників однієї із західних спецслужб. А зараз омські правоохоронні органи звинувачують Марію в тому, що вона не співпрацює з ними під час проведення дослідчої перевірки у справі про можливий кримінальний слід у випадку з Навальним. Однак Пєвчих, яка постійно мешкає в Лондоні, а нині перебуває в Німеччині, слушно відповіла, що ні в Росії, ні в Англії досі ніхто з росіян навіть не намагався зв’язатися з нею і допитати її як свідка чи підозрювану.

Поки що версія з Марією Пєвчих, що отруїла Олексія Навального, має статус напівофіційної. Але сам міністр закордонних справ Росії Лавров, відповідаючи на запитання: «Чи домагатиметься Росія передачі даних у справі О.А. Навального в Організацію із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ)?», заявив: «Від нас вимагають розслідування, а всі ті, хто супроводжував О.О. Навального, виявляється, теж потихеньку перебираються до Німеччини. Все це дуже неприємно і наводить на серйозні думки. Тому, в інтересах наших німецьких колег — захистити своє реноме і надати всю потрібну інформацію, яка хоч якось проливала б світло на їх абсолютно голослівні звинувачення». Марія Пєвчих зараз у Німеччині, тож тут прямий натяк на неї. Але версія з отруйницею Пєвчих, навіть якщо її зроблять офіційною, призначається насамперед для внутрішнього споживання. Навряд чи в Кремлі хтось серйозно думає, що в світі повірять у цю фантастичну і шиту білими нитками версію. Проте проти Марії Пєвчих у Росії цілком можуть порушити справу за підозрою в отруєнні Навального і тим самим закрити їй в’їзд на батьківщину. А заразом і формально виконати цим самим, нехай і в знущальній манері, вимогу Німеччини про порушення кримінальної справи за фактом отруєння опозиційного політика.

Тим часом, Берлін висунув умову для надання інформації про стан здоров’я блогера Олексія Навального Москві згоду самого Навального, якої, звісно, не буде. І в берлінській прокуратурі наголосили, що наразі передача відповідної інформації є неможливою. Вочевидь, в Німеччині, та й на Заході загалом, вже ніхто не має сумніву, що до отруєння російського опозиціонера причетний Кремль. Тому влада ФРН та інших країн поводяться з Москвою так, як поводяться слідчі з підозрюваними в тяжкому злочині. І результати аналізів, які дали змогу встановити, що Навального отруїли, ніхто Росії надавати наміру не має саме тому, що це дасть змогу російським фахівцям встановити, за допомогою яких саме тестів німці змогли визначити, що отруєння вчинили речовиною групи «Новачок», щоб надалі вдосконалити отруту і ще більш ускладнити її виявлення.

Не випадково з 8 вересня звільнився за власним бажанням очільник Центру судмедекспертизи МОЗ РФ Андрій Ковальов. Відомо, що цей центр перевіряв версію отруєння Навального фосфорорганічними сполуками, але в МОЗ відкидають, що звільнення пов’язане з цим дослідженням. Однак важко сумніватися у протилежному. Сам Ковальов підтвердив, що звільнився за власним бажанням і писав пояснювальну на ім’я очільника МОЗ Михайла Мурашка у зв’язку з порушенням трудової дисципліни. Але вже на початку вересня, виходить, одразу після того, як лабораторія бундесверу оприлюднила дані про отруєння опозиціонера «Новачком», Мурашко призначив заступника Ковальова з наукової роботи Ігоря Макарова тимчасовим виконуювачем обов’язків керівника центру. Тепер мало сумнівів у тому, що Ковальов поплатився посадою за те, що не зміг визначити сліди «Новачка» в останніх російських аналізах Навального, перед його відправленням до Німеччини. Але якщо він справді визначив наявність «Новачка» в перших аналізах Навального (а найімовірніше, це так), то він стає небезпечним свідком і його рано чи пізно може спіткати та ж сама доля, що спіткала начальника ГРУ і заступника Генерального прокурора РФ після викриття Петрова і Боширова.

Тим часом використання отрути з групи «Новачок» проти Навального вже засудила Північно-Балтійська вісімка. Очільники МЗС Данії, Ісландії, Латвії, Литви, Норвегії, Фінляндії, Швеції та Естонії також закликали Москву провести неупереджене розслідування і зажадали, щоб відповідальних за напад на Навального передали до рук правосуддя «. А прем’єр-міністр Латвії Кришьяніш Кариньш відверто заявив, що отруєння російського опозиційного лідера Олексія Навального демонструє Європейському Союзові, що відносини з Росією потрібно будувати на більш реалістичній основі: «Що ще має статися для усвідомлення, що саме Росія становить загрозу для Європи і європейських цінностей? Ми маємо врешті-решт розплющити очі на те, що відбувається». Він закликав Німеччину сприяти припиненню робіт за проєктом «Північний потік — 2» і зазначив, що заклики країн Балтії та Польщі зупинити проєкт «Північний потік-2» «вже неможливо ігнорувати». Отже, ймовірність запровадження проти Росії серйозних економічних санкцій, включно із горезвісним газопроводом, неухильно зростає.

Нагадаю, що лікар і блогер Андрій Волна ще 21 серпня у Facebook поставив омським і московським лікарям запитання, на які досі немає відповіді:

«1. Який був склад консиліуму, що його проводили  в Омську (за прізвищами)? Чи брали участь у консиліумі фахівці, які спостерігали пацієнта до факту цього захворювання (отруєння?)? Якщо ні — то чому?

2. Хто є (був) головою консиліуму?

3. Чи обговорював консиліум питання транспортабельності пацієнта?

4. Який висновок консиліуму?

5. Чи підписали консиліум усі фахівці? Якщо ні, яку особливу думку не підписав консиліум лікарів?

І, так. У сучасній медицині не існує поняття «нетранспортабельний пацієнт».

Зауважу, що всі ці питання лежать повністю у руслі російського законодавства і медичної практики. І мовчання російських офіційних медиків тут є красномовнішим, ніж будь-яка відповідь.