Мустафа АДЛI: «Діти не повинні відповідати за помилки дорослих»

Наприкінці травня 30 дітей, потерпілих під час аварії на ЧАЕС, на запрошення власника готельного комплексу «Марлін Інн» Мустафи Адлі та єгипетської Асоціації власників готелів провінції Червоного моря провели тиждень у Хургаді. А на початку червня власники ще трьох готелів на цьому єгипетському курорті вирішили запросити на відпочинок дітей-чорнобильців. Ініціатор благодійницького почину дав Олені ШЕВЧЕНКО інтерв’ю для «Дня».

— Пане Мустафо, чому ви вирішили запросити саме дітей-чорнобильців, адже, окрім України, в даний момент існує чимало країн, що мають великі проблеми, та й у самій Україні не тільки потерпілі від аварії реактора потребують допомоги?

— Дійсно, не тільки ці діти вимагають підвищеної турботи й уваги, і я готовий допомагати не тільки дітям Чорнобиля і не тільки з України. Стосовно цього конкретного вибору, то він був зроблений після зустрічі з послом України в Єгипті Іваном Кулебою, в ході якої серед іншого обговорювалися проблеми ліквідації наслідків чорнобильської аварії та реабілітації її жертв. До того моменту я, боюся, не дуже добре уявляв собі, наскільки серйозно постраждали діти, які зазнали впливу радіації. Окрім того, вже сам вислів «діти Чорнобиля» показує, що вони розплачуються за помилки дорослих — ситуація, якої просто не повинно бути. Тому я вважаю своїм обов’язком, і моральним, і релігійним, дати їм все, що в моїх силах, показати, що їхня доля небайдужа не тільки людям в Україні, але й у Єгипті. Хочу відзначити, що я не шукав тут ніяких вигод. Повірте, мені було б набагато приємніше, якби всі вони були здорові. І тим більше жахливо, що багато хто з них був хворим ще до свого народження.

— Чи знаєте ви, що діти, котрі приїхали до Хургади, пройшли попередній медичний огляд? Лікарі повинні були пересвідчитися, що їм не зашкодить сонячна радіація, рівень якої вищий, аніж у наших широтах.

— Так, мене попередили, що чимало дітей Чорнобиля не можуть відпочивати на єгипетських курортах за станом здоров’я. Але я гадаю, що і ця проблема вирішується. У Каїрі вже давно існує центр допомоги дітям, ураженим онкологічними захворюваннями. Напевно, представники єгипетських комерційних кіл зможуть допомогти в організації не тільки відпочинку, але й лікування. Окрім того, можна було б організувати благодійницькі виставки-продажі робіт дітей-чорнобильців, а виручені кошти переказати у фонди допомоги.

— Однак, окрім дітей, потерпілих від наслідків чорнобильської аварії, існують і діти з малозабезпечених сімей, і діти-сироти, і діти, котрі з різних причин вирішили піти з сім’ї і часто живуть у під’їздах і підвалах.

— Так, мені відомо, що в Україні є і така проблема, і я гадаю, що це жахливо, адже дитина, змушена в буквальному сенсі цього слова відвойовувати шматок хліба, неминуче виросте ворогом суспільства. Тому я вважаю, що співробітництво в царині оздоровлення і допомоги таким дітям — це не благодійницька акція, а робота на майбутнє. Я переконаний, що в майбутньому головною проблемою людства буде не проблема харчування чи житла, а проблема безпеки суспільства і від нових винаходів, які доволі часто стають дуже небезпечними, і від тих, кого так презирливо іменують «нижчими прошарками суспільства». Упевнений, що «проблемні» діти вимагають не менше уваги і турботи, аніж «чорнобильські». І я вирішив, що до однієї з наступних груп обов’язково запрошу дітей, які залишилися без батьків.

Що ж до малозабезпечених сімей, то можу запропонувати ідею стажування безробітних жителів України у готельних комплексах Хургади. Вони могли б отримати ще одну спеціальність і познайомитися з нашим готельним бізнесом, що, гадаю, дало б їм можливість знайти високооплачувану роботу на батьківщині.

Хургада — Каїр