МЕНЮ

Грузини вийшли на протести

Наталія ПУШКАРУК, «День»
4 грудня, 2018 - 11:10
Експерти – про спостереження за тим, як відбувалися вибори президента, і новини про затримання шістьох українців у Грузії

Позавчора у Тбілісі відбулися протести проти підсумків президентських виборів, на яких, як відомо, перемогла незалежна кандидатка, підтримувана правлячою партією «Грузинська мрія», Саломе Зурабішвілі, яка набрала 59,52% голосів. Декілька тисяч осіб узяли участь у мітингу, організованому опозиційним об'єднанням «Сила в єдності», пише DW. Під час протесту кандидат у президенти від партії опозиції «Єдиний національний рух» Григол Вашадзе, який програв, заявив, що через суд добиватиметься скасування результатів виборів, повідомляє Радіо Свобода. Крім того, за його словами, опозиція також вимагатиме дострокових парламентських виборів. Він підкреслив, що в день голосування відбувалися фальсифікації, тиск на виборців і підкуп, а правляча партія «Грузинська мрія» втратила довіру народу. За допомогою відеозв'язку до присутніх звернувся також екс-президент Грузії Міхеїл Саакашвілі, який оголосив, що за необхідності зможе приїхати до Грузії і приєднатися до протестів.

Того ж дня МВС Грузії повідомило, що в країні затримали шестеро громадян України й одного громадянина Грузії, у яких у ході обшуку було вилучено пістолети систем «Макаров» і «Беретта», саморобну автоматичну вогнепальну зброю і різного виду боєприпаси, передає Інтерфакс. В українському МЗС повідомили, що департамент поліції у Тбілісі підтвердив інформацію про затримання, українцям призначили адвокатів, а консул проводить зустрічі з представниками МВС Грузії з цього питання.

«День» звернувся до грузинського й українського експертів із проханням прокоментувати ці новини і розповісти більше про їхні спостереження за тим, як відбувалися вибори президента Грузії:

«ПЕРЕМОГА ЗУРАБІШВІЛІ, ЗВИЧАЙНО, СУМНІВНА»

Давид БЕРИТАШВІЛІ, грузинський політолог:

- Що стосується вчорашньої маніфестації, вона була не дуже великою. Презирство до нинішньої влади - у більшості, але це не виражається в бюлетенях, тому що тих, хто не любить її, просто намагаються відсікти від виборчих дільниць. Тому бюлетені показують одне, а настрої – інше.

Наприклад, на деяких дільницях абсолютно вчасно, о 8:15 вечора, цілеспрямовано вимикалося світло, а дівчата прикривали виборчі урни, щоб у цей момент у них не встигли закинути пачками бюлетені.

Крім того, у нас створена абсолютна моносистема. Наприклад, ви зняли чудове відео про те, як закидають бюлетені в урни, ви з ним підете до ЦВК, а вона є продовженням державного апарату, там повна більшість представників «Мрії». Потім ви спробуєте піти в прокуратуру, а прокурором служить особистий адвокат Бідзіни. Суди теж схоплені. Єдиним офіційним мірилом, чи правильно ми ведемо вибори, є Захід. Звичайно, вони занесли до своїх звітів, що був кримінальний тиск, погрози тощо, але в кінцевій фразі привітали з обранням нового президента. А у нас іншого судді немає, тому що всередині все схоплено.

Що стосується цих виборів, то вони були останніми, коли народ обирав президента, віднині він обиратиметься такими собі «голосувальниками», які складаються з парламентарів і почесних людей суспільства.

Коли влада побачила, що в ході виборчого процесу у Саломе справи йдуть погано (адже вона заявила, що Грузія винна у війні з Росією, а це улюблена «страва» кремлівської пропаганди; її монографію про події 2008 року Кремль включив як речовий доказ на Гаазькому трибуналі, де розглядалися претензії Грузії до Росії), на бігбордах почали знімати її портрети і вішати портрети Бідзіни, прем'єр-міністра, голови парламенту, а поруч був скромний напис: «Голосуйте за Саломе Зурабішвілі». Тобто, як вони вважали, більш авторитетні люди почали просити населення голосувати за неї.

Перемога Зурабішвілі, звичайно, сумнівна. Виявилось, що 57 тис. бюлетенів, які були на користь Вашадзе, просто визнали недійсними, наприклад, знайшли помарку тощо і викинули. Але 97% цих викинутих бюлетенів були на користь Вашадзе, а коли помарки були на бюлетенях Зурабішвілі, на них не звертали уваги.

Що стосується інформації про затримання шістьох українців у Грузії, то не думаю, що притомні українці летять зі зброєю або збираються вшістьох робити революцію. Нині є повна гармонія між місцевим олігархатом і українським. Мені здається, що це якісь інтриги, і можливо, ці люди заважають комусь в Україні, наприклад, надмірно вільнодумствують.

«ЧИННА ВЛАДА НАДУЖИВАЛА АДМІНІСТРАТИВНИМ РЕСУРСОМ»

Ігор ГУЗЬ, народний депутат:

- Я брав участь у спостереженні на президентських виборах у Грузії. Без сумніву, певні порушення були. Хоча й міжнародні експерти, і наша делегація народних депутатів на самих дільницях кричущих випадків порушення чинного грузинського законодавства не виявила. Але діюча влада, яка зосереджена в руках партії «Грузинська мрія», надуживала адміністративним ресурсом. Ми бачили фактично біля кожної дільниці групи чоловіків, які нагадували людей, яких українською мовою визначають, як «тітушок». Абсолютно непропорційною була кількість реклами провладного та опозиційного кандидатів: 1 до 20 чи 1 до 30. Спостерігалося засилля в медіа-просторі та фінансова підтримка основного олігарха Бідзіни Іванішвілі. Але в сам процес голосування, як на мене, відбувся більш-менш демократично, але щодо проведення виборчої кампанії, рівності умов, використання адміністративного ресурсу, на мою думку, тут було надуживання влади.

Щодо затримання українців, як я зрозумів були затримані грузини з українським громадянством, які воювали в батальйоні «Донбас». Мені важко сказати, була в них зброя чи ні та з якою метою вони там перебували. Наприклад, наша група мала на меті взяти участь у спостереженні за виборами, а якою була мета цих хлопців, мені не відомо. Треба дочекатися слідства, наші консульські структури вже опікуються громадянами, які перебувають під арештом, і нині важко сказати, наскільки можна констатувати, це погіршить наші міждержавні відносини чи ні.