Китайські гроші для Клінтона

бумерангом вдарили по космічній програмі Пекіна Олег ДОРОЖОВЕЦЬ, «День»    Учора Рада Безпеки ООН засудила Пакистан за проведену 28 травня серію ядерних випробувань і жорстко застерегла Індію й Пакистан від здійснення вибухів у майбутньому.

Країни — члени «ядерного клубу», кожна окремо, також різко засудили Пакистан.

Китай, давній союзник Пакистану, висловив «глибокий жаль» у зв’язку з ядерною гонкою озброєнь у Південній Азії. Індійські ж випробування Китай називав спробою зухвало погрожувати своїм сусідам. Сполучені Штати, для яких Пакистан був найбільшим союзником у регіоні проголосили, що вони «не мають іншого вибору, крім як застосувати санкції». Президент США Білл Клінтон заявив, що «Пакистан утратив справді безцінну можливість отримати допомогу Вашингтона у сфері економіки та безпеки».

Франція, що сама позаторік року проводила ядерні випробування в Тихому океані, закликала Пакистан не проводити додаткових випробувань і приєднатися до договору про їхню заборону.

Росія визначила ядерні змагання між Індією і Пакистаном як «серйозну загрозу не тільки регіональній безпеці, а й режимові нерозповсюдження та стабільності в усьому світі». Росія приєдналася до заяви НАТО про засудження пакистанських випробувань. Аналогічну позицію висловила Велика Британія. Про відкликання економічної допомоги Пакистанові заявила Японія — найбільший фінансовий донор цієї країни, як і Німеччина, Канада, Австралія. Очевидно, буде заморожено кредити МВФ Пакистанові, що цього року мали становити $1,5 мільярди. Проте міністр фінансів Пакистану заявив, що його країна «може жити із санкціями». Власне, світ не зміг мобілізуватися для осуду Індії, не легше буде це зробити й щодо Пакистану.

У своїй спеціальній заяві МЗС України відзначив «неефективність існуючих механізмів контролю за нерозповсюдженням і необхідність їх термінового кардинального вдосконалення». Україна вважає за необхідне терміново розглянути питання про проведення спеціального засідання Ради Безпеки ООН.

Голова Генасамблеї ООН Геннадій Удовенко у своєму зверненні до урядів Індії і Пакистану назвав останні випробування «проявом зневаги до міжнародного співтовариства».

Але при цьому президент України Леонід Кучма зазначив, що Київ повністю виконає контракт на поставку танків до Пакистану. А канцлер ФРН Гельмут Коль висловився проти запровадження економічних санкцій проти Пакистану.