Коротко / НОВИНИ СВІТУ

Іран демонструє образу на Україну 

Рішуча відмова України брати участь у поставці обладнання для спорудження АЕС в іранському місті Бушер, зроблена не без тиску США, принесла перші результати: відкладено запланований на 16—18 червня візит до України міністра закордонних справ Ірану Сармаді. Хоча обидві сторони дипломатично не говорять про причини відкладення візиту, ясно, що Тегеран через відому подію не впевнений у розвитку цілої низки спільних проектів. Зокрема, подейкують, що під питанням — поставки іранської нафти до України. Хоча, з іншого боку, проект налагодження випуску літаків Ан-140 в Ірані (за деякими даними, спорудження заводу мало відбуватися в обмін на поставки нафти) ще не поховано остаточно — на презентації літака в Харкові була присутня делегація іранського посольства в Україні. А обіцяні Вашингтоном можливості відшкодування Україні втрат від неучасті у російсько-іранському контракті спорудження АЕС зараз у Харкові вивчає заступник держсекретаря США Річард Морнінгстар.

Службу моніторингу Бі-Бі-Сі у Києві офіційно відкрито

Сьогодні Надзвичайний і Повноважний Посол Великої Британії в Україні Рой Рів офіційно відкрив київський офіс служби моніторингу Бі-Бі-Сі — британської телерадіокорпорації, яка веде своє мовлення на всі континенти світу. Офіс у Києві, який розпочав роботу в березні цього року, проводить моніторинг новин українських та білоруських мас-медіа і перекладає їх на англійську мову. Затим інформацію надсилають до Британії, де вона розповсюджується в електронному чи друкованому вигляді. Донедавна спостереження за подіями в Україні й Білорусі велося зі штаб-квартири у Кевешемі. Відкриття офісу в Києві говорить про те, що передплатники моніторингу вельми зацікавлені подіями в нашій державі й сусідній Білорусі.

Продовжено мандат НАТО в Боснії

Рада Безпеки ООН одностайно підтримала продовження ще на один рік мандата Стабілізаційних сил ООН у Боснії, що перебувають там під оперативним керівництвом НАТО. На сьогодні в цих силах налічується 33 тисячі військовослужбовців, у тому числі понад вісімсот українців. Мандат також поширюється й на двохтисячний корпус поліцейських сил, до завдань якого входить нагляд за громадським порядком у зонах відповідальності. Рада НАТО ухвалила рішення зміцнити Стабілізаційні сили за рахунок європейських членів альянсу, в той час як американці зменшують свою присутність у цій розділеній міжетнічним протистоянням республіці.

Судять колишніх партійних керівників

У Гданську розпочався суд над колишніми партійними функціонерами, які у грудні 1970 року віддали наказ силою покласти край низці протестів суднобудівників, що вимагали підвищення платні. Це рішення спричинило загибель 44 робітників і відіграло важливу роль в остаточному поваленні комуністичного режиму. Адже після цих подій виросло покоління безстрашних робітників, які створили ядро профспілкового об’єднання «Солідарність». І саме воно через 20 років взяло владу у свої руки. На засіданні суду з’явилося лише 7 із 12 обвинувачених. Решті, у тому числі Войцеху Ярузельському, який на той час був міністром оборони, суд дозволив залишатися вдома через поганий стан здоров’я. Розгляд цієї справи триватиме декілька місяців. Свідчення погодилися дати понад тисячу свідків. Якщо суд визнає функціонерів винними, вони проведуть решту життя за гратами.

Російську журналістку вбили помічники президента Калмикії

Два колишні помічники Кірсана Ілюмжінова, президента Калмикії, яких було заарештовано в зв’язку зі вбивством Лариси Юдіної, редактора газети «Советская Калмыкия сегодня» зізналися у скоєнні цього злочину. 8 червня журналістку було знайдено вбитою з численними ножовими ранами й пошкодженим черепом. Газета Юдіної давно критикувала Ілюмжінова, а нещодавно звинуватила його у вимаганні грошей у місцевих бізнесменів під прикриттям «добровільних» пожертвувань. За словами прокурора, Тюрбіа Босхомджієв заманив Юдіну, пообіцявши дати їй компрометуючий матеріал проти Ілюмжінова. А Сергій Васькін, який тим часом чекав на обумовленому місці, вбив журналістку.

За матеріалами агентств Рейтер, АП та Інтерфакс