МЕНЮ

Сто днів НАЗЯВО

Інна ЛИХОВИД, «День»
5 липня, 2019 - 10:51
В агентстві, що відповідає за якість вищої освіти, визначилися з пріоритетами

У Національному агентстві з забезпечення якості вищої освіти (НАЗЯВО) прозвітували про свої досягнення за перші сто днів роботи. Одне з них, за словами міністерки освіти та науки Лілії ГРИНЕВИЧ, — існування самого агентства. «Маємо реальний результат повного впровадження закону про вищу освіту, — пояснила вона.  — Частина забезпечення якості вищої освіти було нашою ахіллесовою п’ятою, а цей закон змінив правила гри в сфері, надавши автономію закладам вищої освіти, а оцінку її якості було передано незалежній агенції. Ця система відмінна від централізованого управління МОН. Тепер треба напрацювати прозорі правила, за якими діятиме агентство».

ЗАПРАЦЮВАЛИ!

Закон про вищу освіту, який прописав появу нового органу, був прийнятий ще п’ять років тому. Та створення агенції затяглося в часі й перетворилося на скандал. Перший склад НАЗЯВО розпустили через появу там одіозних осіб, зокрема тих, хто потрапив під люстрацію.

Зрештою, в лютому громадськості представили новий склад органу. До нього мали увійти представники державних, комунальних та приватних закладів вищої освіти, фахівці Національної академії наук та її галузевих академій, а також студентство та роботодавці. Очолив НАЗЯВО Сергій КВІТ, у минулому ректор Національного університету «Києво-Могилянська академія» і ексміністр освіти та науки.

Довіра, репутація та досконалість — це три постулати, над якими, за словами Квіта, має працювати очолюване ним агентство. Довіра закладів вищої освіти до НАЗЯВО та довіра у внутрішньоуніверситетському середовищі між усіма учасниками навчального процесу позначиться на репутації закладу. У підсумку це створить таку бажану якісну систему навчання в закладах вищої освіти.

АКРЕДИТАЦІЯ ВІДКРИТА, ГЛАСНА ТА В ОНЛАЙНІ

Як цього досягти? Совісно виконувати функції НАЗЯВО, вважає голова секретаріату агентства Михайло ВИННИЦЬКИЙ та звітує про перші здобутки: «Передусім у МОН затверджено проєкт положення про акредитацію освітніх програм, за якими здійснюється підготовка здобувачів вищої освіти. Заклади з удаваною діяльністю будуть закривати свої програми, а заклади, які мають якісний потенціал, розвиватимуться».

Із 1 жовтня в НАЗЯВО обіцяють розпочати акредитацію освітніх програм. Це справа добровільна, її можна робити в нашому агентстві або в іноземних, які є в переліку, визначеному Кабінетом Міністрів. Лише ті заклади, що пройдуть акредитацію, матимуть право видавати диплом державного зразка.

За словами Винницького, ці дипломи мають асоціюватися в громади з якістю вищої освіти: «За нашими оцінками, існує близько 15 тисяч освітніх програм в Україні. Ми передбачаємо, що кожного року будемо акредитувати по три тисячі програм. Поки в нас діє перехідний період, це дає можливість нам не чіпати ті програми, які мають чинні сертифікати. Але наступного року буде потреба в багатьох закладів акредитувати аспірантські та магістерські програми, які були розпочаті 2017 року, якраз завершується їх чотирирічний термін. Тобто почнемо аналіз якраз із верхів, а не низів, не чіпаючи бакалаврські програми».

«Триває конкурсний відбір експертів із акредитації, наразі ми отримали понад три тисячі заяв від осіб, які хочуть бути такими експертами, — продовжив Михайло Винницький. — Це більше, ніж ми чекали. Так само триває відбір до 28 галузевих експертних рад, ми отримали близько тисячі заяв. Крім цього, ми плануємо відкрити онлайн-курс навчання для експертів на платформі «Відкритого університету майдану». Акредитація з папками має відійти в минуле, це має відбуватися відкрито, гласно та в онлайні».

ВНУТРІШНЯ КУХНЯ

Паралельно з положеннями про роботу вишів у НАЗЯВО готують документацію, що прописує внутрішню кухню агентства: статут, правила внутрішнього розпорядку, структуру, посадові обов’язки тощо. Приміром, із 68 передбачених працівників секретаріату наразі набралося 28. Досі не вирішено, де ж працюватиме агентство на постійній основі, поки що перебуває в тимчасовому приміщенні.

Крім цього, агенція зобов’язана вирішити проблему з присудженням наукових ступенів та порядком оскарження рішень спеціалізованих учених рад. Плагіат, копіпейст та відсутність власних досягнень у науковій роботі повинні відійти в минуле. Завдання фантастичне, але в НАЗЯВО запевняють, що академічна доброчесність — це один із пріоритетів.

Як уже зазначалося, членами агентства стали двоє представників роботодавців. Одна з них, Олена КОЛЕСНІКОВА, відзначила, що спочатку вони були в опозиції до нового органу. Втім, тепер спільно напрацювали положення про погодження державних освітніх стандартів у вищій освіті. «Тепер, перш ніж затверджувати програму, заклад вищої освіти має її опублікувати, в роботодавців є шанс звернутися та подати пропозицію, а агенція може подивитися, чи врахував заклад думку всіх стейкохолдерів, — розповіла Колеснікова. — Загалом ми повинні стати партнерами, сподіваюся, нам це допоможе робити спільну справу».

Важливий шмат роботи, над яким теж розпочало працювати агентство, — це підготовка рейтингів університетів. Вони мають бути взяті не зі стелі і не штучно роздуті, а базуватися на реальних показниках. До кінця року громаді обіцяють підготувати повний звіт про стан якості вищої освіти.

«Не всі університети готові до таких змін, але вже перші акредитації покажуть, що їм треба рахуватися зі студентами та роботодавцями, — зауважила Лідія ФЕСЕНКО, президентка Української асоціації студентів, членкиня Національного агентства з забезпечення якості вищої освіти. — Сьогодні найголовніше студентам у цій процедурі довести свою фаховість».