МЕНЮ

Що змінить прифронтова інспекція?

Інна ЛИХОВИД, «День»
13 серпня, 2015 - 10:31
Громадськість запускає новий проект, щоб дослідити ситуацію на пропускних пунктах під Артемівськом та Маріуполем

Як це — зібрати свої речі і виїхати з рідного дому назавжди? Це відчуття пережили вже понад мільйон українців. Як це — перетинати лінію розмежування? Вони знають із власного досвіду. Як це — покращити роботу пропускних пунктів в’їзду-виїзду громадян із окупованої території на підконтрольну Україні? У цього мільйона є своя відповідь, однак досі її шукають державні служби, відповідальні за врегулювання проблеми. Як повідомляв «День» раніше, разом із громадськістю в СБУ напрацювали нові умови перетину тієї лінії, яка часто ділить життя на «до» та «після», нарешті запровадили електронну форму оформлення перепусток, визнаючи, що до досконалості далеко. А тепер громадська правозахисна організація «Фундація 101» спільно з Донецькою обласною військово-цивільною адміністрацією та Уповноваженим ВР з прав людини запускає проект «Прифронтова інспекція» — для моніторингу ситуації на контрольних пунктах в’їзду-виїзду громадян. У полі зору будуть права людини, чи порушуються і як саме, та дотримання правил тимчасового контролю за переміщенням осіб, товарів та вантажу.

«Щодня наші монітори перебуватимуть на КПВВ зранку до вечора, спостерігатимуть за тим, як люди перетинають лінію зіткнення, як співробітники перевіряючих органів ставляться до них, як спілкуються, чи не порушуються права громадян, чи є на цих пропускних пунктах питна вода, та де її можна придбати, чи є туалет, чи є місця, де можна сховатись у разі обстрілу. За результатами цього моніторингу ми підтвердимо чи спростуємо скарги, отримані від громадян, і підготуємо рекомендації Донецькій військово-цивільній адміністрації, офісу Омбудсмена та іншим структурам, причетним до організації перетину лінії зіткнення», — розповідає про ініціативу голова «Фундації 101» Андрій Богданович.

ЗА ПРОДУКТАМИ — НА ФРОНТ

Наразі спостерігатимуть за життям на лінії розмежування у двох точках — під Артемівськом та Маріуполем. На кожному пункті чергуватиме по дві особи, у дві чи три зміни. Запустити проект збираються через два тижні, зараз завершують набір спостерігачів. Фінансується проект за кошти Всеукраїнського центру волонтерів «People’s Project». «Обраних моніторів забезпечимо системою захисту, надамо каски, бронежилети, проведемо навчання першій медичній допомозі. Якщо буде можливість продовжити проект на три місяці, знайдуться для цього додаткові ресурси, то неодмінно це зробимо», — запевняє Андрій Богданович.

Заступник голови Донецької військово-цивільної адміністрації Віктор Андрусів наголосив, що «Прифронтову інспекцію» підтримують обома руками, для представників моніторингу вже навіть обладнали робочі місця на КПВВ. За словами Андрусіва, це важливо і для місцевого населення, бо на їхні скарги та звернення буде зворотна реакція влади. І розповів, що завершується будівництво двох логістичних центрів,  які у найближчі тижні вже запрацюють.

«Головне їхнє завдання — зменшити потік людей на пункти пропуску, саме тих, хто їде за пенсіями, за продуктами, тоді, можливо, буде вирішено питання функціонування цих пунктів пропуску. Сподіваємося, що два ринки буде запущено у найближчі тижні, це Зайцево і Бугаз, за Артемівськом і Волновахою. Щодня працюють будівельники по зведенню цих ринків», — додав Віктор Андрусів. Купляти необхідні речі та продукти прямо на пункті пропуску —  дивно, бо хіба тільки про це мріють мешканці прифронтових містечок та сіл?

МОНІТОРИНГ ЯК НЕОБХІДНИЙ ПАЗЛ

На важливості «Прифронтової інспекції» наголошують і в офісі Уповноваженого ВР з прав людини. За словами представника Омбудсмена Михайли Чаплиги, готові частину своїх повноважень делегувати громадській організації — після відповідних тренінгів, а результати моніторингу потім врахують у щорічній доповіді Омбудсмена. Так, спільними зусиллями покращуватимуть роботу КПВВ, зокрема їхні побутові умови.

Михайло Чаплига наголосив, що поступово це питання вирішується, для прикладу порівняв стан справ на одному з пунктів пропуску у районі Новотроїцького, де були з місією тиждень та місяць тому: «Раніше стояли кілометрові черги на сонці, з водою були проблеми. Минулого тижня ми мали можливість подивитись на новий КПВВ. Це підготовка сучасного пункту в’їзду-виїзду, який дозволить зменшити час очікування, вирішити ключові проблеми з медикаментами, продуктами, крім того, усі служби будуть зібрані в одному місці».

Учасники моніторингу запевняють, що лише він дасть повну оцінку ситуації з правами людини на пунктах пропуску, бо місії ОБСЄ, «Міжнародної амністії» та інших ініціатив вивчають ситуацію у своїй цільовій групі. Та чомусь мало віриться, що лише цей моніторинг допоможе розставити крапки над усіма «і». Невже за стільки місяців війни компетентні органи не мають повної картинки? «День» писав про цю проблему неодноразово, і дехто з експертів радив взагалі відмовитися від пропускної системи, бо вона створює більше перешкод, ніж переваг. Натомість її беруться ще раз детально вивчати та досліджувати, щоб перевірити: чи є на пунктах пропуску хабарі, багатогодинні черги, незахищеність від імовірних обстрілів...

Добре, якщо після моніторингу про людей та їхню безпеку подбають, облаштують місця, де можна сховатись від сонця, дощу та обстрілів. Безумовно, осучаснений пропускний пункт дасть свої переваги. Але проблема, як жити на лінії фронту, на жаль, не зникне...