МЕНЮ

«Звичайні люди, які роблять надзвичайні речі»

Олександра КЛЬОСОВА, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»
1 грудня, 2018 - 17:23
В Українському домі відбулася ювілейна церемонія нагородження волонтерів

30 листопада в Українському домі відбулася п’ята, ювілейна церемонія нагородження волонтерів – «Волонтерська премія Євромайдан SOS 2018». Ця всеукраїнська недержавна нагорода була заснована в 2014 році громадською ініціативою Євромайдан SOS, коли масштабний волонтерський рух в Україні став визначальною відповіддю на нові виклики нашого суспільства. Номінанти премії – волонтери, які не належать до керівних посад будь-яких політичних сил та здійснюють свою волонтерську роботу на безоплатній основі.

Організатори щороку збирають волонтерів, аби сказати їм: «Ваша праця неоціненнна!». Втім, творці премії наголошують, що їхньою метою є не лише нагородити призерів, а й дати їм можливість розказати про свій проект, привернути увагу до важливої проблеми та надихнути мільйони українців займатися волонтерством.

Захід збирає активних та небайдужих до долі нашої країни людей, які мотивують українське суспільство ставати кращими, допомагати одне одному та розвиватися. Вони приїздять на столичну церемонію нагородження не лише з різних куточків України, а й з інших країн, як-от Хорватія, Польща, Канада.

За останні п’ять років серед членів журі конкурсу було багато відомих та шанованих людей: Любомир Гузар, Сергій Жадан, Мирослав Маринович, Соломія Вітвіцька, Олександра Кольцова, Євген Сверстюк, Богдан Гаврилишин. Цьогоріч визначали лауреатів премії Ігор Гордійчук – герой України, генерал-майор ЗСУ, Ігор Козловський – політв’язень, кандидат історичних наук, Ахтем Сеітаблаєв – актор, режисер, заслужений артист Автономної Республіки Крим, Тарас Тополя – волонтер, фронтмен гурту «Антитіла», Ярослава Гресь – громадська діячка, співзасновниця Gres Todorchuk PR, Євгенія Аратовська – засновниця соціального підприємства «Україна без сміття» та Анастасія Розлуцька – керівниця проектів «Безкоштовні курси української мови», «Є-Data», «Є-мова». Саме ці небайдужі до волонтерства люди обирали найбільш надихаючі історії з понад сотні заявок.

Оскільки цього року волонтери були номіновані з різних сфер діяльності, на церемонії вручення було п’ять тематичних груп, які отримували премії. До того ж, окрім трьох щорічних великих відзнак, були ще й два спеціальні призи.

ІРИНА ДОВГАНЬ

Першою категорією, відзначеною премією «Євромайдан SOS 2018 року», стала «Демократія та громадська активність». Це історії волонтерів, дії яких спрямовані на зміни в українському суспільстві в таких галузях, як державне управління, боротьба з корупцією, розслідування злочинів про порушення прав людини і розвиток демократичних інституцій. Також було відзначено чотирьох номінантів зі сфери «Категорія та урбанізм». Вони займаються реалізацією екологічних та природоохоронних ініціатив, а також покращенням військового простору та розвитку міського простору для життя громад.

Ігор Козловський, один з членів журі, нагородив першого лауреата – Ірину Довгань. І хоч пані Ірина не була присутня на церемонії, її історію почула вся Україна. «Я хотів би зараз представити дуже скромну особистість. Вона взагалі не бажає публічності, але ж сама доля винесла її на цій хвилі війни бути відомою і в Україні, і в Гаазі. Ірина Довгань пережила страшні події в своєму житті. Її стрижнем є безумовно непоказний патріотизм, жертовна любов до людей і внутрішня відповідальність за свою місію на Землі – допомагати іншим. Вона пройшла через страшне випробовування, це і побиття, і підвал, але ж Ірина вистояла. Коли я перший раз побачив фото в інтернеті, на якому її катували люди, які жили поруч, проходили повз, можливо, стояли в одних чергах, але їх сповнювала якась тваринна ненависть… До того, що вона патріот України. До того, що вона не зрадила, а вони зрадили. І вони боялися. Повернувшись до вільної частини України, Ірина не стала жити спокійним життям, її серце палало любов’ю до людей, які залишилися на окупованих територіях. Вона почала допомагати полоненим. Це важка робота. Я сам пройшов два роки полону і знаю, що саме завдяки таким людям ми отримували їжу, листи та інформацію. Це фантастичні люди, які відчувають особисту відповідальність за все, що відбувається в країні», – зазначив Ігор Козловський.

АННА ДОМБРОВСЬКА

Найбільш численною категорією номінантів була «Допомога армії та постраждалим від війни на Сході». Це люди, котрі взяли на себе місію допомагати армії, вимушеним переселенцям та жителям окупованих територій. Однією з номінанток стала Анна Домбровська – військовий журналіст, волонтер, яка систематично розвозить по прифронтових селищах і містах гуманітарну допомогу та українські газети, зокрема і газету «День».

«Я була приємно вражена тим, що мою роботу помітили та номінували на волонтерську премію «Євромайдан SOS», не зважаючи на моє російське громадянство. Мені безумовно дуже приємно і я абсолютно не засмучена тим, що не виграла. Сам факт номінації – це вже висока оцінка моєї роботи. На жаль, я не змогла бути присутньою на церемонії, тому що постійно працюю в зоні ООС. За останній тиждень мені вдалося доставити 30800 українських газет в прифронтові міста та села від Мар’їнки до Новгородського. Це 8000 газет «День», 20000 газет «Вісті Донбасу» і 2800 газет «Донбасс-Информ». Також я допомагаю військовим медикам, котрі рятують життя захисників України. Днями я передала комплекти нових зимових шин для двох автомобілів швидкої допомоги, що працюють на передовій, а також перев’язочні та кровоспинні засоби. Ще я збираю книги українською мовою для прифронтових шкіл. Минулого року мені вдалося передати школам Донецької області орієнтовно 4500 книг. Я буду продовжувати роботу в прифронтовій зоні і робити все можливе, аби Україна вистояла проти російської агресії та звільнила окуповані Крим та Донбас!», – коментує «Дню» Анна Домбровська.

ПЕТРО ДУДНИК, ПОЛ ХАТЧІНСОН

Святкову атмосферу церемонії на деякий час порушила звістка про те, що одна з волонтерів-номінантів – Олена Мартинова отримала премію посмертно. Всі присутні вшанували її пам’ять хвилиною мовчання.

Другим лауреатом став житель Слов’янська Петро Дудник, котрий врятував понад 4 тисячі осіб, а 16 тис. жителів окупованих територій Донеччини завдяки йому були вивезені на мирну територію. Він організував центр для переселенців, через який пройшло 216 осіб, 47 з яких живуть там і зараз. Ще одна особлива відзнака дісталася Полу Хатчінсону, який, маючи громадянство США, є беззаперечним патріотом України. Пол власним коштом розбудував дитячий будинок у Міжгір’ї «Малятко», опікувався притулком для тварин «Sos-animals», допомагав постраждалим від російських обстрілів мешканцям Авдіївки, служив водієм швидкої допомоги та вивозив поранених військових.

Також були нагороджені номінанти з категорій «Підтримка вразливих верств населення та інклюзивність» та «Діти та культура».

Цьогоріч і сама премія «Євромайдан SOS» стала призером. Українська служба волонтерів та Волонтерська служба ООН провели національний конкурс найкращих практик в організації волонтерського менеджементу і «Євромайдан SOS» дістала нагороду.

І хоч вчора у волонтерів було свято, сьогодні ці звичайні люди продовжують робити надзвичайні речі для України, її громадян і нашого спільного майбутнього.