МЕНЮ

Iснує тільки «План А»...

Наталія ПУШКАРУК, «День»
22 січня, 2019 - 18:58
Експерти «Дня» — про перспективи «альтернативної» пропозиції Мей

Прем’єр-міністр Великої Британії Тереза Мей, як і було заплановано, представила в парламенті так званий «план Б» виходу з ЄС. Як пише Reuters, глава уряду у виступі наголосила на трьох змінах у підході до Брекзіту, зокрема сказала, що буде «більш гнучкою», імплементує вимогу опозиційної Лейбористської партії щодо гарантування прав працівників і знайде спосіб уникнути введення жорсткого кордону з Ірландією. «Діючи так, ми поважатимемо мандат британського народу та вийдемо з ЄС таким чином, що принесе користь кожній частині Сполученого Королівства та кожному громадянину нашої країни», — заявила Мей. Вона повідомила, що цього тижня проведе додаткові переговори в парламенті щодо ірландського питання, а потім вестиме перемовини з Брюсселем. Водночас очільниця уряду вкотре категорично відкинула можливість проведення нового референдуму щодо Брекзіту чи відтермінування дати виходу з Євросоюзу.

Лідер найбільшої опозиційної Лейбористської партії Джеремі Корбін, коментуючи виступ Мей, сказав, що вона заперечує рівень опозиції своїй угоді. «Це справді схоже на «День Бабака», — сказав він щодо «плану Б» прем’єра, маючи на увазі фільм, де головний герой постійно переживає один і той самий день, передає AP.

Утім, ці пропозиції глави уряду більшість оглядачів вважають недостатніми, зауважуючи, що фактично вона внесла на голосування в Палату громад, яке відбудеться 29 січня, ту саму угоду про Брекзіт, яку минулого тижня відхилила більшість парламентарів (432 з 650).

Як пише Бі-Бі-Сі, у своїй промові Мей нічого не сказала про можливість своєї відставки чи проведення позачергових виборів, якщо проект угоди знову буде відхилено, хоча саме цей варіант досить активно обговорюють британські політики та політичні коментатори. У статті Financial Times під заголовком «План Б Мей насправді є планом А» зазначається, що в наступні кілька днів прем’єр-міністр знову розпочне перемовини з Брюсселем, у той час, як із боку ЄС немає жодних ознак бажання перегляду досягнутої угоди, а з боку Даунінг стріт немає свіжих ідей щодо її реформування. В статті The New York Times йдеться, що пані Мей усе ще сподівається, що вмовить ЄС піти на поступки, «що зрештою зроблять її план прийнятним».

Тим часом The Guardian нагадує, що 29 січня парламентарі, крім зміненої угоди Мей, зможуть проголосувати і за інші сценарії Брекзіту. Зокрема, існують пропозиції перенести дату «розлучення» з 29 березня на пізніше, щоб уникнути виходу без угоди, провести другий референдум або підтримати «м’який Брекзіт» зі збереженням митного союзу. «Для кожного, хто спостерігає за цокаючим у Вестмінстері годинником, заява Мей щодо відмови зміни курсу була надзвичайним випробуванням», — йдеться в матеріалі CNN. Тут також зазначається, що зважаючи на те, що будь-які ухвалені в британському парламенті зміни мають бути схвалені Брюсселем, раніше, ніж у середині лютого не варто очікувати змістовного прогресу щодо Брекзіту, а отже, до запланованого на 29 березня виходу залишиться трохи більше місяця. «Дивовижно, чи не правда? За тиждень після того, як вона зазнала найбільшої парламентської поразки сучасності, Тереза Мей досі не здається. Попри красиві слова про крос-партійне залучення, прем’єр-міністр, здається, повна рішучості відхиляти кожну пропозицію, висловлену їй, і точно зберігати свій існуючий підхід до Брекзіту», — йдеться в статті на сайті видання The Telegraph.

«День» звернувся до експертів із проханням оцінити пропозицію Мей і передбачити, як розвиватимуться події далі:

«ДУЖЕ МАЛОЙМОВІРНО, ЩО МИ ВИЙДЕМО 29 БЕРЕЗНЯ»

Едвард ЛУКАС, старший віце-президент Центру аналізу європейської політики:

— «Плану Б» не існує. Тільки «План А» з меншим запасом часу. Жодна з версій Брекзіту не має підтримки більшості в парламенті. Єдина річ, яка є очевидною, — це те, що дуже малоймовірно, що ми вийдемо 29 березня. Але хаос і розбіжності, які ми побачимо після цього, змушують усіх сподіватися на це.

«ЦЕ ОСТАННЯ СПРОБА ЗРОБИТИ НАЛАГОДЖЕНИЙ ВИХІД»

Надія КОВАЛЬ, експерт Ради зовнішньої політики «Українська призма»:

— Мей сподівається, що може діяти стара угода. Але їй насамперед треба домовитися з власним крилом Консервативної партії, яке проти цієї угоди, і з коаліційними партнерами з північноірландської Демократичної юніоністської партії, аби вони цю угоду підтримали. А для цього їй треба домовитися з ЄС, щоб якось змінити рішення, яке було запропоновано для Північної Ірландії. Власне, від цього буде залежати, чи вдасться Терезі Мей «проштовхнути» «План Б» знову. Але, фактично, суть угоди залишається та сама.

А якої реакції очікувати від ЄС?

— Брюссель на ці умови не піде. Угода щодо Ірландії передбачає, що коли Британія і ЄС не домовляться, все-таки жорсткого, митного кордону між Північною Ірландією та Ірландією не буде в принципі. Міністр закордонних справ Польщі запропонував обмежити дію цієї угоди п’ятьма роками, і якщо сторони не домовляться за цей час, тоді вона діяти не буде. Тобто він запропонував британцям своєрідний компроміс, щоб хоч якось цю угоду проголосувати. Поки що Брюссель на це не пристає. Але всі дуже налякані тим, що Британія рухається до жорсткого виходу без будь-якої угоди, тому побачимо.

— На вашу думку, що саме може допомогти вивести Британію з існуючої кризи?

— На цьому етапі це дуже складно. Швидше за все спрацює негативний сценарій — вихід Британії без угоди, тому що надто велика кількість політичних глухих кутів, у які Велика Британія себе завела. Те, що Тереза Мей презентує цей «План Б» — це остання спроба зробити налагоджений вихід. Тут усе залежатиме від ЄС.

— Які загрози насправді несе Брекзіт без угоди і чи розуміють у Лондоні цю небезпеку?

— По-перше, економічні. Це будуть серйозні втрати і для ЄС, і для Великої Британії. Також це загроза стабільності на Ірландському острові між Північною Ірландією та Ірландською Республікою. Крім того, це буде доволі серйозна політична криза, тому що без жодних домовленостей закривається величезна кількість торговельних, політичних угод, членство Британії в різних інституціях. Це буде струс для європейської політичної сцени.

Чого очікувати на наступному голосуванні 29 січня?

— Щоб парламентарі переголосували за цю угоду, треба, щоб ЄС пішов на якісь поступки, в першу чергу щодо ірландського питання. Але прем’єр-міністр і міністр закордонних справ Ірландії уже категорично заперечують, що вони на будь-які поступки підуть. Голос польського міністра, про який я раніше згадувала, поки що доволі поодинокий і дуже складно буде піти на якісь поступки протягом цього тижня. Тому якщо не буде якогось дива, прориву, швидше за все, угода буде знову провалена і Сполучене Королівство буде й надалі йти в напрямку виходу з Євросоюзу без угоди.