Хворій Співдружності намагаються прописати ліки

Віктор ЗАМ’ЯТІН, «День»  Міждержавний форум СНД, про необхідність скликання якого так голосно заявляли Леонід Кучма та Борис Єльцин, тихо й непомітно розпочав свою роботу у Мінську. Країни—учасниці СНД представлені експертами, а сам хід роботи форуму справляє враження, що він є чистою формальністю.

За задумом президентів України та Росії, форум мав би знайти, «як нам облаштувати СНД» — тобто, вдосконалити та реформувати Співдружність, розмежувати повноваження рад голів держав та голів урядів, а крім того, обговорити «10 кроків назустріч простим людям», зробити які наполегливо пропонує усім своїм колегам президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв.

Виходячи з усього, форум, який має працювати до вересня, закінчиться мало не нічим. Бо Грузію, зокрема, передусім цікавить врегулювання в Абхазії, притому навряд чи на той манер, який пропонує Росія. А Україна взагалі відмовляє СНД у праві виконувати миротворчі операції, не збирається брати у них участь і створювати комітет з конфліктних ситуацій, що запропоновано Москвою.

Та й виконавчий секретар СНД Борис Березовський визнав, що «зберігається двозначність і СНД, і голів держав Співдружності».

Ця двозначність, небажання Росії виконувати договори про вільну торгівлю, небажання України та Грузії вступати до митних союзів і взагалі на практиці створювати «єдиний економічний простір», який би цілком залежав від Росії, навряд чи дозволять виробити на форумі якісь рецепти порятунку СНД від неминучої смерті. Березовський, щоправда, ще покладається на своє вміння домовлятися та зацікавлювати сторони економічними «медяниками». Але вже сформовані 12 різних поглядів на роль та майбутнє Співдружності, мабуть, майже виключають саму можливість якогось її справжнього реформування — при тому, що найбільше від її існування насправді виграють чиновники виконавчого секретаріату.