Випереджає лише Франція

На Дніпропетровщині запустили найбільшу в Україні та другу за потужністю в Європі сонячну електростанцію

Покровська СЕС щорік вироблятиме 400 млн кВт/год. «зеленої» електроенергії, якої достатньо для забезпечення 200 тисяч приватних будинків або міських квартир. Завдяки роботі станції викиди вуглекислого газу в атмосферу будуть скорочені на 420 тис. тонн на рік, що порівняно з викидами понад 200 тис. автомобілів. Покровська СЕС — проект, реалізований вітчизняними компаніями і фахівцями. В будівництві брали участь 16 підприємств, які отримали замовлення на суму 48 млн євро. Зі старту будівельних робіт до введення об’єкту в експлуатацію минуло всього пів року.

«Сталася найважливіша подія не лише в масштабах нашої компанії ДТЕК, а й в масштабах України. Ми відкрили сонячну електростанцію, вартість якої перевищує 190 млн євро. Станція була побудована за шість місяців, протягом рекордного терміну, не лише в масштабах України, а в цілому за світовими мірками. Сонячна електростанція — це те, що ми називаємо українським національним проектом, адже в її створенні брали участь лише українські інженери та будівельники — понад 1300 осіб працювали на майданчику. Постачальники сучасного високотехнологічного устаткування з Європи та Китаю. Для оснащення цієї електростанції застосовувалися найкращі і найостанніші цифрові технології. Я упевнений, що до нас приїжджатимуть навчатися, як можна реалізовувати такі проекти в такі терміни і з таким устаткуванням», — зауважив генеральний директор ДТЕК Максим Тимченко. Він нагадав, що на сьогодні Дніпропетровщина є найбільшим регіоном з виробництва сонячної електроенергії в нашій країні. «Це дає стимул-реакцію не зупинятися, надалі збільшувати потужності зеленої генерації, будувати майбутнє України, чистої і незалежної країни», — наголосив М.Тимченко.

Голова Дніпропетровської ОДА Олександр Бондаренко зауважив, що відкриття Покровської СЕС — гідний приклад того, як можна розвивати альтернативну енергетику. «Важливо, що об’єкт побудований без копійки державних коштів, — наголосив він, — виключно за рахунок інвестора. В результаті маємо додаткові надходження до бюджету, нові робочі місця та підприємство, яке не шкодить довкіллю».

«На цій станції використані сучасні технології, починаючи від сонячних панелей і закінчуючи системою управління. Станція здатна автоматично керувати всіма технологічними процесами. Її обслуговують усього 15 осіб, які щохвилини проводять моніторинг ситуації на електростанції», — розповів директор Покровської СЕС Олег Соловей.

Щорік до місцевих бюджетів СЕС відраховуватиме понад 20 млн гривень податків. Начальник зміни Покровської СЕС Віталій Школьний розповів, що на моніторах представлена система контролю й управління всією станцією, вона є комбінованою. «Робота панелей залежить від погодних умов, зокрема, від зовнішньої температури  — що нижча температура, то більша її продуктивність. Також робота панелей залежить від інших метеопараметрів і від інсоляції —  рівня освітленості панелей», — розповів він.

Покровську СЕС побудували поблизу села Катеринівка на території колишнього кар’єру. На землях, практично непридатних для сільського господарства, встановили 840 тисяч сонячних панелей. Як розповідають працівники станції, вона займає площу, що дорівнює 600 футбольним полям, — 437 гектарів. Вага металевих конструкцій сягає 19 тисяч тонн і дорівнює двом Ейфелевим баштам. За потужністю Покровську СЕС випереджає лише сонячна електростанція у Франції — вона виробляє 300 МВт електроенергії. До трійки європейських лідерів належить ще одна сонячна електростанція Дніпропетровщини, в тому ж Нікопольському районі поблизу села Старозаводське, і має потужність 200 МВт.