Лондон - за використання "нищівної" сили проти Іраку

Лондон - за використання "нищівної" сили проти Іраку Богдан МИХАЙЛІВ, "День"

У середу 10 єпископів Англіканської церкви оприлюднили відкритого листа до британського уряду, в якому різко висловилися проти військових дій стосовно Іраку. Це була б "несправедлива війна", стверджують священослужителі, оскільки використання збройної сили несе загрозу великої кількості жертв серед цивільного населення.

Очевидно, що від справжніх християн не варто було очікувати закликів до війни і неминучих вбивств, але схоже на те, що значна частина парафіян - англіканців готова хоч на час відступитися від принципу "не вбий" і таки покласти край Саддамові Хуссейну. Як і зазвичай, коли йдеться про закордонну політику, суперницькі партії британського парламенту об'єдналися. Коли минулого тижня лейбористський прем'єр-міністр Тоні Блер вирушав на зустріч з американським президентом у Вашингтон, керівник опозиційних консерваторів Вільям Хейг вимагав від прем'єра, щоб той висловив "однозначну" підтримку якомога рішучіших дій США проти Іраку. Пан Блер зробив саме так, і Велика Британія виявилася першою західною союзницею американців, яка оголосила про готовність до бойових операцій у Перській затоці. Якби кількома днями пізніше підтримку американцям не оголосив канцлер Німеччини Гельмут Коль, Лондон міг би опинитися політично відрізаним від усіх партнерів з Європейського Союзу.

Схоже, що британських політиків це турбує не дуже. Оглядачі вказують, що, коли йдеться про кризові ситуації на міжнародній арені, Лондон інстинктивно горнеться радше до Америки, ніж до Європи. Британці добре пам'ятають, що Сполученим Штатам не раз доводилося рятувати "Старий Світ", який надто часто потрапляв у халепи і розпочинав кожну з двох останніх світових воєн. Безсилість європейців стала особливо очевидною під час війни в колишній Югославії. Під істеричні крики Москви американці вдалися до бомбардування сербських об'єктів і війну в Боснії було припинено (принаймні до цього часу).

Британські політики відмахуються і від теперішніх закликів Росії та Франції не вдаватися до збройної сили проти Іраку. Навіть навпаки. На початку тижня колишній прем'єр-міністр Джон Мейджор під час виступу в парламенті вимагав, щоб Велика Британія брала участь саме у "нищівних" атаках на ключові об'єкти іракського режиму. Міністр закордонних справ Робін Кук, зокрема, наполягає на потребі знищення підрозділів Національної гвардії Саддама Хуссейна, яка була відновлена після принизливої поразки у війні в Перській затоці.

Британські офіційні представники кажуть, що вони передбачають відведення принаймні десяти днів на дипломатичні зусилля, аби змусити Ірак виконати свої зобов'язання перед ООН. Якщо дипломатія не спрацює, Лондон, очевидно, прагнутиме лише одного - щоб удари проти Іраку були нищівні і, щоб другої війни проти Саддама Хуссейна не було потрібно.

Лондон