МЕНЮ

«Чіткий меседж» Путіну від Трампа

Микола СІРУК, «День»
2 грудня, 2018 - 11:59
Які висновки потрібно зробити Україні із саміту G20 в столиці Аргентини

Дводенний саміт двадцяти найвпливовіших економік світу (G20), який завершився учора, 1 грудня, в Буенос-Айресі навряд чи запам’ятається узгодженою декларацією з 31 пунктів, у якій робиться акцент на будівництві компромісу задля справедливого і сталого розвитку, а також  міститься заклик до сприяння діалогу і пошуку спільної основи. За ініціативою США у спільній заяві міститься обіцянка створювати кращі робочі місця, вплинути на чинники міграційних криз, а також провести «необхідну реформу» Світової організації торгівлі (СОТ).

Нагадаємо, G20 складається з 19-ти найбільших промислово розвинутих країн світу та ЄС, як окремого члена організації. Зокрема в G20 входять Аргентина, Австралія, Бразилія, Канада, Китай, Франція, Німеччина, Індія, Індонезія, Італія, Японія, Мексика, Росія, Саудівська Аравія, ПАР, Південна Корея, Туреччина, Велика Британія та США. Зустрічі G20 є неформальними, проте ухвалені на них рішення мають значний вплив. 20 провідних економік світу виробляють майже 90% світового валового продукту. Тож вони визначають глобальну торгівлю, розвиток і зміну клімату. Дві третини населення планети живе та працює у країнах G20 - "клубі", створеному за ініціативи G7 десять років тому.

Цього разу в центрі уваги всіх спостерігачів була поведінка лідерів двох країн: Сполучених Штатів та Російської Федерації. І зрозуміло, що Україну цікавило те, як лідери провідних країн світу будуть ставитись до російського президента Володимира Путіна, чи засудять вони дії Росії, зокрема застосування військової сили проти українських кораблів і військовослужбовців ВМС України 25 листопада.

Багато хто в Україні очікував на ізоляцію Путін на цьому міжнародному форумі, особливо після оприлюднення 30-ого листопада ранком заяви міністрів закордонних справ країн G7 (Німеччини, Франції, Італії, Японії, Канади, Великобританії та США)  із засудженням російської морської агресії проти України в Керченській протоці і в якій містився заклик «звільнити затриманих членів екіпажу та судна та утримуватися від перешкоджання законному проходженню суден через Керченську протоку».

Цього не сталось, але у перший день саміту на церемонії сімейної фотографії усіх лідерів можна було помітити, що Дональд Трамп пройшов повз російського президента, не повернувши голови. Напередодні саміту американський президент скасував майже двогодинну зустріч, яка планувалась з російським президентом в ході саміту.

«Із огляду на той факт, що кораблі і моряки не були повернуті Україні Росією, я вирішив, що найкращим для всіх сторін буде скасувати мою попередньо заплановану зустріч в Аргентині з президентом Володимиром Путіним. Я з нетерпінням очікую важливого саміту, як тільки ситуацію буде вирішено!» - написав американський президент на свої сторінці у Twitter.

Тим часом державний секретар США Майк Помпео в інтерв'ю телеканалу CNN, що вийшло в суботу, пояснив, що «президент хотів надіслати чіткий, однозначний меседж, що ми вважаємо такого роду поведінку росіян неприйнятною, й тому він скасував зустріч». При цьому він назвав поведінку росіян "обурливою" й такою, що "глибоко суперечить міжнародному праву". Держсекретар наголосив, що умовою для можливого проведення переговорів з РФ є повернення українських моряків і суден, захоплених росіянами біля Керченської протоки.

До речі, у 5-ому пункті декларації за підсумками саміту G20 говориться наступне: «Ми відновлюємо нашу відданість працювати разом для поліпшення міжнародного порядку, який базується праві, і спроможний ефективно реагувати на світ, що швидко змінюється». Але при цьому жодним словом не згадується про те, що саме Росія брутально порушує міжнародне право і руйнує міжнародну систему, яка якраз і базувалась на верховенстві права.

Тому, схоже, і надалі у світі домінуватимуть двосторонні, чи у кращому випадку багатосторонні домовленості однодумців, а не міжнародний порядок.

Свідченням цього є 50-хвилинна зустріч президента США із главою Турецької Республіки Реджепом Ердоганом, який до цього зустрічався з Путіним.  За повідомленням турецького телеканалу CNN Turk Трамп та Ердоган обговорили ситуацію на півночі Сирії, ФЕТО та напруженість у Чорному морі».

Тим часом німецький канцлер Ангела Меркель, яка пропустила відкриття саміту через поломку літака, на прес-конференції відзначила "конструктивну співпрацю"  та "готовність до компромісів" на саміті G20. Вона також зустрічалась з російським лідером Володимиром Путіним. За їх словами, вона і разом з французьким президентом Еммануелем Макроном нагадала йому про необхідність повернути Україні кораблі та матросів, затриманих у нещодавній Керченській протоці.

Однак, лише Канада була єдиною країною у G20, яка найбільш наполегливо і послідовно висловила свою позицію стосовно інциденту між Україною та Росією поблизу Керченської протоки. «Канада гучно говоритиме, як ми вже зробили, очоливши заяву глав МЗС G7, й виступатиме з приводу питання, в якому ми справедливо вважаємося досвідченими», - цитують канадські видання заяву міністра закордонних справ країни кленового листа Христі Фріланд.

 Зокрема вона наголосила, що Канада наполегливо працювала, аби ця заява міністрів закордонних справ G7 із «засудження російської агресії, у заклику до звільнення цих 24 моряків-військовополонених, у запиті на повернення захоплених суден та відстоюванні суверенітету й територіальної цілісності України»,  була оприлюднена у п’ятницю, і позиція лідерів Великої сімки стала відома до початку саміту G20.

І ще одним чи не найголовнішим позитивом для України на саміті G20 стала заява президента Європейської Ради Дональда Туска, який  висловив упевненість, що ЄС подовжить чинні економічні санкції щодо Росії.

І Україні залишається сподіватись, що за «чітким меседжем» російському президенту з боку глави Білого дому послідують набагато жорсткіші заходи, які змусять Росію не лише повернути Україні незаконно захоплені кораблі та 24 військовослужбовця, а вивести російські війська та озброєння Донбасу та забратись з нелегально анексованого Криму.

А поки цього ще не сталось Україні потрібно шукати надійних союзників, укладати оборонні угоди, одночасно зміцнюючи обороноспроможність країни.