МЕНЮ

Урок безпечного інтернету

6 лютого, 2019 - 10:37
5 лютого відбулась всеукраїнська акція #STOP_SEXтинг

Ініціативу приурочили до Дня безпечного інтернету, який відзначають у 140 країнах. Секстингом називають пересилання інтимних фотографій у соцмережах, електронною поштою та за допомогою інших сучасних засобів зв’язку. Останніми роками почастішали випадки, коли такі матеріали використовують для шантажу.

У рамках акції #STOP_SEXтинг Міністерство освіти і науки України разом із Уповноваженим Президента з прав дитини Миколою Кулебою закликало вчителів провести урок для учнів 7—11 класів на тему «Інтимні селфі в інтернеті — жарт чи небезпечний ризик?» Подію анонсували на сайті МОН. У міністерстві зазначили, що батьки також можуть долучатися до ініціативи, поговоривши з дітьми про ризики надсилання своїх інтимних фотографій.

Щороку в Україні зростає кількість дітей, які отримують доступ до інтернету, і, водночас, акцентують у МОН, збільшується кількість злочинів сексуального характеру щодо неповнолітніх у онлайн-просторі. Йдеться насамперед про онлайн-грумінг, тобто встановлення довірливих стосунків із дитиною для її подальшої сексуальної експлуатації, та вимагання. Типова схема виглядає так: злочинці налагоджують дружні стосунки з дитиною та, використовуючи фейкові акаунти в соціальних мережах, виманюють у неї інтимні фотографії, а потім шантажують, погрожуючи розіслати знімки знайомим, вимагають більш інтимні матеріали, гроші чи приватні інтимні зустрічі.

«Наша мета — захистити дітей від сексуальних ризиків, — цитують на сайті МОН міністра освіти і науки Лілію ГРИНЕВИЧ. — Сьогодні ми не можемо сховати дітей під ковпаком та ізолювати від шкідливої інформації. Однак ми маємо говорити з ними, розповідати про складні теми, будувати довіру. Окрім цього, дорослі також часто потребують більшої обізнаності, тому ми просимо усіх максимально поширити оприлюднену тематичну інформацію».

Матеріали до уроку, які викладені у вільний доступ в інтернеті, розробила Анастасія Дьякова, національна експертка із захисту дітей від насильства Офіса Уповноваженого Президента України з прав дитини, спільно з видавництвом «Ранок», кіберполіцією Києва та ювенальною превенцією Національної поліції України. Також на YouTube-сторінці кампанії Stop Sexting Ukraine можна переглянути тематичне відео, адаптацію інформаційної кампанії Європолу «Скажи «Ні» сексуальному примушенню дітей та вимаганню в інтернеті».

Між тим, діти — особливо вразлива група, але від сексуальних домагань у мережі не захищені і дорослі, тому більше дізнатися про засоби захисту від таких злочинів не завадить усім. Ізолювати себе чи дітей від технологій — смішно, головне — користуватися ними з розумом.