Знайти та знешкодити

Рання діагностика раку стане безкоштовною вже цього року

Рання діагностика раку ввійшла до пріоритетних послуг Програми медичних гарантій, яку ухвалив уряд минулої осені. За цією програмою Національна служба здоров’я України оплатить медичним закладам послуги діагностики раку молочних залоз, матки, травної системи, кишківника, сечовивідних органів, трахеї та бронхів за підвищеним тарифом, а для громадян вони стануть безкоштовними.

Рівень захворюваності на рак у нашій країні – дуже високий. Україна посідає друге місце серед країн Європи за поширеністю цієї недуги. Поки обганяє нас лише Росія. За даними Національного канцер-реєстру, щорічно приблизно 140 тисяч українців дізнаються, що хворі на рак. Злоякісні новоутворення виявляють у кожного четвертого чоловіка та кожної шостої жінки. Щороку від раку помирають більше 65 тисяч українців, 35% із них –працездатного віку. Одна з причин такого високого рівня смертності – пацієнти звертаються за допомогою надто пізно.

Лучанка Вікторія Романюк дізналася, що у неї рак, у 2016-му. Тоді безкоштовні обстеження надавав лише столичний Інститут раку і спочатку про таку можливість жінка навіть не знала.

«Насправді люди часто боялися іти до лікаря, бо знали, що їм потрібно витратити купу грошей лише на обстеження, і не у всіх такі гроші є, – розповідає Вікторія. – Свого часу я платила за всі обстеження. Мамографія коштувала приблизно 200-300 гривень. До того ж потрібно заплатити за УЗД, рентген, кожне обстеження оплачувалося окремо. Якщо щось виявили, то брався аналіз: пункція або біопсія, щоб визначити, що це за новоутворення».

У різних типів раку різні симптоми, тому виявити цю недугу самостійно – неможливо. Серед можливих симптомів: підвищена температура, швидка втомлюваність, болі у вражених органах, на все це варто звертати увагу та звертатися до сімейного лікаря, щоб з’ясувати причину. Але навіть не всі лікарі можуть одразу запідозрити правильний діагноз, що часто стає величезною проблемою для пацієнтів:

 «Сімейні лікарі часто не обізнані з онкозахворюваннями, – скаржиться Вікторія Романюк. – Потрібно підвищувати їх кваліфікацію саме в цьому напрямку, щоб вони могли самі побачити ці прояви та вчасно відправити на обстеження. Періодичне обстеження при певних видах раку має відбуватися з певного віку, але необхідна онконастороженість, якщо траплялися випадки захворювання в родині або в пацієнта є якісь симптоми. Тому, крім безкоштовної ранньої діагностики, дуже хотілося б, щоб сімейні лікарі отримували більше інформації про онкозахворювання. Наскільки мені відомо, у медичних вишах мало часу приділяється темі онкології».

Нині Вікторія – співзасновниця громадської організації «Афіна. Жінки проти раку». Разом з колегами вони займаються підтримкою та захистом прав онкопацієнтів, активно беруть участь у законотворчих процесах, багато уваги приділяють проблемам закупівлі ліків для онкохворих та іншим проблемам, які виникають у пацієнтів. Активісти вітають ініціативу Національної служби здоров’я та переконані – це один із шляхів зменшення захворюваності на рак.

«Якщо у людини виявили рак на першій стадії, вона має значно більше можливостей увійти в ремісію та вилікуватися, ніж коли настає четверта стадія і можливо, як правило, лише продовжити життя. Випадки, коли людині вдається вилікуватися на пізніх стадіях, трапляються вкрай рідко, тому так важливо дати змогу всім діагностувати захворювання якомога раніше», – розповідає Вікторія.

Як повідомляють у Національній службі здоров’я, щоб пройти безкоштовну діагностику, необхідно мати направлення від сімейного лікаря.

«Підставою для проведення безоплатних інструментальних досліджень є також вік пацієнта. Мамографія призначається жінці від 40 років та старше, гістероскопія – від 50 років та старше. Езофагогастродуоденоскопія, цистоскопія, бронхоскопія для пацієнтів від 50 років і старше, колоноскопія – від 40 років і старше. Ендоскопія буде кількох видів, зокрема, діагностична, з забором аналізу біопсії та з лікувальною маніпуляцією. Гістологічні обстеження теж входять у вартість, тобто будуть безоплатними для пацієнта. Усі обстеження будуть проводитися із дотриманням стандартів знеболення», – повідомляють у відомстві.

Програма медичних гарантій у повному обсязі запрацює з квітня цього року. На ранню діагностику вже виділили орієнтовно один мільярд гривень.