МЕНЮ

"З холодноярським вогнем у серці"

11 лютого, 2020 - 19:58
В Кривому Розі набуває обертів громадська ініціатива щодо офіційного встановлення пам’ятника легендарному повстанському отаману Костю Пестушку

Морозного лютневого ранку представники патріотичної громадськості Кривого Рогу поклали квіти до пам'ятної дошки Головному отаману Холодного Яру Костю Пестушку (Степовому-Блакитному), неофіційно встановленої місцевими патріотами на постаменті декомунізованого пам’ятника криворізькому кривавому більшовику і чекісту Василю Валявку.

Наразі в місті набуває дедалі більшого розголосу громадська ініціатива щодо офіційного встановлення на цьому історичному місці пам’ятника легендарному повстанському отаману Костю Пестушку та меморіального комплексу на честь учасників національно-визвольному руху. З такою пропозицією звернулися до громадськості активісти Громадського клубу «Український час», який, власне, й став ініціатором виготовлення пам’ятника, що вже фактично виконаний у граніті місцевим скульптором Олександром Канібором (старшим), та розробки проєкту меморіального комплексу, вже підготовленого криворізьким архітектором Євгеном Головіним. Спорудження комплексу планується здійснити коштом благодійних внесків і пожертв місцевої громади. Від міської влади потрібне тільки офіційне рішення про виділення земельної ділянки під меморіальний комплекс.

А поки-що у традиційні дні вшанування славетного земляка криворізькі патріоти збираються біля імпровізованого пам’ятника, так би мовити, подвійного призначення, на постаменті якого ще видніється викарбуване прізвище більшовика і чекіста, а поряд висять пам’ятні дошки на честь повстанського отамана і очолюваної ним легендарної Степової дивізії, яка боронила Україну в кривавому герці з московською більшовицькою ордою. 

Вшанувати пам'ять звитяжця українського визвольного руху в день народження отамана сюди прийшли активісти Криворізького майдану, волонтери, козаки Інгульської паланки Українського козацтва, Всеукраїнського товариства політв’язнів і репресованих, юні пластунки з Пластової Станиці Кривий Ріг на чолі з головою станичної пластової старшини Тетяною Асадовою та організатори пам’ятних заходів з Громадського клубу «Український час». Участь у пам'ятному заході взяли також автори проєкту майбутнього пам'ятника і меморіального комплексу скульптор Олександр Канібор і архітектор Євген Головін.

Короткий мітинг відкрив голова оргкомітету з відзначення у Кривому Розі подій Української революції 1917-1921 рр., голова громадського клубу «Український час» Володимир Стецюк. Коротку доповідь про повстанський рух на Криворіжжі і роль Костя Пестушка (Степового-Блакитного) у цьому русі зробив криворізький історик, заступник директора Криворізького історико-краєзнавчого музею, автор книги «Антибільшовицький рух опору на Криворіжі (1919-1923) Олександр Мельник. Священик ПЦУ протоієрей, капелан отець Роман Бацвін відправив панахиду на вшанування пам’яті Костя Пестушка та його побратимів, полеглих у національно-визвольній борні.

Протоієрей от. Роман Бацвін відправляє панахиду на вшанування пам’яті Костя Пестушка та інших учасників національно-визвольного руху

Пам’ятні заходи «З холодноярським вогнем у серці» з нагоди 122-ї річниці з дня народження повстанського отамана пройшли також у 17-й окремій танковій бригаді імені Костя Пестушка та в читальній залі бібліотеки Криворізького державного педуніверситету.

Учасники пам’ятного заходу «З холодноярським вогнем у серці» в читальні залі бібліотеки КДПУ

У читальній залі бібліотеки Криворізького державного педуніверситету пам'ятний захід проходив у рамках розширеного засідання Громадського клубу «Український час». У ньому взяли участь студенти, магістранти й викладачі факультету географії, туризму та історії, природничого факультету, а також бібліотекарі, представники громадських патріотичних організацій і літературно-мистецьких кіл міста. Зокрема у вшануванні провідника національно-визвольного руху взяли участь професор історії Криворізького національного університету Віталій Стецкевич, директор бібліотеки КДПУ, доцент, кандидат філологічних наук Ганна Віняр, скульптор Олександр Канібор, архітектор Євген Головін, поетеса, член НСПУ Інеса Доленник, голова Криворізького осередку ВО «Свобода» Тетяна Соловйова, суддя ГО «Інгульська паланка Війська Запорозького Низового» Василь Умриш, голова старшини Пластової Станиці Кривий Ріг Тетяна Асадова з пластунами та інші громадські активісти й волонтери, небайдужі до важливої теми, піднятої Громадським клубом «Український час».

Пам’ятник Костю Пестушку. Скульптор Олександр Канібор (старший)

Голова клубу Володимир Стецюк, розповів учасникам заходу про події 100-річної давнини на Криворіжжі, коли в умовах червоної окупації України селянство фактично вело народну війну проти жорстокого мародерського більшовицького режиму. Наголошуючи на важливості запропонованого проєкту меморіального комплексу на честь учасників національно-визвольного руху, він зазначив, що так само, як єврейський народ має свій національний меморіал Голокосту та Героїзму Яд Вашем, в якому увічнено пам’ять про мільйони жертв німецького нацизму, так само й український народ, який зазнав багатомільйонних втрат від російського більшовизму, повинен мати свій національний меморіал.

Макет меморіального комплексу

«Якщо хочете, проєкт меморіального комплексу у формі своєрідного козацького кола, частиною якого є увічнені в граніті невинні жертви і герої, а живим продовженням є ті, хто приходить вшановувати їхню пам’ять і має бути охоронцем українського життя, якраз і є прообразом майбутнього національного меморіалу. І в такому аспекті нашого українського світогляду буде і наша спокута, і наша вдячність, і наша шана по відношенню до тих, хто віддав своє життя за Україну, і наша відповідальність перед прийдешніми поколіннями за її майбутнє», – зазначив Володимир Стецюк на пам’ятному заході «З холодноярським вогнем у серці».

По завершенні розширеного засідання Громадського клубу «Український час» його учасники поставили свої підписи під резолюцією з пропозицією Криворізькому міському голові Юрію Вілкулу підтримати дану громадську ініціативу й розглянути питання щодо можливості виділення землі під його будівництво коштом благодійних внесків і пожертв членів криворізької громади.

Володимир СТЕЦЮК, журналіст, Кривий Ріг

Фото автора