МЕНЮ

Совські ставки: за крок до фіналу

Інна ЛИХОВИД, «День»
1 лютого, 2019 - 10:46
Забудовник не відступає від намірів фактично знищити зелену зону і затягує суд

У лютому минає рік, як триває боротьба активістів за збереження Совських ставків від забудови. Крапки над «і» в історії мало б розставити судове засідання 29 січня. Але Господарський суд міста Києва переніс винесення ухвали на 12 лютого. Суд розглядає позов прокуратури Києва щодо розірвання договору оренди земельної ділянки нижнього каскаду Совських ставків з орендарем ТОВ «Господарник». Товариство належить депутатові Київради Ігорю Баленку. В його планах — збудувати на десяти гектарах два десятки будинків від 12 до 23 поверхів заввишки.

МАНЕВРИ «ГОСПОДАРНИКА»

Позов було подано ще в липні минулого року, але забудовник затягує його розгляд, як тільки може. Спочатку були клопотання про відвід судді, потім про те, що відповідачеві потрібен час на ознайомлення з матеріалами справи. На останнє судове засідання ТОВ «Господарник» делегував захищати свої інтереси нового юриста, відповідно, новій людині знову потрібен час на вивчення документів.

«Відводи, скарги, а тепер уже зміна однієї юридичної фірми на іншу, — коментує «Дню» активіст Максим ЮР’ЄВ. — Суддя сама заявила, що було відведено час до 21-ї години, і вона була налаштована завершити справу. Але, як я і передбачав, забудовник скористався чи не єдиним можливим способом затягнути розгляд — змінив юридичну фірму, про що суд повідомили лише 28 січня об 11-й ранку, тобто за день до засідання.

Суддя запитала, чому ж новий юрист не ознайомився зі справою, бо вона очікувала на її візит для ознайомлення з матеріалами в кабінеті судді того дня аж до 20-ї години і наступного дня (розгляд справи було призначено на 14.30. — Авт.). Однак, звісно ж, юрист заявила, що буцімто мала купу інших засідань, тому просить відкласти розгляд. Але суддя все ж заслухала сторони, виступали прокурор і представник Київради. А потім суддя оголосила перерву до 12 лютого й анонсувала, що це вже має бути останнє засідання, якщо, звісно, відповідач, тобто забудовник, знову не змінить юристів, що з ще більшою очевидністю буде розцінюватись як зловживання для затягування справи», — вважає Максим Юр’єв.

«НА МІСЦЕВИХ ПОСТІЙНО ТИСНУТЬ»

За останній рік місцеві жителі зробили для збереження ставків, певно, більше, ніж столичні чиновники. Виходили на акції з прибирання та висаджування нових дерев, відвідували засідання екологічної комісії Київради, які, до речі, проходили біля водойм, а також пікетували Київраду, коли депутати мали розглядати проект рішення про розірвання договору оренди земельної ділянки на території нижнього каскаду озер.

Двічі питання виносилося на розгляд київських депутатів, і двічі пропозиція не мала належної підтримки. Так, у листопаді за розірвання договору оренди земельної ділянки на Совських ставках з ТОВ «Господарник» проголосували лише 35 депутатів, ще п’ятеро утримались, а решта присутніх просто проігнорували голосування.

«Ця епопея триває понад десять років. Совські ставки — це величезний природний ареал у прилеглій до центру міста зоні, де водяться червонокнижні види тварин. Забудовник хоче просто поверх ставків і боліт збудувати житловий комплекс. 2008 року ми там валяли паркани, так до сих пір борня триває», — коментував ситуацію народний депутат Ігор ЛУЦЕНКО, котрий прийшов на останнє судове засідання, щоб підтримати громаду.

Як бачимо, надії на позитивні рішення у стінах Київради мало, тому останнє слово на захист ставків — за судом. До речі, проти ТОВ «Господарник» відкрито кримінальне провадження за підробку декларацій щодо сплати податків за інші орендовані ділянки — у них компанія штучно занижувала коефіцієнти, чим значно занижувала суми платежів, пояснив Максим Юр’єв. Цю деталь також згадували під час засідання 28 січня.

«На місцевих активістів постійно тиснуть тітушки забудовника, причому частина з них мешкає в цьому районі і перетинається з жителями. На суді «тітушок Баленка» було всього декілька осіб. Певно, вони розраховували, що суддя відразу перенесе справу після прохання їхньої нової юристки, тому й не стягували всіх. Проте очікуємо, що на наступному засіданні вони активізуються максимально», — каже Максим Юр’єв.

ЕКОПАРК ЧИ ЖИТЛОВИЙ КОМПЛЕКС?

Неспокійно також на озерах в іншому районі Києва — на Південних Осокорках. Громадська організації «Екопарк Осокорки» уже чотири роки просуває ідею створення навколо водойм Небреж, Мартишів і Тягле зеленої зони та місця для сімейного відпочинку.

Акціонерний комерційний банк «Аркада» бачить зовсім іншу перспективу для цієї мальовничої місцевості — житловий комплекс «Патріотика на озерах» із 40 будинків по 25 поверхів. Озера обіцяють зберегти, а територію довкола облагородити. Зрозуміло, що прихильники ідеї екопарку в це не вірять.

Разом з тим міський голова Києва Віталій Кличко заявив, що компанія повинна призупинити будь-які будівельні роботи до того часу, доки не будуть завершені всі судові процеси, а є кілька позовів активістів про розірвання догорів оренди з ТОВ «Контактбудсервіс», підрядником «Аркади». Крім того, наприкінці минулого року депутати Київради підтримали в першому читанні рішення про розірвання договору оренди землі з компанією «Контактбудсервіс».

Невдовзі очікується друге читання. Від забудовника місто вимагає сплатити борги за оренду землі, а це 65,6 мільйона гривень. Вони накопичувалися з 2008 року, саме до того часу компанія мала завершити освоєння орендованої ділянки. Та «Аркаду» це не лякає. 28 січня на сайті компанії з’явилося повідомлення, що будівництво «Патріотики на озерах» відновлюється, а жодних перешкод більше не існує.

«Ми маємо повний пакет документації, яка дозволяє нам будувати, й у правовому порядку її не скасовано, — запевняють у компанії. — Наше право на це будівництво ми захистили в судах, вистояли в протистоянні з радикально налаштованими активістами й виконали всі вимоги київського міського голови».

Проте Віталій Кличко доволі різко відреагував на таку поведінку забудовника. За словами мера, попри відсутність у місті (нині він лікується у Відні), він тримає руку на пульсі. Тож Віталій Кличко звернувся до секретаря Київради, щоб 31 січня було розглянуте в другому читанні рішення про розірвання договору оренди землі з «Контактбудсервіс». «День» продовжує стежити за розвитком подій.