Американці "беруть під крило" китайських віруючих

ПРАВА ЛЮДИНИ Американці "беруть під крило" китайських віруючих Наталя ВІКУЛІНА, "День"

Група церковних діячів із США розпочала візит до Китаю, аби оцінити там стан релігійної свободи.

Згоду на таку поїздку дав китайський уряд - після візиту голови держави Цзян Цземіня до Вашингтону. Вперше Пекін погодився з тим, щоб іноземні священнослужителі могли оцінювати, а потім відверто обговорювати стан справ із релігійними свободами. США ж, користуючися нагодою, надіслали до Китаю вищих церковних чинів - президента Національної Асоціації протестантів Дона Арг'ю, архієпископа римсько-католицької церкви в Ньюарку Теодора Маккерріката, президента Фонду "Заклик до совісті" рабина Артура Шнаєра. Втім, надія на те, що американські церковні ієрархи впродовж 18 днів складуть собі об'єктивне уявлення про стан релігії у Китаї, є досить слабкою. Адже програму перебування жорстко регламентовано і на всіх зустрічах будуть присутні китайські урядовці.

Останні, звичайно, зроблять усе, аби переконати гостей: Китай є толерантним до будь-якого віросповідання. Разом з тим релігія в Китаї суворо контролюється, партійним діячам заборонено бути членами релігійних угрупувань, неконтрольовані державою церкви заборонено. "Міжнародна амністія" у звіті зазначає, що члени релігійних громад Китаю після обстоювання своїх релігійних свобод інколи потрапляють за грати.

Приїзд трьох американських священиків до найбільш населеної країни світу не спричинить релігійної "революції". Втім, церковні ієрархи і не сподіваються за пару тижнів кардинально змінити стан справ. Священики мають допомогти переслідуваним віруючим і при цьому не те що не посваритися із владою, а навпаки, знайти із нею спільну - "релігійну" - мову.