Чому «Супутник V» не люблять у Європі

А також чому не варто вірити Всесвітній організації охорони здоров’я

Агентство Bloomberg опублікувало статтю, в якій стверджується, що поява коронавірусу SARS-CoV-2 у людській популяції може бути пов’язана з торгівлею дикими тваринами в Китаї. Журналісти посилаються на доповідь, яку найближчим часом оприлюднить Всесвітня організація охорони здоров’я. У доповіді стверджується, що SARS-CoV-2 дуже схожий на вірус, який викликає важкий гострий респіраторний синдром (ВГРС), отриманий людиною від диких тварин — невеликих хижих ссавців цивет. Передбачається, що цивети могли стати проміжним носієм на ринку в Ухані, через який ковід-19 передався від кажанів людині.

Британський зоолог Пітер Дасзак стверджує, що «той самий шлях, через який виник ВГРС, існував і для нового коронавірусу». Домінік Дуайєр — мікробіолог із Сіднея і учасник групи ВООЗ, який готував доповідь, передбачає, що вірус почав поширюватися через заражену тварину, яку продали на ринку в Ухані або десь поблизу цієї місцевості.  Джоел О. Вертхайм — доцент медицини Каліфорнійського університету із Сан-Дієго — вважає, що ринок просто став ключем для проникнення коронавірусу в людський організм від цивет.

Ця, як і інші версії, викладені в підготовлюваний до публікації доповіді ВООЗ, переслідують, як видається, єдину мету — переконати світову громадськість у тому, що ковід-19 виник природним шляхом через ринок диких тварин в Ухані і, навпаки, не має жодного стосунку  до вірусної лабораторії в тому ж місті Ухань.  З огляду на те, що Всесвітня організація перебуває під сильним китайським впливом і значною мірою фінансується Китаєм, можна зрозуміти, що ВООЗ кровно зацікавлена в тому, щоб не визнавати вкрай незручної для Китаю версії про лабораторію в Ухані.  Адже тоді доведеться визнати проведення в цій лабораторії ризикованих експериментів, а також недбалість і злий умисел як із боку керівництва лабораторії, що втаїла катастрофу з корановірусом, так і з боку центральної влади, яка допустила тривале приховування керівництвом лабораторії витоку коронавірусу, а потім ще кілька місяців, у  свою чергу, приховувала від світу виникнення нової епідемії.  Версія ж із циветами не витримує критики.  Дійсно, ВГРС, викликаний коронавірусом SARS і переданий людині від цивети, був уперше виявлений у листопаді 2002 року, коли на нього захворів 46-річний чоловік із Фошаня в китайській провінції Гуандун. Але епідемія ВГРС тривала лише 9 місяців, з листопада 2002-го по липень 2003 року, і той коронавірус і за смертоносністю, і за агресивністю відрізнявся від нинішнього в сотні разів.  Тоді заразилися, за офіційними даними, 8096 осіб у 29 країнах, і 774 з них померли.  Навіть якщо ці дані занижені в десятки разів, з нинішньою пандемією ту епідемію не порівняти. Так що цивети у випадку з ковід-19, думаю, зовсім скраю.

Зазначу також, що нещодавня смерть від ковіду президента Танзанії, який заперечував його, ще раз доводить, що в цій країні, як і в більшості країн Африки, офіційній статистиці ВООЗ щодо пандемії довіряти в жодному разі не можна, так само, як зі статистикою щодо більшості країн Азії, включаючи Китай. А поки ковід не переможуть у цих частинах світу, де вакцинація від коронавірусу відбувається на порядок повільніше, ніж у Європі, Австралії і на Американському континенті, ні про яку перемогу над пандемією в глобальному масштабі говорити не доводиться.

Що ж стосується реального поширення нинішнього коронавірусу в світі і проблем вакцинації, то тут показовою є рішуча заява єврокомісара з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретона про те, що Євросоюз не потребує російської вакцини від коронавірусу «Супутник V»: «Оскільки Європа — континент, на якому  найбільше вакцин (чотири), які схвалені медичними регуляторами, — ми перший континент у плані виробництва вакцин.  Нам абсолютно не потрібен «Супутник V»... Що стосується «Супутника V», у росіян проблеми з його виробництвом, і якщо їм знадобиться допомога, то ми повернемося до цього у другому півріччі, але зараз пріоритет відданий європейцям».

Можна припустити, що така різка оцінка з боку єврочиновника викликана не якістю російської вакцини самою по собі. Тим більше, що той же Бретон кількома днями раніше заявив, що в Єврокомісії не сумніваються в якості «Супутника V», але їй відомо, що у РФ «також є труднощі з виробництвом цієї вакцини».  Як видається, в даному випадку наявний вплив двох інших факторів. Перший фактор — політичний.  В умовах різкого загострення відносин Росії і Євросоюзу в результаті отруєння Навального, його подальшого арешту і ув’язнення, так само як і жорстокого придушення протестів його прихильників, Брюсселю доволі незручно застосовувати у себе російську вакцину, незалежно від ступеня її надійності.  Другий же фактор можна назвати психологічним.  Російська влада дуже сильно спотворювала і продовжує спотворювати дані, пов’язані з епідемією коронавірусу в своїй країні, а це породжує сумніви і в офіційних даних про ефективність і безпеку російських вакцин від коронавірусу. Що Росія продовжує спотворювати дані про ковід-19, видно з такого прикладу.

За офіційними даними, в Росії на 23 березня було виявлено 4 474 610 випадків зараження (денний приріст — 8457 осіб), що означає 30 652 інфікованих на 1 млн жителів. Із них померло 95 818 осіб (2,15%) (денний приріст — 427 смертей) і було використано 117 900 000 тестів, або 813 тестів на 1000 жителів.  В Україні на ту ж дату, і теж за офіційними даними, було зареєстровано 1 565 732 інфікованих (денний приріст — 11 476 осіб), що означає 35 958 інфікованих на 1 млн жителів. Від ковід-19 тут померла 30 431 особа (1,95%) (денний приріст — 333 смерті) і було використано 7 726 035 тестів, або 177 тестів на 1000 жителів. Для еталонних США на 23 березня було виявлено 30 614 235 заражень (денний приріст — 46 068 осіб), що дає 92 099 заражень на 1 млн жителів. Померло 556 357 осіб (1,82%) (денний приріст — 487 смертей) і було використано 391 644 931 тест, або 1 178 тестів на 1000 жителів.  Якби в Росії було використано стільки ж тестів на коронавірус на душу населення, скільки в Америці, то там було б виявлено близько 6 483 500 інфікованих, із яких померло приблизно 139 395 осіб. Однак показники надлишкової смертності за період пандемії свідчать, що в Росії від коронавірусу і його наслідків померло в кілька разів більше людей, ніж те число в 139 395 смертей, яке ми отримали, застосувавши американські норми до російської статистики.

За січень 2021 року — останній місяць, за яким є дані Росстату, надлишкова смертність у Росії нібито становила 55 694 особи.  Оскільки в грудні 2020 року порівняно з груднем 2019 року смертність у Росії зросла на 94 070 осіб, настільки різке зниження приросту смертності лише за один місяць (тоді як раніше 4 місяці поспіль надлишкова смертність зростала), наводить на думки про відновлення статистичних маніпуляцій, пов’язаних  зі штучним заниженням смертності.  Це відновлення може бути пов’язано з прагненням показати ефективність російської вакцини «Супутник V». За нашою оцінкою, до надлишкової смертності за грудень 2020 року також іще увійшла неврахована раніше надлишкова смертність за грудень 2019 року в розмірі не менше 7000 осіб. Тоді надлишкову смертність у грудні 2020 року можна оцінити в 87 000 осіб. Якщо припустити, що надлишкова смертність у січні і лютому 2021 року залишалася приблизно на такому ж рівні, то загальне число померлих від ковіду в Росії на 1 березня 2021 року можна оцінити в 600 тис. осіб.  Якщо ж надлишкову смертність за перші 22 дні березня 2021 року оцінити в 22/31 від надлишкової смертності в грудні 2020 року, то загальне число померлих у Росії від коронавірусу до 23 березня 2021 року можна оцінити в 661,7 тис. осіб, що в 4,75 разу більше, ніж наша оцінка числа померлих у Росії від ковіду за американськими нормами, і в 6,9 разу більше числа померлих у Росії від ковіду на 23 березня 2021 року за офіційними даними.

Порівняно з числом померлих від коронавірусу в США, в Росії, за нашою оцінкою, померло в 1,2 разу більше.  Якщо смертність від ковіду в Росії дійсно становить 2,15% від загального числа інфікованих, то загальне число інфікованих при смертності в 661,7 тис. осіб має становити близько 30 777 тис. осіб. Якщо ж припустити, що правильна наша оцінка загального числа інфікованих у Росії на основі американської норми тестування на душу населення в 6 483 500 інфікованих, то смертність від ковіду доведеться оцінити в 10,2%, що можна вважати цілком неймовірним. Доводиться зробити висновок, що в Росії свідомо й багаторазово занижується не тільки кількість померлих від коронавірусу, але й загальне число інфікованих, реально виявлених російськими медиками за допомогою тестів на ковід-19.

Якщо ми застосуємо американські норми тестування до статистики по Україні, то отримаємо, що в Україні реальна кількість інфікованих можна оцінити в 10 420 тис. осіб, а число померлих від ковіду — в 203 120 осіб, що в 3,3 разу менше, ніж у Росії. Це свідчить про те, що душові показники захворюваності і смертності від ковіду в Росії й Україні практично збігаються. Цифри, звичайно, трагічні, але про одне можна сказати впевнено: в Україні, на відміну від Росії, не відбувається ніякого свідомого заниження як числа інфікованих, так і числа померлих від пандемії.  Вся розбіжність між офіційними даними та реальним числом інфікованих та померлих відбувається тільки за рахунок того, що в Україні досі використано в кілька разів менше тестів на коронавірус на душу населення, ніж у США й інших країнах Заходу.

Чому «Супутник V» не люблять у Європі

Чому «Супутник V» не люблять у Європі

А також чому не варто вірити Всесвітній організації охорони здоров’я

Агентство Bloomberg опублікувало статтю, в якій стверджується, що поява коронавірусу SARS-CoV-2 у людській популяції може бути пов’язана з торгівлею дикими тваринами в Китаї. Журналісти посилаються на доповідь, яку найближчим часом оприлюднить Всесвітня організація охорони здоров’я. У доповіді стверджується, що SARS-CoV-2 дуже схожий на вірус, який викликає важкий гострий респіраторний синдром (ВГРС), отриманий людиною від диких тварин — невеликих хижих ссавців цивет. Передбачається, що цивети могли стати проміжним носієм на ринку в Ухані, через який ковід-19 передався від кажанів людині.

Британський зоолог Пітер Дасзак стверджує, що «той самий шлях, через який виник ВГРС, існував і для нового коронавірусу». Домінік Дуайєр — мікробіолог із Сіднея і учасник групи ВООЗ, який готував доповідь, передбачає, що вірус почав поширюватися через заражену тварину, яку продали на ринку в Ухані або десь поблизу цієї місцевості.  Джоел О. Вертхайм — доцент медицини Каліфорнійського університету із Сан-Дієго — вважає, що ринок просто став ключем для проникнення коронавірусу в людський організм від цивет.

Ця, як і інші версії, викладені в підготовлюваний до публікації доповіді ВООЗ, переслідують, як видається, єдину мету — переконати світову громадськість у тому, що ковід-19 виник природним шляхом через ринок диких тварин в Ухані і, навпаки, не має жодного стосунку  до вірусної лабораторії в тому ж місті Ухань.  З огляду на те, що Всесвітня організація перебуває під сильним китайським впливом і значною мірою фінансується Китаєм, можна зрозуміти, що ВООЗ кровно зацікавлена в тому, щоб не визнавати вкрай незручної для Китаю версії про лабораторію в Ухані.  Адже тоді доведеться визнати проведення в цій лабораторії ризикованих експериментів, а також недбалість і злий умисел як із боку керівництва лабораторії, що втаїла катастрофу з корановірусом, так і з боку центральної влади, яка допустила тривале приховування керівництвом лабораторії витоку коронавірусу, а потім ще кілька місяців, у  свою чергу, приховувала від світу виникнення нової епідемії.  Версія ж із циветами не витримує критики.  Дійсно, ВГРС, викликаний коронавірусом SARS і переданий людині від цивети, був уперше виявлений у листопаді 2002 року, коли на нього захворів 46-річний чоловік із Фошаня в китайській провінції Гуандун. Але епідемія ВГРС тривала лише 9 місяців, з листопада 2002-го по липень 2003 року, і той коронавірус і за смертоносністю, і за агресивністю відрізнявся від нинішнього в сотні разів.  Тоді заразилися, за офіційними даними, 8096 осіб у 29 країнах, і 774 з них померли.  Навіть якщо ці дані занижені в десятки разів, з нинішньою пандемією ту епідемію не порівняти. Так що цивети у випадку з ковід-19, думаю, зовсім скраю.

Зазначу також, що нещодавня смерть від ковіду президента Танзанії, який заперечував його, ще раз доводить, що в цій країні, як і в більшості країн Африки, офіційній статистиці ВООЗ щодо пандемії довіряти в жодному разі не можна, так само, як зі статистикою щодо більшості країн Азії, включаючи Китай. А поки ковід не переможуть у цих частинах світу, де вакцинація від коронавірусу відбувається на порядок повільніше, ніж у Європі, Австралії і на Американському континенті, ні про яку перемогу над пандемією в глобальному масштабі говорити не доводиться.

Що ж стосується реального поширення нинішнього коронавірусу в світі і проблем вакцинації, то тут показовою є рішуча заява єврокомісара з питань внутрішнього ринку Тьєррі Бретона про те, що Євросоюз не потребує російської вакцини від коронавірусу «Супутник V»: «Оскільки Європа — континент, на якому  найбільше вакцин (чотири), які схвалені медичними регуляторами, — ми перший континент у плані виробництва вакцин.  Нам абсолютно не потрібен «Супутник V»... Що стосується «Супутника V», у росіян проблеми з його виробництвом, і якщо їм знадобиться допомога, то ми повернемося до цього у другому півріччі, але зараз пріоритет відданий європейцям».

Можна припустити, що така різка оцінка з боку єврочиновника викликана не якістю російської вакцини самою по собі. Тим більше, що той же Бретон кількома днями раніше заявив, що в Єврокомісії не сумніваються в якості «Супутника V», але їй відомо, що у РФ «також є труднощі з виробництвом цієї вакцини».  Як видається, в даному випадку наявний вплив двох інших факторів. Перший фактор — політичний.  В умовах різкого загострення відносин Росії і Євросоюзу в результаті отруєння Навального, його подальшого арешту і ув’язнення, так само як і жорстокого придушення протестів його прихильників, Брюсселю доволі незручно застосовувати у себе російську вакцину, незалежно від ступеня її надійності.  Другий же фактор можна назвати психологічним.  Російська влада дуже сильно спотворювала і продовжує спотворювати дані, пов’язані з епідемією коронавірусу в своїй країні, а це породжує сумніви і в офіційних даних про ефективність і безпеку російських вакцин від коронавірусу. Що Росія продовжує спотворювати дані про ковід-19, видно з такого прикладу.

За офіційними даними, в Росії на 23 березня було виявлено 4 474 610 випадків зараження (денний приріст — 8457 осіб), що означає 30 652 інфікованих на 1 млн жителів. Із них померло 95 818 осіб (2,15%) (денний приріст — 427 смертей) і було використано 117 900 000 тестів, або 813 тестів на 1000 жителів.  В Україні на ту ж дату, і теж за офіційними даними, було зареєстровано 1 565 732 інфікованих (денний приріст — 11 476 осіб), що означає 35 958 інфікованих на 1 млн жителів. Від ковід-19 тут померла 30 431 особа (1,95%) (денний приріст — 333 смерті) і було використано 7 726 035 тестів, або 177 тестів на 1000 жителів. Для еталонних США на 23 березня було виявлено 30 614 235 заражень (денний приріст — 46 068 осіб), що дає 92 099 заражень на 1 млн жителів. Померло 556 357 осіб (1,82%) (денний приріст — 487 смертей) і було використано 391 644 931 тест, або 1 178 тестів на 1000 жителів.  Якби в Росії було використано стільки ж тестів на коронавірус на душу населення, скільки в Америці, то там було б виявлено близько 6 483 500 інфікованих, із яких померло приблизно 139 395 осіб. Однак показники надлишкової смертності за період пандемії свідчать, що в Росії від коронавірусу і його наслідків померло в кілька разів більше людей, ніж те число в 139 395 смертей, яке ми отримали, застосувавши американські норми до російської статистики.

За січень 2021 року — останній місяць, за яким є дані Росстату, надлишкова смертність у Росії нібито становила 55 694 особи.  Оскільки в грудні 2020 року порівняно з груднем 2019 року смертність у Росії зросла на 94 070 осіб, настільки різке зниження приросту смертності лише за один місяць (тоді як раніше 4 місяці поспіль надлишкова смертність зростала), наводить на думки про відновлення статистичних маніпуляцій, пов’язаних  зі штучним заниженням смертності.  Це відновлення може бути пов’язано з прагненням показати ефективність російської вакцини «Супутник V». За нашою оцінкою, до надлишкової смертності за грудень 2020 року також іще увійшла неврахована раніше надлишкова смертність за грудень 2019 року в розмірі не менше 7000 осіб. Тоді надлишкову смертність у грудні 2020 року можна оцінити в 87 000 осіб. Якщо припустити, що надлишкова смертність у січні і лютому 2021 року залишалася приблизно на такому ж рівні, то загальне число померлих від ковіду в Росії на 1 березня 2021 року можна оцінити в 600 тис. осіб.  Якщо ж надлишкову смертність за перші 22 дні березня 2021 року оцінити в 22/31 від надлишкової смертності в грудні 2020 року, то загальне число померлих у Росії від коронавірусу до 23 березня 2021 року можна оцінити в 661,7 тис. осіб, що в 4,75 разу більше, ніж наша оцінка числа померлих у Росії від ковіду за американськими нормами, і в 6,9 разу більше числа померлих у Росії від ковіду на 23 березня 2021 року за офіційними даними.

Порівняно з числом померлих від коронавірусу в США, в Росії, за нашою оцінкою, померло в 1,2 разу більше.  Якщо смертність від ковіду в Росії дійсно становить 2,15% від загального числа інфікованих, то загальне число інфікованих при смертності в 661,7 тис. осіб має становити близько 30 777 тис. осіб. Якщо ж припустити, що правильна наша оцінка загального числа інфікованих у Росії на основі американської норми тестування на душу населення в 6 483 500 інфікованих, то смертність від ковіду доведеться оцінити в 10,2%, що можна вважати цілком неймовірним. Доводиться зробити висновок, що в Росії свідомо й багаторазово занижується не тільки кількість померлих від коронавірусу, але й загальне число інфікованих, реально виявлених російськими медиками за допомогою тестів на ковід-19.

Якщо ми застосуємо американські норми тестування до статистики по Україні, то отримаємо, що в Україні реальна кількість інфікованих можна оцінити в 10 420 тис. осіб, а число померлих від ковіду — в 203 120 осіб, що в 3,3 разу менше, ніж у Росії. Це свідчить про те, що душові показники захворюваності і смертності від ковіду в Росії й Україні практично збігаються. Цифри, звичайно, трагічні, але про одне можна сказати впевнено: в Україні, на відміну від Росії, не відбувається ніякого свідомого заниження як числа інфікованих, так і числа померлих від пандемії.  Вся розбіжність між офіційними даними та реальним числом інфікованих та померлих відбувається тільки за рахунок того, що в Україні досі використано в кілька разів менше тестів на коронавірус на душу населення, ніж у США й інших країнах Заходу.