МЕНЮ

«НАТО зробить партнерство з Україною сильним»

7 серпня, 2014 - 19:43
Сьогодні в Києві з кількагодинним візитом вдруге відвідав Україну генсек Альянсу Андерс Фог Расмуссен.

У відповідь на російську агресію Альянс тісніше співпрацюватиме з Україною. В планах НАТО – посилення українських Збройних сил та силового сектора. Таким був головний меседж генсека НАТО Андерс Фог Расмуссена, який сьогодні здійснив кількагодинний візит до Києва, під час прес-конференції в Українському кризовому медіа-центрі.

Це другий візит Расмуссена в Україну. До цього він відвідував нашу країну в 2011 році, але цей візит залишився непомітним. Нагадаємо, що до цього генсек НАТО Яап де Гооп Схеффер відвідав Україну в червні 2008 року. Тоді під його керівництвом в нашій країні відбулось засідання Північноатлантичної Ради.

Особливість цього візиту полягає в тому, що він відбувається на тлі зростаючої загрози вторгнення Росії. Ще декілька днів тому генсек закликав членів НАТО бути готовими протистояти російській загрозі.

В Києві пан Расмуссен провів переговори з вищим українським керівництвом: президентом, прем'єр-міністром, головою Верховної Ради і міністром закордонних справ. «Мета мого візиту – надання з боку НАТО політичної підтримки Україні і президенту Петру Порошенко», - написав генсек у своєму Twitter.

За два дні до візиту в Україні пан Расмуссен побував у Лондоні, де він у рамках підготовки до саміту в Уельсі провів переговори з британським прем'єром Девідом Кемероном. Зокрема, генсек відзначив, що «цей саміт стане поворотним моментом, підсилить нашу готовність у світі, який змінюється, щоб ми могли реагувати на старі і майбутні виклики».

Також він повідомив, що на саміті в Уельсі відбудеться засідання Комісії Україна-НАТО, що є рідкістю для заходів такого високого рівня. За словами Расмусена, на цій зустрічі за участю Президента України буде обговорюватись питання поліпшення співпраці між НАТО та Україною. «НАТО зробить партнерство сильним», - наголосив генсек.

Пан Расмуссен повідомив, що він закликав Росію «відступити від краю, перестати підтримувати сепаратистів, відвести збройні сили від кордонів, не використовувати миротворців для вторгнення в Україну».

Він відмовився коментувати дії НАТО у випадку вторгнення Росії в Україну, зазначивши, що це гіпотетичне питання. Разом з тим Расмуссен зізнався: «Ми стурбовані, що Росія тримає цей варіант – вторгнення під приводом миротворчої операції – відкритим. Сподіваємось, що вони відступлять, бо це не в інтересах Росії, яку в цьому випадку чекатиме ще більша ізоляція».

Оскільки журналісти поставили ще раз подібне запитання про можливі дії НАТО у випадку вторгнення Росії на українську територію, генсек зазначив, що він сподівається, що в даному випадку міжнародна спільнота буде діяти рішуче.

На запитання «Дня», чи не буде запізно для Альянсу ухвалення рішення про посилення цієї організації, щоб протистояти старим і новим викликам, оскільки виглядає так, що вже зараз вона не може протистояти російській агресії, пан Расмуссен відповів: «НАТО має всі можливості захистити союзників, але зважаючи, що безпекова ситуація в регіоні погіршилась, ми маємо до цього адаптуватись. Тому на саміті буде ухвалено низку серйозних заходів, які посилять наші можливості діяти швидко, щоб ефективно захистити наших союзників. До цього змушує нас незаконна діяльність Росії».

Генсек повідомив, що на саміті буде ухвалено спільну декларацію про посилення співпраці між НАТО та Україною, яка охопить усі сфери: спільні навчання, тренування, надання експертизи тощо.

Щодо поставок Францією «Містралів» Росії пан Расмуссен сказав, що це сфера компетенції конкретної держави. Разом з тим, він висловив сподівання, що французький уряд, ухвалюючи рішення щодо цього делікатного питання, врахує безпекову ситуацію.