Iраку дали шанс скинути ярмо санкцій

Наталя ВІКУЛІНА, «День» Голова Спеціальної комісії ООН Річард Батлер і заступник прем’єр-міністра Іраку Тарік Азіз досягли важливої угоди — стосовно двомісячної програми з перевірки наявності в країні ядерного потенціалу.

Домовленість, результати якої було оприлюднено після тригодинних переговорів, може стати доленосною для іракського народу. Протягом восьми років він потерпає від економічних санкцій ООН, що їх було накладено після вторгнення Іраку до Кувейту 1990 року. Аби ці санкції зняти, Багдад має переконати світову спільноту, що не збирається відроджувати потенціали, які можуть використовуватися для створення забороненої ядерної зброї.

Апогеєм кількарічної тяганини із санкціями та перевірками став кінець року минулого й початок нинішнього, коли Ірак доводив, що оонівські інспектори — особливо з американськими паспортами — передають неправдиву інформацію щодо наявності зброї. Історія, яка мало не переросла у збройний конфлікт, нині може отримати «хеппі енд» — місяць тому ООН іще раз довела, що Багдад свої зобов’язання виконує, а в серпні, після двомісячної перевірки, постане питання про відмову від санкцій.

Очевидно, що рішення стосовно остаточної перевірки далося Батлеру потом і кров’ю. Не дуже дружньо налаштований Азіз назвав запропоновану програму двомісячних інспекцій політичною грою. Багдад упевнений, що Спецкомісія ООН навмисно подовжує страждання іракського народу. Проте нині є надія, що суперечки між Іраком та оонівцями відійдуть у минуле і країна врешті-решт позбавиться ярма санкцій.