Як завершився 2020-й для світової космонавтики?

Про найважливіші «подарунки під ялинку» – в огляді «Дня»

Завершився космічний 2020 рік. На нашу думку, достойно, далі – пояснимо чому.

КИТАЙСЬКИЙ МІСЯЧНИЙ СЮРПРИЗ

Місія «Чан'е-5» була запущена в космос 23 листопада 2020 року. Тоді найтиражніша китайська газета «Женьмінь жибао» відзначала: «Програма «Чан'е-5» - одна з найскладніших в історії космонавтики. Якщо космічному апарату вдасться доставити зразки місячного ґрунту на Землю, це стане безпрецедентним досягненням. Місія також закладе фундамент для польоту космонавтів на Місяць і освоєння Піднебесної глибокого космосу».

1 грудня 2020 року посадковий модуль «Чан'е-5» здійснив м'яку посадку на поверхню Місяця в районі Піка Рюмкер в Океані Бур. Після перевірки роботи бортових систем апарат приступив до виконання свого основного завдання – до бурильних робіт й упаковки зразків. А пізніше «Чан'е-5» також зібрав реголіт з поверхні за допомогою спеціальних маніпуляторів.

3 грудня 2020 року злітний модуль місячної місії зі зразками місячного ґрунту успішно стартував і вийшов на орбіту навколо Місяця. Розгортання сонячної батареї пройшло штатно. Протягом наступних двох діб були проведені корекція орбіти, і 5 грудня відбулося стикування з орбітальним апаратом, розрахованим для повернення до Землі. Через 30 хвилин після стикування контейнер зі зразками був перевантажений в апарат для повернення.

6 грудня злітний модуль відстикувався від орбітального відсіку, були включені його двигуни, і він впав на поверхню Місяця. Апарат «звалили» на Місяць для того, щоб він не створював перешкод при майбутніх польотах на супутник Землі.

Тим часом орбітальний місячний зонд «Чан'е-5» стартував з місячної орбіти до Землі. Під час польоту по трасі «Місяць-Земля» він здійснив дві корекції своєї траєкторії – щоб точніше потрапити в атмосферу Землі. Для повернення капсули на Землю застосовується схема з подвійним зануренням в атмосферу по траєкторії, що нагадує пускання «млинчиків» по воді.

Тим часом у районі Внутрішня Монголія на півночі Китаю спеціальна пошукова група готувалася до зустрічі «багажу з Місяця».  Розмір посадкової капсули зонда «Чан'е-5» складає всього одну сьому від розміру капсули китайського пілотованого космічного корабля «Шєньчжоу», при цьому площа району приземлення – у 16 разів більша, що значно ускладнює пошук капсули. Щоб подолати труднощі, якими є погана погода, снігопад, невеликий розмір посадкової капсули і особливості її польоту, пошукова команда кілька разів провела навчання на місці можливого приземлення, перевіривши свої здібності до нічного пошуку і роботу устаткування.

16 грудня 2020 року посадкова капсула станції «Чан'е-5» із зразками місячного ґрунту здійснила успішну посадку в заданому районі в автономному районі Внутрішня Монголія. Пошукова команда оперативно виявила місце посадки і евакуювала капсулу зі зразками з місця приземлення. Вже ввечері 17 грудня капсула була доставлена спеціальним авіарейсом в Пекін і перевезена в Китайську академію космічних технологій. Вчені КНР дістали з капсули «Чан'е-5» 1 731 грам місячного ґрунту і розпочали його дослідження.

МІСЯЧНИЙ ГРУНТ ДОСТАВЛЕНО НА ЗЕМЛЮ

 

Керівник Китайської народної республіки назвав місячну місію найскладнішою. «Ми вперше виконали завдання з доставки зразків з іншого небесного тіла», - сказав Сі Цзіньпін.

А тим часом орбітальний апарат, скинувши посадкову капсулу на Землю, продовжує політ у космосі. Запаси палива на ньому – понад 100 кг – дозволили продовжити наукову програму. Зараз апарат летить до першої точки Лагранжа в системі Сонце – Земля, після чого вийде на гало-орбіту навколо неї і проведе низку спостережень за Сонцем. Нова мета для «Чан'е-5» ще не визначена, зокрема модуль може зайнятися вивченням навколоземних або троянських астероїдів.

Нагадаємо, що на Місяці ще продовжує свою роботу китайський місяцехід «Юйту-2» («Нефритовий заєць-2»). Він функціонує вже 719 земних діб і подолав 600,55 метра по поверхні зворотної сторони Місяця.

ЯПОНСЬКА «ПОСИЛКА» З АСТЕРОЇДА РЮГУ

Ще одним науковим досягненням у космічних дослідженнях в грудні став експеримент по доставці ґрунту з поверхні астероїда Рюгу, який протягом кількох років здійснювала Японія.

5 грудня 2020 року японського міжпланетного зонда «Хаябуса-2» («Сокіл-2») відбулося відділення капсули зі зразками ґрунту, зібраного на астероїді  Рюгу. Приблизно через 12 годин капсула здійснила посадку на полігоні Вумера в Австралії. До місця приземлення відразу вирушила група японських і австралійських фахівців. Співробітники Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) виявили місце приземлення апарату і витягли з нього капсулу зі зразками ґрунту, взятого з поверхні астероїда Рюгу. Вертольотом фахівці доставили капсулу зі зразками ґрунту в штаб-квартиру JAXA в Австралії.  

Обстеження капсули, всередині якої знаходився контейнер зі зразками ґрунту астероїда Рюгу, показало, що там є гази. Це означало, що з великою ймовірністю апарату «Хаябуса-2» дійсно вдалося зібрати ґрунт і той не загубився по дорозі на Землю. Капсулу спеціальним рейсом відправили з Австралії до Японії, де у спеціальних умовах відкрили і дійсно знайшли зразки ґрунту з далекого астероїда Рюгу.

Тим часом сам японський космічний зонд «Хаябуса-2» («Сокіл-2») продовжує політ і здійснив маневр по віддаленню від орбіти Землі після скидання спеціальної капсули зі зразками ґрунту. Його новою метою став астероїд (98943) 2001 СС21, поблизу якого апарат повинен пролетіти в липні 2026 року. Очікується також, що зонд, маючи достатній запас палива, буде використаний ще і в новій місії із дослідження поверхні астероїда 1998 KY26 діаметром близько 30 метрів, який рухається по орбіті між Землею і Марсом. Планується, що в липні 2031 року «Хаябуса-2» здійснить посадку на його поверхню і займеться вивченням ґрунту малого небесного тіла.

НОВИНИ МІЖНАРОДНОЇ КОСМІЧНОЇ СТАНЦІЇ

МКС продовжує політ у пілотованому режимі. Для забезпечення її екіпажу з семи космонавтів продуктами і матеріалами 6 грудня 2020 року зі стартового майданчика LC-39A Космічного центру імені Кеннеді на мисі Канаверал (шт. Флорида, США) стартовими командами компанії SpaceX за підтримки бойових розрахунків 45-го космічного крила Космічних сил США здійснений пуск ракети-носія «Falcon-9» («Сокіл-9») з вантажним кораблем «Dragon» («Дракон») CRS-21. Пуск був успішний, корабель було виведено на навколоземну орбіту. Це перший політ модифікованого вантажного корабля постачання до МКС.

7 грудня 2020 року американський вантажний корабель «Dragon CRS-21» пристикувався до модуля «Harmony» («Гармонія») на МКС. На станцію доставлені близько трьох тонн продовольства, а також обладнання і матеріалИ для проведення до 250 наукових експериментів екіпажем станції. У негерметичному відсіку корабель також привіз комерційний шлюзовий модуль «Nanoracks Bishop Airlock», призначений, зокрема, для запуску приватних мінісупутників, а також скидання сміття і відходів з МКС. Супутники можуть поміщатися в спеціальні бокси всередині модуля і після відстикування маніпулятором виводяться на орбіту за допомогою спеціального механізму, який «відстрілює» їх від шлюзу.

Роботизований маніпулятор «Canadarm-2» витягнув шлюз з негерметичного «вантажного відсіку корабля «Cargo Dragon» і пристикувався його до порту «Harmony». Новий космічний модуль «Bishop Airlock Module» від компанії «Nanoracks» став першим постійним приватним шлюзом в інфраструктурі МКС.  

Але не тільки «Cargo Dragon» від Ілона Маска літає до МКС. Американське аерокосмічне управління НАСА і  фірма «Boeing» запланували провести 29 березня 2021 року другий випробувальний політ без екіпажу корабля «Starliner» до Міжнародної космічної станції. Цей політ стане важливою віхою на шляху компанії «Boeing» до майбутніх польотів екіпажів НАСА на пілотованому варіанті корабля «Starliner».

  Як передбачено програмою, 29 березня 2021 року космічний корабель «CST-100 Starliner» буде запущений на ракеті «Atlas-V» з космічного комплексу 41 космодрому на мисі Канаверал у Флориді. Він стикується з Міжнародною космічною станцією, а приблизно через тиждень здійснить посадку в західній частині США, щоб довести, що система готова до роботи з екіпажем.

Не відстає від США і Китай. Він планує здійснити запуск основного модуля своєї пілотованої космічної станції в першій половині 2021 року. Модуль буде виведений в космос за допомогою ракети-носія «Чанчжен-5Б-Y2» з космодрому Веньчан в провінції Хайнань.

Після виведення на орбіту основного модуля плануються запуски вантажного корабля «Тяньчжоу-2» і пілотованого корабля «Шеньчжоу-12». Космонавтам доведеться зробити кілька виходів у відкритий космос.

Китай планує завершити будівництво космічної станції приблизно в 2022 році.

ПОЛІТ ІНДІЙСЬКИХ КОСМОНАВТІВ ВІДКЛАДЕНО

А ось перший політ на орбіту індійського космічного корабля «Гаганьян» з людиною на борту, що планувався на грудень 2022 року, буде, швидше за все, відкладений на рік через пандемію коронавируса, заявив голова Індійської організації космічних досліджень (ISRO) Кайласавадіву Сіван.

«Ця місія буде відкладена на рік через COVID-19. На більш пізні терміни також перенесені перший і другий випробувальні запуски космічного корабля в безпілотному режимі, які раніше планувалися на початок і кінець 2021 року».

ТЕСТОВИЙ ЗАПУСК У РОСІЇ

Космічні війська Росії провели 19 грудня 2020 року другий випробувальний пуск важкої ракети-носія «Ангара-А5» з габаритно-ваговими макетом корисного навантаження з космодрому Плесецьк. Нагадаємо, що перший запуск відбувся ще 6 років тому – 23 грудня 2014 року.

 Ракета стартувала з пускової установки майданчика № 35 Державного випробувального космодрому Міноборони РФ (космодром Плесецьк) в Архангельській області. Всі передстартові операції і старт ракети космічного призначення «Ангара-А5» пройшли в штатному режимі. Розгінний блок «Бриз-М» вивів на розрахункову геостаціонарну орбіту макет супутника.

У перспективі ракета «Ангара-А5» зможе виводити у космос до 24 тон вантажу.

Тим часом російські економісти підвели підсумки космічного року. Сума непокритого збитку Ракетно-космічної корпорації «Енергія» (що входить в структуру «Роскосмосу» і є виробником пілотованих кораблів «Союз МС») за перші дев'ять місяців 2020 року склала 11,4 мільярдів рублів, в 2019 році за той же період показник був на рівні 7,3 мільярдів рублів.

Разом з тим 22 грудня 2020 року зі стартового комплексу № 201 космодрому Веньчан здійснений пуск новітньої китайської ракети-носія «Чанчжен-8» з п'ятьма супутниками на борту. Пуск успішний, космічні апарати відокремилися від останнього ступеня носія і вийшли на розрахункову орбіту. Один із запущених супутників – експериментальний супутник XJY-7. Чотири інші – невеликі кубесати приватних компаній.

Як завершився 2020-й для світової космонавтики?

Як завершився 2020-й для світової космонавтики?

Про найважливіші «подарунки під ялинку» – в огляді «Дня»

Завершився космічний 2020 рік. На нашу думку, достойно, далі – пояснимо чому.

КИТАЙСЬКИЙ МІСЯЧНИЙ СЮРПРИЗ

Місія «Чан'е-5» була запущена в космос 23 листопада 2020 року. Тоді найтиражніша китайська газета «Женьмінь жибао» відзначала: «Програма «Чан'е-5» - одна з найскладніших в історії космонавтики. Якщо космічному апарату вдасться доставити зразки місячного ґрунту на Землю, це стане безпрецедентним досягненням. Місія також закладе фундамент для польоту космонавтів на Місяць і освоєння Піднебесної глибокого космосу».

1 грудня 2020 року посадковий модуль «Чан'е-5» здійснив м'яку посадку на поверхню Місяця в районі Піка Рюмкер в Океані Бур. Після перевірки роботи бортових систем апарат приступив до виконання свого основного завдання – до бурильних робіт й упаковки зразків. А пізніше «Чан'е-5» також зібрав реголіт з поверхні за допомогою спеціальних маніпуляторів.

3 грудня 2020 року злітний модуль місячної місії зі зразками місячного ґрунту успішно стартував і вийшов на орбіту навколо Місяця. Розгортання сонячної батареї пройшло штатно. Протягом наступних двох діб були проведені корекція орбіти, і 5 грудня відбулося стикування з орбітальним апаратом, розрахованим для повернення до Землі. Через 30 хвилин після стикування контейнер зі зразками був перевантажений в апарат для повернення.

6 грудня злітний модуль відстикувався від орбітального відсіку, були включені його двигуни, і він впав на поверхню Місяця. Апарат «звалили» на Місяць для того, щоб він не створював перешкод при майбутніх польотах на супутник Землі.

Тим часом орбітальний місячний зонд «Чан'е-5» стартував з місячної орбіти до Землі. Під час польоту по трасі «Місяць-Земля» він здійснив дві корекції своєї траєкторії – щоб точніше потрапити в атмосферу Землі. Для повернення капсули на Землю застосовується схема з подвійним зануренням в атмосферу по траєкторії, що нагадує пускання «млинчиків» по воді.

Тим часом у районі Внутрішня Монголія на півночі Китаю спеціальна пошукова група готувалася до зустрічі «багажу з Місяця».  Розмір посадкової капсули зонда «Чан'е-5» складає всього одну сьому від розміру капсули китайського пілотованого космічного корабля «Шєньчжоу», при цьому площа району приземлення – у 16 разів більша, що значно ускладнює пошук капсули. Щоб подолати труднощі, якими є погана погода, снігопад, невеликий розмір посадкової капсули і особливості її польоту, пошукова команда кілька разів провела навчання на місці можливого приземлення, перевіривши свої здібності до нічного пошуку і роботу устаткування.

16 грудня 2020 року посадкова капсула станції «Чан'е-5» із зразками місячного ґрунту здійснила успішну посадку в заданому районі в автономному районі Внутрішня Монголія. Пошукова команда оперативно виявила місце посадки і евакуювала капсулу зі зразками з місця приземлення. Вже ввечері 17 грудня капсула була доставлена спеціальним авіарейсом в Пекін і перевезена в Китайську академію космічних технологій. Вчені КНР дістали з капсули «Чан'е-5» 1 731 грам місячного ґрунту і розпочали його дослідження.

МІСЯЧНИЙ ГРУНТ ДОСТАВЛЕНО НА ЗЕМЛЮ

 

Керівник Китайської народної республіки назвав місячну місію найскладнішою. «Ми вперше виконали завдання з доставки зразків з іншого небесного тіла», - сказав Сі Цзіньпін.

А тим часом орбітальний апарат, скинувши посадкову капсулу на Землю, продовжує політ у космосі. Запаси палива на ньому – понад 100 кг – дозволили продовжити наукову програму. Зараз апарат летить до першої точки Лагранжа в системі Сонце – Земля, після чого вийде на гало-орбіту навколо неї і проведе низку спостережень за Сонцем. Нова мета для «Чан'е-5» ще не визначена, зокрема модуль може зайнятися вивченням навколоземних або троянських астероїдів.

Нагадаємо, що на Місяці ще продовжує свою роботу китайський місяцехід «Юйту-2» («Нефритовий заєць-2»). Він функціонує вже 719 земних діб і подолав 600,55 метра по поверхні зворотної сторони Місяця.

ЯПОНСЬКА «ПОСИЛКА» З АСТЕРОЇДА РЮГУ

Ще одним науковим досягненням у космічних дослідженнях в грудні став експеримент по доставці ґрунту з поверхні астероїда Рюгу, який протягом кількох років здійснювала Японія.

5 грудня 2020 року японського міжпланетного зонда «Хаябуса-2» («Сокіл-2») відбулося відділення капсули зі зразками ґрунту, зібраного на астероїді  Рюгу. Приблизно через 12 годин капсула здійснила посадку на полігоні Вумера в Австралії. До місця приземлення відразу вирушила група японських і австралійських фахівців. Співробітники Японського агентства аерокосмічних досліджень (JAXA) виявили місце приземлення апарату і витягли з нього капсулу зі зразками ґрунту, взятого з поверхні астероїда Рюгу. Вертольотом фахівці доставили капсулу зі зразками ґрунту в штаб-квартиру JAXA в Австралії.  

Обстеження капсули, всередині якої знаходився контейнер зі зразками ґрунту астероїда Рюгу, показало, що там є гази. Це означало, що з великою ймовірністю апарату «Хаябуса-2» дійсно вдалося зібрати ґрунт і той не загубився по дорозі на Землю. Капсулу спеціальним рейсом відправили з Австралії до Японії, де у спеціальних умовах відкрили і дійсно знайшли зразки ґрунту з далекого астероїда Рюгу.

Тим часом сам японський космічний зонд «Хаябуса-2» («Сокіл-2») продовжує політ і здійснив маневр по віддаленню від орбіти Землі після скидання спеціальної капсули зі зразками ґрунту. Його новою метою став астероїд (98943) 2001 СС21, поблизу якого апарат повинен пролетіти в липні 2026 року. Очікується також, що зонд, маючи достатній запас палива, буде використаний ще і в новій місії із дослідження поверхні астероїда 1998 KY26 діаметром близько 30 метрів, який рухається по орбіті між Землею і Марсом. Планується, що в липні 2031 року «Хаябуса-2» здійснить посадку на його поверхню і займеться вивченням ґрунту малого небесного тіла.

НОВИНИ МІЖНАРОДНОЇ КОСМІЧНОЇ СТАНЦІЇ

МКС продовжує політ у пілотованому режимі. Для забезпечення її екіпажу з семи космонавтів продуктами і матеріалами 6 грудня 2020 року зі стартового майданчика LC-39A Космічного центру імені Кеннеді на мисі Канаверал (шт. Флорида, США) стартовими командами компанії SpaceX за підтримки бойових розрахунків 45-го космічного крила Космічних сил США здійснений пуск ракети-носія «Falcon-9» («Сокіл-9») з вантажним кораблем «Dragon» («Дракон») CRS-21. Пуск був успішний, корабель було виведено на навколоземну орбіту. Це перший політ модифікованого вантажного корабля постачання до МКС.

7 грудня 2020 року американський вантажний корабель «Dragon CRS-21» пристикувався до модуля «Harmony» («Гармонія») на МКС. На станцію доставлені близько трьох тонн продовольства, а також обладнання і матеріалИ для проведення до 250 наукових експериментів екіпажем станції. У негерметичному відсіку корабель також привіз комерційний шлюзовий модуль «Nanoracks Bishop Airlock», призначений, зокрема, для запуску приватних мінісупутників, а також скидання сміття і відходів з МКС. Супутники можуть поміщатися в спеціальні бокси всередині модуля і після відстикування маніпулятором виводяться на орбіту за допомогою спеціального механізму, який «відстрілює» їх від шлюзу.

Роботизований маніпулятор «Canadarm-2» витягнув шлюз з негерметичного «вантажного відсіку корабля «Cargo Dragon» і пристикувався його до порту «Harmony». Новий космічний модуль «Bishop Airlock Module» від компанії «Nanoracks» став першим постійним приватним шлюзом в інфраструктурі МКС.  

Але не тільки «Cargo Dragon» від Ілона Маска літає до МКС. Американське аерокосмічне управління НАСА і  фірма «Boeing» запланували провести 29 березня 2021 року другий випробувальний політ без екіпажу корабля «Starliner» до Міжнародної космічної станції. Цей політ стане важливою віхою на шляху компанії «Boeing» до майбутніх польотів екіпажів НАСА на пілотованому варіанті корабля «Starliner».

  Як передбачено програмою, 29 березня 2021 року космічний корабель «CST-100 Starliner» буде запущений на ракеті «Atlas-V» з космічного комплексу 41 космодрому на мисі Канаверал у Флориді. Він стикується з Міжнародною космічною станцією, а приблизно через тиждень здійснить посадку в західній частині США, щоб довести, що система готова до роботи з екіпажем.

Не відстає від США і Китай. Він планує здійснити запуск основного модуля своєї пілотованої космічної станції в першій половині 2021 року. Модуль буде виведений в космос за допомогою ракети-носія «Чанчжен-5Б-Y2» з космодрому Веньчан в провінції Хайнань.

Після виведення на орбіту основного модуля плануються запуски вантажного корабля «Тяньчжоу-2» і пілотованого корабля «Шеньчжоу-12». Космонавтам доведеться зробити кілька виходів у відкритий космос.

Китай планує завершити будівництво космічної станції приблизно в 2022 році.

ПОЛІТ ІНДІЙСЬКИХ КОСМОНАВТІВ ВІДКЛАДЕНО

А ось перший політ на орбіту індійського космічного корабля «Гаганьян» з людиною на борту, що планувався на грудень 2022 року, буде, швидше за все, відкладений на рік через пандемію коронавируса, заявив голова Індійської організації космічних досліджень (ISRO) Кайласавадіву Сіван.

«Ця місія буде відкладена на рік через COVID-19. На більш пізні терміни також перенесені перший і другий випробувальні запуски космічного корабля в безпілотному режимі, які раніше планувалися на початок і кінець 2021 року».

ТЕСТОВИЙ ЗАПУСК У РОСІЇ

Космічні війська Росії провели 19 грудня 2020 року другий випробувальний пуск важкої ракети-носія «Ангара-А5» з габаритно-ваговими макетом корисного навантаження з космодрому Плесецьк. Нагадаємо, що перший запуск відбувся ще 6 років тому – 23 грудня 2014 року.

 Ракета стартувала з пускової установки майданчика № 35 Державного випробувального космодрому Міноборони РФ (космодром Плесецьк) в Архангельській області. Всі передстартові операції і старт ракети космічного призначення «Ангара-А5» пройшли в штатному режимі. Розгінний блок «Бриз-М» вивів на розрахункову геостаціонарну орбіту макет супутника.

У перспективі ракета «Ангара-А5» зможе виводити у космос до 24 тон вантажу.

Тим часом російські економісти підвели підсумки космічного року. Сума непокритого збитку Ракетно-космічної корпорації «Енергія» (що входить в структуру «Роскосмосу» і є виробником пілотованих кораблів «Союз МС») за перші дев'ять місяців 2020 року склала 11,4 мільярдів рублів, в 2019 році за той же період показник був на рівні 7,3 мільярдів рублів.

Разом з тим 22 грудня 2020 року зі стартового комплексу № 201 космодрому Веньчан здійснений пуск новітньої китайської ракети-носія «Чанчжен-8» з п'ятьма супутниками на борту. Пуск успішний, космічні апарати відокремилися від останнього ступеня носія і вийшли на розрахункову орбіту. Один із запущених супутників – експериментальний супутник XJY-7. Чотири інші – невеликі кубесати приватних компаній.