Замах на курган «Ляхова могила»

У лісовому масиві в Криворізькому районі невідомими було порушено одну з найвизначніших пам’яток археології на Криворіжжі

Застосовуючи землерийну техніку, зловмисники почали знімати з кургану незайманий віками особливо цінний чорнозем і вивозити його вантажівками для своїх господарських потреб. Ставши невільними свідками злочину, спрямованого на руйнування пам’ятки, яка охороняється державою, представники громади рідновірів «Коло Велеса», чиє капище знаходиться неподалік, викликали поліцію та лісників. Однак до приїзду наряду патрульної поліції вандали встигли втекти з місця скоєння злочину.

Намагаючись з’ясувати, чи порушене кримінальне провадження за фактом даного злочину, автор звернувся за роз’ясненнями в Криворізький відділ поліції.

Порушений вандалами одвічний спокій «Ляхової могили»

Як повідомила речниця правоохоронців Оксана Лєсонен, на момент звернення було зареєстровано лише заяву від 31.10.19 р. про скоєння вказаного правопорушення, однак відповідні відомості до ЄРДР ще не було внесено, оскільки працівники поліції здійснювали перевірку даного факту і встановлювали пов’язані з ним обставини. За словами речниці Криворізького відділу поліції, найперше правоохоронцям потрібен був кваліфікований висновок фахівців, що даний об’єкт дійсно є пам’яткою й охороняється державою.

Пізніше Оксана Лєсонен повідомила, що необхідні експертні висновки правоохоронці таки отримали і відомості за поданою заявою про вчинений на «Ляховій могилі» акт вандалізму нарешті внесено до ЄРДР. І головне, за словами речниці Криворізького відділу поліції, вже встановлено особу, причетну до скоєння вказаного злочину, якій, очевидно, й доведеться відповідати перед законом за вчинене правопорушення, передбачене ч.1 ст. 252 ККУ.

Як передбачається відповідною санкцією вказаної статті у цій частині, умисне знищення або пошкодження територій, взятих під охорону держави, та об'єктів природно-заповідного фонду – карається штрафом від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на термін до трьох років.

Камінь з порушеної вандалами так званої крепіди кургану і глина з домішками вохри з імовірно зруйнованого ними стародавнього поховання

«Ляхова могила» – курган доби бронзи в Криворізькому районі Дніпропетровської області. Є найбільшим курганом (сягає висоти 9 м.) в однойменній курганній групі з восьми насипів, розташованій на першому вододілі правого берега Карачунівського водосховища. Поблизу знаходиться унікальне святилище скіфської доби «Гірка», на якому влаштували сучасне капище Перуна рідновіри з громади «Коло Велеса».

Сучасне рідновірське капище Перуна, влаштоване на стародавньому скіфському святилищі

Назва кургану походить від прізвища (прізвиська) представника козацької старшини Війська Запорозького Андрія Ляха, зимівник якого знаходився на землях сучасної південно-західної околиці Центрально-Міського району міста Кривого Рогу.

Як унікальна пам'ятка археології, комплекс «Ляхова могила» та святилище «Гірка» перебувають під охороною держави, однак від злочинних дій сучасних вандалів, як виявилося, на жаль, не захищені. Цього разу пам’ятку врятувала від суттєвої руйнації небайдужість громадян, а скільки таких стародавніх некрополів зазнають наруги поза людське око у віддалених степах – від так званих чорних археологів, несумлінних господарників і просто невігласів! І з цим лихом вже давно треба щось робити, адже наслідки такої само руйнації можуть бути абсолютно непередбачуваними.