Чи стане Трамп ефективним лідером світу?

«Якщо Путін не буде виконувати домовленостей, то новообраний президент США буде жорстким», — експерт

Президентські вибори, які відбулися 8 листопада у Сполучених Штатах, завершилися перемогою республіканського кандидата Дональда Трампа. Він стане 45-м президентом найпотужнішої країни у світі. Після підрахунку голосів у 46 штатах він здобув 278 голосів вибірників, а Клінтон 218. Як відомо, для перемоги необхідно мінімум 270. Велику роль у перемозі республіканського кандидата зіграли ключові штати, такі як Флорида, Огайо і Північна Кароліна, хоча протягом місяців результати опитувань показували, що перевагу там має Гілларі Клінтон.

У своєму виступі в штабі Дональд Трамп повідомив, що Гілларі Клінтон зателефонувала йому і привітала з перемогою. «Настав час для Америки залагодити рани розбрату. Настав час нам, демократам і республіканцям, об’єднатися... Я обіцяю, що буду президентом для всіх американців», — наголосив Трамп.

Поки в Штатах тривали останні години голосування, в Американському домі в Україні був організований традиційний сніданок з нагоди виборів в США. Під час сніданку посол США в Україні Марі Йовановича запевнила всіх, що вперехідний період між адміністраціями і за нової адміністрації США залишатимуться потужним партнером України. «З боку обох партій демонструється потужна підтримка українському суверенітету, територіальній цілісності, демократії, подальшій інтеграції в західні європейські інституції. І я впевнена, що ми це продовжимо», — наголосила вона.

Світові лідери привітали Трампа з перемогою. Зокрема, президент Європейської Ради Дональд Туск та глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер закликали його посилити трансатлантичні відносини. Генсек НАТО Єнс Столтенберг наголосив у своєму привітанні, що «лідерство США, як і раніше, має важливе значення... Сильне НАТО — це добре для Сполучених Штатів та для Європи». В свою чергу, глава МЗС ФРН Франк-Вальтер Штайнмаєр зазначив, що в ЄС повинні налаштуватись на те, що американська зовнішня політика стане у найближчому майбутньому менш передбачуваною.

Привітав з перемогою Трампа і агресор — російський президент Володимир Путін, який під час виборчої кампанії в Штатах був одним з головних об’єктів обговорення і впливу. Путін висловив сподівання на «спільну роботу з виведення російсько-американських відносин з кризового стану» та впевненість у тому, що «вибудовування конструктивного діалогу між Москвою та Вашингтоном... відповідає інтересам народів обох країн та всього світового співтовариства».

На новини про перемогу Трампа ринки відредагували падінням. Зокрема британська Guardian зазначила з цього приводу наступне: «Фінансові ринки сказали світові, якої вони думки про обрання Дональда Трампа президентом США, і це не добре».

А американська Los Angeles Times нагадала, що новообраний президент неодноразово згадував про британський референдум та обіцяв, що вибори у США матимуть подібний ефект до «брекзиту».

ФОТО РЕЙТЕР

Проводить паралелі з британським референдумом і Financial Times. «Націоналізм, нативізм, називайте це як забажаєте, живий та добре почувається саме у той момент, коли ми — безталанна еліта, вважали, що він став історією», — наголошує видання.

Тим часом іспанська El Mundo описує Дональда Трампа як людину, яка «вела боротьбу проти всього та проти всіх». Газета підкреслює, що він не мав підтримки ані в академічному середовищі, ані серед політиків, і до того жодне впливове видання його не підтримало. «Трамп довів, що він є тією природною силою, що зруйнувала політичну та економічну структуру США. І він це зробив сам», — каже El Mundo.

Як відреагували в Україні? Президент Петро Порошенко також привітав з перемогою Дональда Трампа і висловив сподівання з приводу продовження підтримки США в двох важливих сферах — у боротьбі українців проти російської агресії, за свободу і незалежність, відновлення суверенітету і територіальної цілісності, а також у сприянні у реалізації масштабних реформ в різних сферах, починаючи від боротьби з корупцією, реформи енергетичного сектору та забезпечення верховенства права...

Однак, питання чи мала українська влада план дій на випадок перемоги Трампа, поки залишається відкритим. Буквально напередодні голосування, Порошенко заявив, що «розраховує на відповідальний вибір американського народу»... Показовим є і те, що з Петром Порошенком Трамп так і не зустрівся під час візиту українського президента до США. Натомість з Порошенком зустрілася Гілларі Клінтон.

Щодо останньої, нагадаємо, що під час виборчої кампанії в США в ЗМІ неодноразово з’являлася інформація про фінансування Фонду Клінтонів українським олігархом Віктором Пінчуком. А деякі народні депутати від президентської партії «БПП» відкрито виказували свою підтримку Гіларі Клінтон. «У зв’язку з перемогою Трампа у мене 3 питання: 1. Скільки Пінчук заплатив в фонд підтримки Хілларі Клінтон? 2. За чий рахунок Найєм і Лещенко тепер будуть їздити в Давос? 3. Кому тепер буде віддане дивитися в очі Яценюк?», — пише у себе в ФБ журналіст Олександр Дубинський.

Окреме питання — як українські ЗМІ висвітлювали американську виборчу кампанію. В цьому контексті політичний аналітик інвестиційної компанії «Конкорд Капітал» Зенон Завада зазначив у блозі на сайті «Детектор Медіа»: «Коли мова йде про українські мейнстрімові ЗМІ, маються на увазі провідні телеканали та сайти новин («Українська правда», «Новое Время», «Лівий Берег») і західні ЗМІ українською мовою («Радіо Свобода», «Голос Америки», Deutsche Welle), то вони зганьбилися, тому що висвітлювали лише ті опитування, які показали, що ніби більшість американців підтримують Гілларі Клінтон. Але навмисно ігнорували професійні й достовірні опитування, в тому числі найточніше за останні 12 років     — IBD/TIPP, яке показало що насправді Трамп перемагає протягом останніх місяців. І опитування LATimes також давно демонструє перевагу Трампа».

Зрозуміло, що для нас важливим ж те, яку політику Трамп проводитиме щодо України. І тут важливо згадати деякі його цитати: «США підтримували Україну, але радше словами, а не справами. Наш президент недостатньо сильний, і він не робить для України того, що повинен. Ми називаємо це балаканиною. Частиною проблеми, яку Україна має зі США є те, що Путін не поважає нашого президента». Іншого разу він зауважив: «Ми боремося за Україну, але за неї не бореться більше ніхто, крім самої України, звичайно, і це не здається мені чесним, і не здається мені логічним».

Отже як слід оцінювати перемогу Трампа на виборах що і слід очікувати Україні і світу від нової адміністрації США?

«ПОПУЛІЗМ СТАЄ ДУЖЕ ЕФЕКТИВНИМ ІНСТРУМЕНТОМ, В ТОМУ ЧИСЛІ У СПОЛУЧЕНИХ ШТАТАХ»

Костянтин ГРИЩЕНКО, екс-міністр закордонних справ України:

— Республіканці отримали контроль за обома палатами Конгресу, і це означає відкат від тих програм, які започаткував Обама. А це призведе до дуже серйозної внутрішньої конфронтації. Що стосується висновків для Києва. Влада і українська дипломатія не можуть розраховувати тільки на однозначний результат. І тому сьогодні вже запізно намагатись налагоджувати стосунки з новим президентом. Хоча, звичайно, це треба робити ще за довго до остаточного етапу проведення виборів, коли налагоджуються стосунки з тими, хто має шанси обійняти ключові посади чи мати доступ до майбутнього президента. Вже пізніше всі вони стають бронзові, малодоступними і набагато складніше з ними вибудовувати стосунки. Я сподіваюсь, що якісь зусилля у цьому напрямку і в Вашингтоні, і по лінії різних наших структур були здійснені. Хоча, мабуть, якби активність була реальною, ми її б відчували.

«У НАС ТАКІ САМІ ОЧІКУВАННЯ ВІД НОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ США, ЯК І ВІД ПОПЕРЕДНЬОЇ»

Вадим ПРИСТАЙКО, заступник міністра закордонних справ України:

— У нас такі самі очікування від нової адміністрації США, як і від попередньої. Ми розраховуємо, що в американському суспільстві та істеблішменті існують стабілізуючі чинники, які не залежать сильно від конкретної кандидатури американського президента. Безумовно, політика визначається главою Білого дому і його найближчою командою, але ми сподіваємось, що політика, яку досі проводив американський істеблішмент, незважаючи на вибір одного чи іншого кандидата, залишатиметься більш-менш у тих самих рамках. Тому що це просто відповідає інтересам будь-якого американця, республіканця чи демократа.

«ЧОМУ ЗА ТРАМПА ПРОГОЛОСУВАВ НАРОД? ЦЕ СТАЛОСЯ ТОМУ, ЩО АМЕРИКАНЦІ  РОЗЧАРОВАНІ»

Герман ПIРХНЕР, президент Ради американської зовнішньої політики:

— Чому за Трампа проголосував народ? Це сталося тому, що американський народ розчарований, що дуже багато політики обіцяли одне, але не виконували свої обіцянки. Тому зараз існує багато злості серед населення.

Гілларі Клінтон багато в цьому схожа на нього. Ми чуємо багато чого про Трампа, що нам не подобається, але принаймні він інший і можливо з ним нам буде краще. Так мабуть розмірковували американці, які проголосували за республіканця.

Мені також невідомо, якою буде політика Трампа щодо Путіна. Про це ми дізнаємось через кілька місяців, коли побачимо його призначення на посади в уряді. Ми не певні, що Роб Коркер стане новим міністром закордонних справ. Нам треба дивитися, чи обіцянки до виборів будуть реалізованими після виборів.

Що стосується майбутніх відносин між США і Росією за президентства новообраного республіканця. Якщо Путін не буде виконувати домовленостей, то Трамп буде жорстким. Я сподіваюсь, що Україна не стане «розмінною монетою» у відносинах Трампа з Путіним.

«БІЛЬШІСТЬ ЛЮДЕЙ НЕ ТУРБУВАЛО, ХТО ТАКИЙ ТРАМП, ВОНИ ГОЛОСУВАЛИ ПРОТИ ІСТЕБЛІШМЕНТУ»

Морган ВIЛЬЯМС, президент Американсько-української ділової ради:

— Зараз у Європі та США шириться дуже сильний популістський рух серед людей, які виступають проти бюрократії, проти федерального управління, за уповільнення імміграції. Всі ці проблеми спричинили до того, що у Великій Британії проголосували за вихід з ЄС. Подібні сили зараз відіграють роль у США. І багато людей тут стурбовані імміграцією, дуже великими податками, дуже великою владою Вашингтона. І вони бачать Трампа як засіб висловити це розчарування. Гілларі виявилась слабким кандидатом. Більшість людей не турбувало, хто такий Трамп, чи якийсь містер Ікс, вони голосували проти істеблішменту. І коли Гілларі стала вразливою, то це пішло на користь Трампа.

Чи Трамп дотримуватиметься свої обіцянок, ставши президентом. Коли він увійде у Білий дім, то зітнеться з реальністю і сподіваюсь, що у нього будуть багато радників. А якщо він стане дисидентом і буде неконтрольованим, то це буде погано. Але він має рацію щодо деяких питань. Але головна проблема полягає в тому, чи стане Трамп ефективним лідером у світі.

Я цікавлюся міжнародною політикою і зовнішніми відносинами. Трамп не зовсім володіє цими питаннями і зробив багато помилок під час кампанії. І тому треба буде почекати і побачити, що буде далі. Як багато з нас зрозуміли тут в Україні: маємо, що маємо. І треба якомога краще скористатися з цього. Не залежно від того, хто переміг на цих виборах, нам треба намагатись зберегти Україну на карті Вашингтона.

Було багато чуток щодо можливості використання України як «розмінної монети» у переговорах Трампа з Путіним. І справді Трамп робив деякі заяви, які не дуже комфортні для тих, хто підтримує Україну і вважає, що Путін є великим противником. Але я думаю, що з’явиться деяка раціональність щодо Путіна і наскільки він може піти далі, щоб чинити тиск на Дональда Трампа. Але як відомо, Трампу не подобається, коли на нього чинять тиск. Тому я сподіваюсь, що США будуть твердо підтримувати Україну і ми будемо робити все можливе, щоб переконати Вашингтон в необхідності цього і навіть збільшити підтримку України.

«ДЛЯ ТРАМПА ЦЕ БУЛА ІСТОРИЧНА ПЕРЕМОГА З ГІРКИМ ПРИСМАКОМ»

Обрі ДЖЮЕТТ, профессор, Факультет політичних наук Університету Центральної Флориди

Для Дональда Трампа це була історична перемога з гірким присмаком. Політична система Сполучених Штатів ніколи не бачила чогось подібного. Рік тому практично ніхто не думав, що Трамп може стати кандидатом від республіканської партії, не кажучи вже про перемогу на президентських виборах. Навіть у день виборів далеко не всі соціологи, політологи, або політики вважали, що Трамп може перемогти. Але Трамп став обраним президентом, запаливши рух по всій країні, в першу чергу серед білих виборців з робочого класу, які вважали, що американська політична система зламана, і що ніякі інші політики не говорили про проблему, яка їх хвилювала. Багато прихильників Трампа прагнули змін і відчувало, що Трамп був кандидатом, який міг би і зробити щось інше, ніж інші політики, в тому числі Гілларі Клінтон, включаючи більшість усіх інших політиків від обох політичних партій. Трамп також отримав вигоду від того, що велика кількість людей дійсно не любила Гілларі Клінтон і вважала Дональда Трампа меншим із двох зол. Американці у великій кількості вдалися до дострокового голосування, тому що і Трамп, і прихильники Клінтон зрозуміли, що перегони були близькими, і обидві сторони дійсно боялися і не любили кандидата з протилежного боку.

На мою думку, Гілларі Клінтон, визнавши поразку, буде поважати волю народу і працюватиме разом з Дональдом Трампом, щоб представляти і допомагати всім американцям. Від Трампа я очікую, що він буде милостивим переможцем і прагнутиме працювати разом зі своїми прихильниками, але і з людьми, які не голосували за нього. У своїй переможній промові Трамп пообіцяв зробити саме це. Я думаю, що Трамп не робитиме багато змін на міжнародному рівні, як багато людей очікують. Трамп сказав, що він хоче працювати разом з іншими країнами. Проте я вважаю, що він буде прагнути домовитися про вигідніші торгові угоди для Сполучених Штатів та очікуватиме, що наші союзники виконуватимуть свої зобов'язання (у тому числі включаючи прохання до наших союзників, щоб вони платили більше за міжнародну безпеку, що її надають Сполучені Штати, і були більш наполегливими в боротьбі у війні з тероризмом).

«ТРАМП, ЙМОВІРНО, ВИКЛАДЕ ТВЕРДІ МАРКЕРИ ЩОДО МІЖНАРОДНОГО АВАНТЮРИЗМУ ПУТІНА»

Адріан КАРАТНИЦЬКИЙ, старший науковий співпробітник Атланитичної Ради США, Myrmidon Group, LLc, Вашингтон:

Що стосується можливих дій Трампа у відношенні до Росії та України.  Трамп оточений як проросійськими "голубами", як генерал Майкл Флінн і яструбами національної безпеки, які підтримують надання летальної зброї Україні, як-от Ньют Гінгріч і сенатор Джефф Сешен. Незважаючи на те, що він підтримує значне нарощування озброєнь США, але недосвідченість Трампа в міжнародних справах, і його мінливі погляди на національну безпеку, ймовірно, створять спочатку невизначеність перед стабілізацією. По-перше, Трамп, швидше за все, спробує піти на примирення з Росією. У той же час, він, ймовірно, викладе тверді маркери щодо міжнародного авантюризму Путіна. Якщо Путін переступить їх, то Трамп, швидше за все, відповість, як яструб, а не як голуб.

«У ВЧОРАШНЮ НІЧ США ПОКАЗАЛИ СВОЄ ПОТВОРНЕ ОБЛИЧЧЯ РЕШТІ СВІТУ»

Лінкольн МІТЧЕЛ, політолог, колишній професор Колумбійського університету, автор книги The Democracy Promotion Paradox:

У вчорашню ніч США показали своє потворне обличчя решті світу. Перемогла кампанія, яка велась на найбільш расистських і антисемітських темах, ніж під час будь-якої кампанії в американській історії. Білі відверті християни, чоловіки і жінки, проголосували за фанатика і авторитарного політика, тому що вони хочуть нижчі податки і зберегти контроль над країною. Також немає ніяких сумнівів у тому, що Гілларі Клінтон виявилася посереднім і ураженим скандалом кандидатом, але вона нічого не зробила було подібного порівняно з постійною нечесністю, сексуальним насильством і провокаційною риторикою свого супротивника.

У даний час ми, в США, перебуваємо в незвіданих водах. Багато з нас не відчуває себе в безпеці, і більшість з нас очікують економічний спад.

«ЗАКОНОМІРНИЙ ДЛЯ АМЕРИКИ ВИБІР ПУБЛІЧНО СИЛЬНІШОЇ ДЛЯ БІЛЬШОСТІ НАСЕЛЕННЯ КАНДИДАТУРИ»

Олександр ЦВЄТКОВ, американіст, профессор, Дипломатична академія МЗС України:

Головне, це не стало шокуючою новиною, як сприймається низкою аналітиків і політологів, а, я б сказав, закономірний для Америки вибір публічно більш сильної для більшості населення кандидатури, з якою пов'язують сподівання про зміни на краще перш за все у самій країні. Не можна не побачити і результатів роботи партійних машин по регіонах і штатах - низької оцінки для демократів, які переважно концентрувалися на відбиванні нападів на свою головну кандидатуру, і червоний колір перемог республіканців, який охоплює весь південь і центр мапи США, займаючи і такі здавалося б традиційно неприступні позиції демократів, як, наприклад, у штаті Кентуккі. Республіканці отримують більшість і у двох палатах Конгресу - а це вже сильна заявка на проведення цільних внутрішнього і зовнішнього курсів у відповідності до базових пріоритетів республіканської партії і особливо її консервативних осередків. Звичайно, певний час піде на формування нового складу адміністрації 45 Президента США. Проте очевидно, що державний апарат країни на міжнародній арені буде триматися більш жорстких критеріїв у міжнародних відносинах - у відповідності до національних інтересів і у спосіб, як їх сприймають республіканці. І щоб добитися зацікавленого ставлення нового керівництва країни, треба серйозніше, ніж це робилося, аналізувати внутрішні потреби цієї та інших країн-партнерів, а також їх можливу реакцію на зовнішні виклики. Не переоцінюючи свої можливості і потенціал, але й не замовчуючи своїх нагальних інтересів - головними серед яких є боротьба з агресором і відстоювання власних національних перспектив на вільний розвиток, побудову громадянського суспільства та рівноправні відносини з світом.       

«ДРУЖНІ СТОСУНКИ І ПІДТРИМКА АМЕРИКОЮ УКРАЇНИ БУДЕ ПРОДОВЖУВАТИСЬ»

Андрій ГУНДЕР, президент Американської торговельної палати в Україні:

Що стосується несподіваного повороту на цих виборах, коли мав перевагу один кандидат, а вибори виграв інший.  Ми бачили таку ситуацію в червні з Брекзітом і коли лягали спати з одними очікуваннями, а прокинулись в іншій ситуації. Щось подібне відбувається зараз в Америці. Але думаю, що це нові виклики, нові можливості. Нам потрібно продовжувати працювати і реально зберігати стосунки з друзями, які є сьогодні є в Сполучених Штатах і налагоджувати з новими друзями, які будуть підтримувати Україну і особливо розвиток бізнесу в Україні.

Відносно застережень в ізоляціонізмі, до якого закликав Трамп у ході кампанії, Америка настільки велика і настільки різнобарвна, і друзі України у США були, є і будуть однозначно, тому це зараз треба підтримувати і будувати стосунки. І думаю, що це буде працювати.

Що стосується заяв Трампа про можливе визнання приналежності Криму Росії і його захоплення Путіним. Думаю, що передвиборча риторика – це одне, а реальні дії, коли людина приходить в адміністрацію і матиме реальних радників, це – інше.

«ЦЕ БУЛО ДУЖЕ НЕГАТИВНЕ ГОЛОСУВАННЯ ПРОТИ ІСТЕБЛІШМЕНТУ ДЕМОКРАТИЧНОЇ ПАРТІЇ»

Марек СІВЕЦЬ, екс-віце-президент Європейського парламенту:

Це було дуже негативне голосування проти істеблішменту демократичної партії. Існує магічне слово за допомогою якого Трамп виграв ці вибори – зміна. І його не турбувало скільки треба заплатити за те, що відбулися такі зміни. Дуже важко передбачити політику Трампа, адже до останнього моменту він вів свою кампанію з метою здобути перемогу, а не компанію з вироблення політики.

І тепер ми у нашому регіоні повинні вести розмову з новою адміністрацією, щоб зберігати американське позитивне залучення. І зараз дуже важливе питання, яка буде адміністрація Трампа. Зараз не зрозуміло, хто буде працювати з ним, зокрема відповідатиме за питання зовнішньої політики чи оборони.

Зростання хвилі популізму, яка після Брекзиту сягла США пояснюється тим, що американці втомились від стабільності і шукають чогось нового. У них гарне життя, немає викликів, дехто з них має багато грошей, інші не мають надії взагалі на гроші, і це створює популізм. І люди відчайдушно дивляться довкола і шукають щось нове, привабливіше, але на жаль це зовсім диссонує із дуже агресивною політикою Москви. І це привносить для нас дуже небезпечний момент в Європі.