Мафіозі наживаються на стихійному лихові

Олександр ПАЛІЙ, «День»

Позавчора урядова комісія, створена в зв’язку із стихійним лихом на півдні країни, коли внаслідок зсуву загинуло щонайменше 148 чоловік, звернулася до кримінальної поліції з вимогою надати їй інформацію про компанії, задіяні в ліквідації наслідків трагедії.

У комісії виникла підозра, що більшість цих компаній контролюються неаполітанською мафією «каморра». 5 травня лавини землі, підточеної тривалими дощами, змили частину містечка Сарно та кілька будинків у містечку Квіндічі в південноіталійській провінції Кампанья. Уряд одразу надіслав 50 мільярдів лір ($30 млн.) на негайну допомогу, відбудовчі роботи коштуватимуть значно більше.

Керівництво країни не схильне вітати участь підконтрольних мафії компаній у ліквідації наслідків стихійного лиха. Нещодавно парламент країни ухвалив закон, який вимагає, щоб усі компанії, які прагнуть укладати контракти з державними органами, довели, що вони не пов’язані з кримінальними угрупованнями і не платять рекету. В екстремальних умовах стихійного лиха такого контролю не проводилося, чим скористалися мафіозі. Участь у відбудовчих роботах, крім власне вигідних контрактів, дає їм змогу легалізувати кримінальні капітали на батьківщині, не вдаючися до операцій за кордоном.

Позиції мафії на півдні Італії традиційно є надзвичайно потужними. Кілька років тому Рим розпустив міську раду Сарно за зв’язки з мафією. Лише від початку цього року в боротьбі між кланами «каморри» загинуло щонайменше 50 чоловік. Як з’ясувала комісія, більшість знесених стихією будинків побудовано підконтрольними мафії фірмами без проведення необхідних геологічних розрахунків.